Dlaczego Bitcoin jest cokolwiek wart?

17.02.2021
27 września 2018 r
David HedqvistDlaczego Bitcoin jest cokolwiek wart?27 września 2018 rW rozmowach o Bitcoinie często zadaje mi się pytanie, dlaczego Bitcoin jest naprawdę coś wart. Dlaczego ktoś miałby płacić 6000 dolarów za „cyfrową monetę, której nie można nawet dotknąć i której prawie żaden sklep nie przyjmuje płatności? Przejdźmy przez podstawy.

Dostawa

Przede wszystkim cena czegokolwiek na wolnym rynku zasadniczo zależy od podaży i popytu. Strona popytu jest szczególnie interesująca dla Bitcoina, ponieważ jest to pierwszy zasób cyfrowy, który jest faktycznie ściśle ograniczony. Matematyka połączona z konsensusem osób korzystających z systemu gwarantuje, że nigdy nie będzie więcej niż 21 milionów bitcoinów. Podaż rośnie zgodnie z wcześniej ustaloną formułą, aż w końcu około roku 2140 nie powstają już bitcoiny.

Jest to unikalne nie tylko w świecie cyfrowym, ale także fizycznym. Złoto, które było często używane jako pieniądz w całej historii, ma obecnie całkowitą podaż, która rośnie o 1 do 2 procent rocznie, a wskaźnik ten utrzymuje się na dość stałym poziomie od dłuższego czasu. Nie jest to oczywiście zapisane w kamieniu – gdyby odkryto duże, łatwo dostępne złoże złota, podaż zwiększyłaby się bardziej niż zwykle. Bitcoin różni się tym, że podaż podlega matematyce i regułom, których żaden organ nie może zmienić.

Aby określić wartość 1 bitcoina w odniesieniu do czegoś, porównajmy to z równoważną ilością złota, czyli tym samym ułamkiem całkowitej podaży. Na świecie jest około 190 milionów kilogramów złota, więc posiadanie 1 bitcoina jest jak posiadanie około 9 kilogramów złota. Cena 9 kilogramów złota wynosi obecnie około 350 000 dolarów.

Tak więc podaż bitcoinów jest ściśle ograniczona i jest to jeden z czynników, które sprawiają, że Bitcoin jest coś wart, ponieważ gdyby ktoś mógł wyprodukować więcej bitcoinów dla kaprysu, cena by się załamała. Jednak ograniczona podaż nie wystarczy, aby coś miało wartość. Na przykład mógłbym stworzyć zupełnie niepowtarzalny obraz, ale jestem prawie pewien, że nikt go nie kupi, nawet za 10 dolarów. Druga strona równania, popyt, jest konieczna i nieco bardziej skomplikowana. Dlaczego istnieje zapotrzebowanie na coś takiego jak Bitcoin?

Żądanie

Jeśli ma być na coś zapotrzebowanie, to coś musi mieć jakąś jakość, której ludzie pragną. Podczas bańki spekulacyjnej, takiej jak ta pod koniec 2017 r. (Lub w 2013 r. Lub w 2011 r.), Jakość stała się w zasadzie „czymś, co szybko zyskuje na wartości. Ludzie widzą coś, co znacznie zwiększa wartość, a chłopcy lubią rzeczy, które zyskują na wartości! Więc teraz popyt rośnie, ponieważ Bitcoin wydaje się mieć tę niemal magiczną jakość. Jest to typowe dla wszystkich baniek spekulacyjnych i w pewnym momencie dochodzi do krachu, kiedy ludzie nie wierzą już, że ta cecha rzeczywiście istnieje.

Analiza popytu w fazie bąbelkowej nie jest zatem zbyt interesująca. Co sprawia, że ​​Bitcoin jest teraz wart 6000 dolarów, skoro oczywiście nie ma magicznej właściwości ciągłego wzrostu wartości? Teraz chodzi bardziej o to, do czego faktycznie można wykorzystać Bitcoin, ale także o to, co ludzie uważają za możliwą przyszłość Bitcoina. Również wyceny spółek koncentrują się w dużej mierze na perspektywach firmy na przyszłość, a nie na tym, co osiąga obecnie, zwłaszcza w przypadku nowych firm.

Oto niektóre obszary, w których Bitcoin może odegrać rolę w przyszłości.

Cyfrowe złoto („magazyn wartości) Porównanie Bitcoina do złota jest istotne. Złoto jest błyszczące i ładne, ale najważniejszą właściwością jest to, że podaż jest ograniczona. Nowe złoto, które jest dodawane co roku do podaży, jest niewielkie w porównaniu z obecną całkowitą podażą, tj. Tak zwany stosunek zapasów do przepływów jest wysoki. Dlatego ludzie zdecydowali się używać złota jako środka do przechowywania wartości w czasie i jak wspomniano wcześniej, Bitcoin również ma tę stabilność, ale w bardziej wyrafinowanej formie. To, czego brakuje Bitcoinowi w porównaniu ze złotem, to historyczny rekord, Bitcoin istnieje tylko od 10 lat, podczas gdy złoto funkcjonowało jako magazyn wartości od tysięcy lat.

Ale Bitcoin ma inne cechy, których brakuje złocie, na przykład to, że można go szybko i łatwo przesyłać na całym świecie.

Gotówka cyfrowa („środek wymiany) Fakt, że Bitcoin może być przesyłany bezpośrednio między ludźmi i firmami na całym świecie, oznacza, że ​​Bitcoin może pełnić inną funkcję pieniądza, być środkiem wymiany. W rzeczywistości jest bardzo niezwykłe, że coś nadaje się zarówno jako środek wymiany, jak i magazyn wartości, więc sprawia to, że Bitcoin jest wyjątkowy w kontekście historycznym. Oczywiście złoto w postaci złotych monet może być używane do płatności, ale w coraz większym stopniu jest zamiast tego zamykane w skarbcach i zastępowane papierowymi i cyfrowymi bitami, które są łatwiejsze do przeniesienia.

Z drugiej strony pieniądze, których używamy do płatności (takie jak rachunki lub rachunki bankowe) nie nadają się do przechowywania wartości ze względu na wysoką inflację i fakt, że są one kontrolowane przez jakiś organ. Władze przychodzą i odchodzą, więc obserwowane przez długi czas o wiele bezpieczniej jest trzymać swój majątek w czymś, co nie jest kontrolowane przez żadną jednostkę.

Waluta globalna („jednostka rozliczeniowa) Globalny rynek Forex, tj. Na którym odbywa się handel wszystkimi walutami świata, jest zdecydowanie największym rynkiem na świecie, biorąc pod uwagę wolumen obrotu. Jest w tym coś trochę absurdalnego, że wykorzystujemy tak dużo zasobów do handlu walutami w tę iz powrotem. To naprawdę ten sam problem, co fakt, że używamy różnych języków w świecie, w którym staramy się współpracować, robić interesy i dogadać się w skali globalnej. Tylko Unia Europejska zatrudnia tysiące tłumaczy w pełnym wymiarze godzin, a te bezpośrednie koszty są prawdopodobnie nadal niewielkie w porównaniu z pośrednimi kosztami utraty wydajności i współpracy, które nigdy się nie zdarzają.

Gdyby cały świat korzystał z tej samej infrastruktury za pieniądze, moglibyśmy pozbyć się największego na świecie rynku i wykorzystać te zasoby na bardziej produktywne rzeczy. Nie można sobie wyobrazić, że stanie się to za zgodą wszystkich światowych przywódców na używanie wspólnej waluty. Zamiast tego musi odbywać się za pośrednictwem zdecentralizowanej, neutralnej waluty, z której każdy może korzystać i być częścią. Tak to się stało z Internetem i tak musi się stać tym razem. Bitcoin po raz pierwszy w historii stworzył taką praktyczną możliwość.

Inteligentne pieniądze Bitcoin ma nie tylko właściwości, które sprawiają, że jest to dobry pieniądz w tradycyjnym sensie, ale ma również funkcje, które umożliwiają tworzenie nowych usług i produktów. Usługi i produkty, których jeszcze nie możemy sobie wyobrazić. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak Bitcoin to programowalne pieniądze, zapoznaj się z tą prezentacją Andreasa Antonopoulosa.

Wniosek

Dzisiejsza wycena Bitcoin opiera się głównie na tym, czego ludzie oczekują, że Bitcoin będzie w przyszłości. Jeśli Bitcoin rzeczywiście może spełnić niektóre z obietnic przedstawionych powyżej, dzisiejsza wycena jest bez wątpienia dość niska. Z drugiej strony, jeśli uważasz, że wpływ Bitcoina na gospodarkę nie będzie większy niż faksu, to dzisiejsza wycena jest prawdopodobnie zbyt wysoka.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy