blisko

5 pobudek gospodarczego sukcesu Szwajcarii

 • Dom
 • Finanse
 • 5 pobudek gospodarczego sukcesu Szwajcarii
Gospodarka Szwajcarii. Jak osiągnąć pomyślność?

Szwajcaria to nie tylko zegarki i banki. Mimo iż kraj ten jest niewiele większy od województwa mazowieckiego, to dzięki swojej sile przyciąga najlepszych ludzi wraz z całego świata i wydaje się być jednym z najbogatszych państw w tej części świata. Jak do tego całkowicie doszła?

Historia Szwajcarii to opowieść o sukcesie - od średniowiecznej ubogiej, górskiej społeczności do bardzo dobrze prosperującego społeczeństwa, którego przedsiębiorczość i produktywność jest stale wyznacznikiem i drogowskazem dla innych krajów. Po 2015 r. wartość PKB per capita w Szwajcarii wyniosła 79 tys. dol., podczas gdy w USA - 59 tys. dol., a na terytorium polski - 26 tys. dol. - Jest więc do odwiedzenia czego dążyć - mówili zgodnie podczas konferencji "Jak Szwajcaria osiągnęła sukces? Koncepcje dla Polski” zebrani paneliści.

- Szwajcaria wydaje się krajem, który przyciąga najlepszych ludzi z całego świata, ma jedne z w najwyższym stopniu szanowanych uniwersytetów w Europie, ale przede wszystkim od czasu lat jest w czołówce państw stawiających na innowacyjność i rozwój - powiedział podczas debaty ambasador Szwajcarii w Polsce Andrej Motyl.

Szwajcaria. Historia sukcesu

Jak to się stało, hdy ten alpejski kraj zdobywa takie wyniki? Jego zwycięstwo możemy streścić w pięciu punktach:

1. Konkurencyjność - Szwajcaria zawsze potrafiła się świetnie adaptować do odwiedzenia nowych warunków handlowych, natomiast po 2015 r. gdy frank szwajcarski bardzo równo zyskał na wartości, szwajcarscy eksporterzy musieli ściąć koszta o ok. 30 proc., żeby wyjść na swe. To im się udało - mówił podczas konferencji Ulrich Schwendimann z Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej.

2. Decentralizacja - siłą Szwajcarii jest silna i unikatowa władza lokalna - powiedział prof. Leszek Balcerowicz. Kraj składa się z 26 kantonów, które niejako rywalizują ze sobą. Każdy kanton chce przyciągnąć jak największą liczbę jakościowych miejsc robocie, dlatego też samorządowcy chcą konkurować ze sobą w niskie podatki i efektywne wydatki budżetowe.

3. Przewidywalność - każde upoważnienie w Szwajcarii może pozostawać zakwestionowane w referendum, które nie jawi się być plebiscytem pełnym emocji, ale głosowaniem nad danym prawem - tłumaczył Schwendimann. Rząd federalny, zanim wprowadzi jakiekolwiek nowe propozycje, ma obowiązek je szeroko konsultować ze społeczeństwem. Dlatego też każde zmiany nie są na rzecz biznesu zaskoczeniem, an upoważnienie jest rzetelnie ustalane na akceptowalnych warunkach dla wszystkich.

Partie polityczne również bardzo silnie ze sobą współpracują, a "zwycięzcy nie triumfują, tylko przerzucają mosty, budując zgodę" - gadał podczas konferencji dr Andrzej Rzońca, były członek Porady Polityki Pieniężnej, współpracujący spośród Forum Obywatelskiego Rozwoju.

4. Współpraca biznesu i uniwersytetów - w Szwajcarii nikogo nie dziwi, hdy rektor uniwersytetu zasiada po radzie nadzorczej firmy, jaka kształci i prowadzi badania wraz z zapleczem naukowym - wyjaśniała Jadwiga Emilewicz z Ministerstwa Rozwoju. Uniwersytety bardzo blisko współpracują wraz z koncernami, studenci od razu trafiają na hale produkcyjne czy do ośrodków badawczych. Siłą jest także tylko oświata. Na przełomie XVIII i XIX w. duża liczba dzieci chodziła do uczelni, a kraj już przy XIX w. był w stanie wykształcić wysoko wyszkolonych inżynierów.

5. Permisywne przepisy migracyjne - jak czwarty obywatel Szwajcarii wydaje się imigrantem - mówił dr Andrzej Rzońca. Według faceta, liberalne przepisy migracyjne pozwolą Szwajcarii przyciągać najlepszych osób studiujących i pracowników z całego świata. - Oni, zamiast lękać się imigrantów, stworzyli jasne prawo, które pozwala przybywającym do odwiedzenia Szwajcarii szybko się dostosować i pracować na gama całego społeczeństwa - tłumaczył nam ekonomista.

WIDEO "Jak Szwajcaria osiągnęła sukces? Idee dla Polski”

Tagi: szwajcaria Polska sukces Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

ciąg dalszy sporu w sytuacji A1 i A4. Polimex-Mostostal żąda 475 mln złotych Informacje

Ciąg dalszy sporu w sytuacji A1 i A4. Polimex-Mostostal żąda 475 mln złotych Informacje

Ekspresowo w okolicy Krakowa. Umowa w sprawie północnej obwodnicy podpisana Polska przekształci się w wielki plac budowy. Nowe odcinki autostrad i ekspresówek Przegląd prasy. Rządowi nie po ulicy na…...

Czytać
chrapanie może być groźne na rzecz kierowców Moto

Chrapanie może być groźne na rzecz kierowców Moto

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na upoważnienie jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...

Czytać