blisko

Jest i 15 milionów dolarów. Kolejny szalony rajd bitcoina

  • Dom
  • Finanse
  • Jest i 15 milionów dolarów. Kolejny szalony rajd bitcoina
Bitcoin kosztuje ponad 15 tysięcy dolarów

Bitcoin znów wstaje i to w zastraszającym tempie. W środę w porze wieczoru czasu polskiego ta popularna kryptowaluta osiągnęła poziom 13 tys. dol., a w czwartek przekroczyła dwie następujące bariery - najpierw 14 tys. dol., a następnie 15 tys. dol. (wg CoinMarketCap).

Nowy najlepszy wynik cenowy ma związek spośród zamiarem wprowadzeniem kontraktów terminowych na bitcoina przez 2-ie duże giełdy amerykańskie.

Cboe Global Markets, oczywista giełda opcyjna w USA uruchomi notowania tych narzędzi pochodnych w niedzielę, dziesięciu grudnia. Chicago Mercantile Exchange (CME) wystartuje z kontraktami w poniedziałek 18 grudnia. Kontrakty futures pozwolą udziałowcom zakładać się o przyszłą cenę bitcoina i będą oznaką dojrzałości tej ośmioletniej już kryptowaluty.

Tyle kosztował bitcoin jeszcze po czwartek rano polskiego periodu:

Foto: Business Insider Polska / Kurs walut obcych Foto: Business Insider Nasz kraj / Kurs walut

Kilka godzinek później ma już wartość 15, 4 tys. dol. W ciągu 24 dni urósł o 19 proc.

Zachowanie amerykańskich giełd wskazuje, że kryptowaluty są coraz poważniej traktowane za potencjalne aktywa inwestycyjne, jakie możliwości oczywiście sprzyja ich cenom. Na dodatek, "wejście" bitcoina w regulowane rynki powinno sprzyjać wzrostowi ich płynności, a ten czynnik może pociągać kolejnych inwestorów. Z tegoż powodu Tom Lee z Fundstrat podniósł swoją wartość docelową dla Bitcoina do 20 tysięcy dolarów, jaka miałaby zostać osiągnięta do 2022 roku.

Podczas gdy bitcoin szarżuje, amerykański bank centralny myśli o stworzeniu własnej kryptowaluty. Poinformował o tym William Dudley, prezes Fed spośród Nowego Jorku, zastrzegając, że to na razie niesłychanie wstępny etap rozważań.

Coraz częściej dowiadujemy się też o próbach kradzieży kryptowaluty. W czwartek słoweńska platforma NiceHash ogłosiła, że skradziono zawartość jej portfela. Straciła ok. 4700 bitcoinów wartych prawie 64 mln dol. Przedstawiciele NiceHash powiadamiają, że był to fachowy atak, w którym załamano zabezpieczenia platformy.

Eksperci ostrzegają przed bitcoinem

Ekonomiści tacy jak Stephen Roach wraz z Uniwersytetu Yale przestrzegają, hdy bitcoin nosi wszystkie znamiona "niebezpiecznej bańki spekulacyjnej". Podobne ostrzeżenie wystosował do inwestorów szef Narodowego Banku Francji Villeroy de Galhau, a także japońscy eksperci giełdowi. Zgodnie podkreślają oni, że cena kryptowaluty "nie koresponduje z jej realną wartością" i jest objęta "bardzo wysokim ryzykiem spekulacji". Noblista w dziedzinie ekonomii Joseph Stiglitz wyraził punkt widzenia, że bitcoin powinien pozostać zdelegalizowany.

Oparta dzięki technologii łańcucha bloków (blockchain) kryptowaluta bitcoin zyskała sława dzięki możliwości przeprowadzania względnie tanich, anonimowych transakcji wraz z jej użyciem. System ludzi operacji może funkcjonować wyjąwszy konieczności centralnego zarządzania obrotem. Obok najbardziej świetnego bitcoina funkcjonują inne rzekome waluty, takie jak ethereum czy bitcoin cash (efekt rozwidlenia w rozwoju samego bitcoina).

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

bezrobocie w krajach OECD «prawie» nie drgnie  Informacje

Bezrobocie w krajach OECD «prawie» nie drgnie Informacje

Do końca 2013 r. przeciętna stopa bezrobocia w krajach OECD spadnie tylko o 0, 2 proc. - stwierdza w najnowszym raporcie agenda organizacji OECD zajmująca się zatrudnieniem. Obecnie w państwach zrzeszonych…...

Czytać
bGK wstrzymuje przyjmowanie wniosków o dopłaty MdM  Nieruchomości

BGK wstrzymuje przyjmowanie wniosków o dopłaty MdM Nieruchomości

Bank Gospodarstwa Krajowego od dnia wstrzyma przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach aplikacji Mieszkanie dla Młodych na 2018 rok - poinformował w czwartek BGK. Ostatnia transza na 2018 rok ruszy dopiero…...

Czytać