blisko

Rosną ceny w hurtowniach. Najbardziej odbije się wówczas na kieszeni wielbicieli owoców

  • Dom
  • Finanse
  • Rosną ceny w hurtowniach. Najbardziej odbije się wówczas na kieszeni wielbicieli owoców
Inflacja w kwietniu 2017 r. Urosną ceny owoców

Ceny w sklepach wzrosły w zestawieniu z z marcem tegoż roku o 0, 3 proc. W ujęciu rocznym ceny w kwietniu dawny wyższe o 2 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ceny na wypadku rosną, jednak musimy przygotować się na znaczne podwyżki, szczególnie cen owoców. a mianowicie Te spustoszyły przymrozki a mianowicie mówią plantatorzy.

GUS wskazał, że największy wpływ na wskaźnik cen artykułów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w kwietniu lepsze ceny odzieży i obuwia, transport oraz ceny połączone mieszkaniem. Wskaźnik inflacji obniżały natomiast spadające w kwietniu ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.

Zgodnie z poprzednimi danymi GUS, w marcu br. inflacja wyniosła 2 proc. r/r, a w zestawieniu z z lutym tego roku ceny spadły na temat 0, 1 proc.

Czy ceny będą ciągle szybować? Statystycznie nie miało być źle. - Na przyspieszeniu inflacji na początku roku można powiedzieć, iż jej szczyt mamy zbyt sobą - uważa Grzegorz Maliszewski, główny ekonomisty Agencji bankowej Millennium.

Ceny owoców pójdą w górę

Jeśli jednak spojrzymy na ceny warzyw i owoców, możemy dysponować pewne wątpliwości. Maj był stosunkowo chłodny, a przymrozki zniszczyły wiele plantacji wczesnej truskawki. Wymroziło również krzaki czarnej i czerwonej porzeczki. Jak mówią plantatorzy, ceny tych ostatnich mogą w najbliższych tygodniach poszybować w górę nawet o 100 proc.

Słono za kapryśną pogodę zapłacą także wielbiciele śliwek, jabłek, czy gruszek. W niektórych przypadkach przymrozki zniszczyły chociażby 80 proc. plonów.

Jak bardzo odbije się to na naszych portfelach? Ekonomiści mBanku są aczkolwiek dobrej myśli. - Dziś nie ustają spekulacje dzięki temat wysokich cen pokarmu w następstwie przymrozków i ogólnie niekorzystnej dla sadownictwa i części upraw pogody w kwietniu i maju. O ile taki rezultat w kolejnych miesiącach doświadczamy, jego nasilenie z uwagi na duży stopień integracji europejskich rynków żywnościowych być może być mniejsze od oczekiwań - uważają.

Co więcej, jak zaznaczają, dane są neutralne dla rynku stopy procentowej. Realizuje się scenariusz stabilnej inflacji, który petryfikuje łagodną retorykę NBP i trzyma w szachu oczekiwania podwyżek stóp proc. (końcówka 2018).

Tagi: inflacja Polska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

audi A3 z nadmierną emisją tlenków azotu

Audi A3 z nadmierną emisją tlenków azotu

W trakcie testów laboratoryjnych robionych przez Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) Audi A3 spośród silnikiem Diesla emitował zbędne ilości szkodliwych substancji - informuje agencja Reutera. A3 jest najlepiej sprzedającym się modelem Audi.…...

Czytać
australijczycy zaleją Chiny? Po dziesięciu latach negocjacji otwierają szeroko granice  Informacje

Australijczycy zaleją Chiny? Po dziesięciu latach negocjacji otwierają szeroko granice Informacje

Chińska inicjatywa ożywia wątpliwości. Lagarde wezwała do odwiedzenia ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...

Czytać