blisko

Getin Noble Bank "się kurczy, bo udziela za niewiele kredytów"

  • Dom
  • Finanse
  • Getin Noble Bank "się kurczy, bo udziela za niewiele kredytów"
Getin Noble Bank «się kurczy, bo udziela za niedużo kredytów»

Strata netto ekipy Getin Noble Banku w pierwszym kwartale 2018 roku kalendarzowego wyniosła 47, 7 mln zł, podczas gdy rok kalendarzowy wcześniej strata wynosiła 96, 5 mln zł - podał bank w raporcie. Wynik okazał się wyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się straty na poziomie 61 mln zł.

Oczekiwania dziewięciu biur maklerskich, co do straty netto Getin Noble Bank zbyt I kwartał, zmieniały się od 83 mln zł do odwiedzenia 11 mln zł.

Wynik odsetkowy banku po I kwartale spadł do 296, 9 mln złotych z 328, 8 mln zł rok wcześniej jak i również był 3 proc. niżej oczekiwań analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 306, 8 mln zł (w przedziale oczekiwań 297-322, 7 mln zł).

Dlaczego Getin wciąż jest pod spodem kreską?

Jak na te wyniki reagują analitycy? - Co do aktywów, urealniła się ich wycena, jednak jakość pozostaje słaba. Rezerwy w I kwartale - zobaczymy czy ten poziom będzie do utrzymania, zobaczymy, jakie będą komentarze zarządu. Przychody prowizyjne i odsetkowe cały czas w trendzie spadkowym, koszty są wyżej niż konsensus i wylegają rok do roku – przy takiej strukturze niełatwo będzie wyjść na zyskowność w całym roku - komentuje Łukasz Jańczak z Ipopema Securities.

Według niego, biorąc pod uwagę składkę na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków i zjawisko, że to był najkrótszy kwartał w roku, być może bank wyjdzie w "break even" w następnych kwartałach.

- Żłobienie portfela kredytów - bank się niestety kurczy, bank nie sprzedaje hipotek, ów lampy się naturalnie amortyzują - podkreśla.

- Niesłychanie słabe przychody, zarówno rezultat odsetkowy, jak i efekt z opłat i prowizji, przebicie tylko na odpisach. Daje do myślenia ten poziom odpisów - lub będzie dalej taki niski, czy tylko w tymże kwartale. Wartość portfela kredytowego będzie dalej spadać, co najmniej do końca roku kalendarzowego, bank nie udziela tyle nowych kredytów, żeby zneutralizować amortyzację. Moja rekomendacja wówczas nadal "sprzedaj" - argumentuje z kolei Maciej Marcinkowski z DM Trigon.

Wynik z prowizji w I kwartale 2018 r. spadł do 35, czterech mln zł z 39 mln zł i był 18, 3 proc. poniżej oczekiwań rynku, który spodziewał się 43, 4 mln zł (oczekiwania wahały się od 38, 8 mln zł do 48, czterech mln zł). Koszty po I kwartale 2018 roku wyniosły 262, 2 mln zł, czyli były trzech, 6 proc. wyższe od momentu oczekiwań rynku (253, 1 mln zł).

Odpisy z tytułu utraty ceny kredytów wyniosły w pierwotnym kwartale 119, 4 mln zł, czyli były 34, 7 proc. niższe od konsensusu odpisów na poziomie 182, 9 mln zł.

banki do 8 sierpnia zaoferują podstawowe rachunki płatnicze  Pieniądze

Banki do 8 sierpnia zaoferują podstawowe rachunki płatnicze Pieniądze

Bezpłatne otwarcie i prowadzenie konta bankowego oraz obsługa karty, natomiast ponadto często darmowe przelewy. To zalety podstawowego rachunku bankowym płatniczego, który już niedługo będzie można otworzyć w instytucjach finansowych w Polsce. Zapytaliśmy przedstawicieli…...

Czytać
barometr Rynku Pracy w Naszym kraju - Work Service

Barometr Rynku Pracy w Naszym kraju - Work Service

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od 1990 r. i zdaniem ekonomistów nadal będzie spadać. Zaś to ma swoje blaski, ale również cienie, bowiem w zestawieniu z niesprzyjającymi trendami demograficznymi powoduje, iż…...

Czytać