Jak usunąć zapytania kredytowe z raportu kredytowego

Jak usunąć zapytania kredytowe z raportu kredytowego
16.10.2020
Category: Twoja Ocena

Co to jest twarde zapytanie kredytowe?

W raporcie kredytowym na końcu raportu zobaczysz sekcję „Zapytania kredytowe”. Zapytania te są kierowane przez firmy, które sprawdziły Twoją historię kredytową, zwykle w celu oceny Twojej zdolności kredytowej dla pożyczki lub karty kredytowej.

Trudne pytania pojawiają się, gdy ubiegasz się o nowy kredyt, taki jak kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy lub karta kredytowa. Ale inne żądania mogą spowodować trudne zapytanie, w tym te dotyczące nowej polisy ubezpieczeniowej, podania o pracę lub telefonu komórkowego.

Zawsze, gdy tak się dzieje, zapytanie jest wymienione w raportach kredytowych wraz z datą, w której zostało wysłane. Wtedy zaczyna się dwuletnie odliczanie do usunięcia.

Jak długo trudne zapytania pozostają w Twoim raporcie kredytowym?

Twarde zapytania mogą pozostać w raporcie kredytowym przez okres do 2 lat. Każde twarde zapytanie jest rejestrowane przez każdą z trzech głównych agencji informacji kredytowej – Equifax, Experian i TransUnion. Za każdym razem, gdy rejestrowane jest zapytanie, może to potencjalnie wpłynąć na Twój kredyt.

Co to jest miękkie zapytanie?

Z drugiej strony miękkie zapytania mają miejsce, gdy kredytodawca sprawdza Twój kredyt bez Twojej zgody. Może to być pożyczkodawca, z którym rozmawiałeś w celu uzyskania wstępnej wyceny, ale tak naprawdę nie złożyłeś wniosku o pożyczkę.

Wykonując miękkie wyciąganie kredytu, mogą dać ci wyobrażenie o tym, jaka będzie twoja stawka, bez konieczności przeprowadzania trudnego zapytania, które wpłynie na twój kredyt.

Czasami miękki dochód może zostać nawet wyciągnięty przez istniejącego wierzyciela, który sprawdza tylko twoją aktualną sytuację kredytową. Innym przykładem miękkiego zapytania jest wystawca karty kredytowej, który chciałby wysłać Ci oferty kart kredytowych.

Jak długo zapytania kredytowe wpływają na Twoją zdolność kredytową?

Trudne zapytania mogą wpłynąć na to nawet o 5 punktów za każde. Miękkie zapytania w ogóle nie wpływają na Twój kredyt. Posiadanie zbyt wielu trudnych zapytań dotyczących historii kredytowej naraz może wskazywać wierzycielowi, że desperacko szukasz pieniędzy i możesz mieć kłopoty finansowe.

Mogą również założyć, że niedawno otworzyłeś kilka nowych kont i możesz odmówić Ci kredytu, ponieważ nowe linie kredytowe często wymagają czasu, zanim pojawią się w raporcie.

Ponadto, chociaż 5 punktów może wydawać się niewiele, może się szybko sumować, jeśli w ciągu ostatnich dwóch lat złożyłeś wniosek o wiele pożyczek lub kart kredytowych.

Mimo że wpływ na Twoje wyniki kredytowe z czasem maleje, pożyczkodawcy nadal będą mogli zobaczyć pełną listę zapytań na dole raportu kredytowego przez pełne dwa lata.

Należy również pamiętać, że różnica między otrzymaniem lub odmową udzielenia kredytu a uzyskaniem niższej lub wyższej stopy procentowej jest zazwyczaj określana na podstawie wcześniej ustalonych zakresów wyników.

Jeśli Twoja ocena kredytowa znajduje się na granicy „słabej” i „uczciwej”, 5–10 punktów może mieć decydujący wpływ na uzyskanie lepszych warunków pożyczki.

Te jedno lub dwa zapytania mogą być wszystkim, co stoi między Tobą a lepszymi stopami procentowymi lub w ogóle dostępem do pożyczki. Więc chociaż zapytania mogą nie mieć dużego wpływu na kredyt dla niektórych osób, mogą pozostawić trwały ślad na życiu finansowym wielu.

Jak ważne jest usuwanie zapytań?

Zapytania są najmniej ważnymi pozycjami do usunięcia z raportów kredytowych w porównaniu z innymi negatywnymi pozycjami, takimi jak nieodebrane płatności i zaległe długi.

Mają stosunkowo niewielki wpływ na Twoje wyniki kredytowe iz czasem powodują coraz mniejsze szkody. Ponieważ wpływają one na Twój wynik tylko przez 12 miesięcy i znikają całkowicie po dwóch latach, zapytania nie są bynajmniej najgorszą rzeczą, jaką możesz mieć w swoim raporcie.

Wiele negatywnych elementów pozostaje tam przez okres od siedmiu do dziesięciu lat. Jeśli więc Twoja historia kredytowa jest naznaczona kilkoma obraźliwymi znakami, usuwanie zapytań powinno być Twoim ostatnim priorytetem podczas pracy nad zwiększeniem ogólnych wyników.

Często pomaga rozmowa z profesjonalną firmą zajmującą się naprawami kredytów, która pomoże Ci przeanalizować raporty kredytowe i ustalić priorytety problemów, które należy rozwiązać.

Ponadto dysponują wiedzą prawniczą dotyczącą Twoich praw w stosunku do różnych wierzycieli i prawdopodobieństwa usunięcia niektórych elementów.

Czy sprawdzenie kredytu szkodzi kredytowi?

Jeśli sprawdzasz swój kredyt, niezależnie od tego, czy sprawdzasz raport kredytowy lub swoją zdolność kredytową, jest to również uważane za miękkie zapytanie i nie szkodzi Twojemu kredytowi.

Łączenie wielu trudnych zapytań

Ważne jest, aby nie ubiegać się o zbyt wiele rodzajów kredytów jednocześnie.

Jednak biura kredytowe rozumieją, że ludzie zadają wiele trudnych zapytań, aby porównać warunki i stawki. Tak więc, jeśli szukasz jednego rodzaju kredytu, takiego jak kredyt hipoteczny, i zadajesz wiele zapytań w krótkim czasie, liczą się one tylko jako jedno zapytanie.

Dotyczy to również kart kredytowych lub kredytu samochodowego. Nie wpływają one na Twoje wyniki kredytowe, o ile występują w okresie 30-45 dni.

Nie zaczynaj ubiegać się o kredyt, dopóki nie podejmiesz tego poważnie, wtedy możesz trzymać się tego przedziału czasowego.

Jeśli tylko robisz zakupy, w raportach kredytowych zaczniesz gromadzić oddzielne zapytania, gdy są one rozłożone w czasie. Zawsze warto mieć cel finansowy z terminem, aby móc zaplanować swoje zapytania z wyprzedzeniem.

Pod tym względem kredytodawcy stają się coraz bardziej wyrozumiali, ponieważ wiedzą, że dzisiejsi konsumenci są bardziej skłonni do przeprowadzenia należytej staranności przed podjęciem poważnej decyzji finansowej. Obejmuje to wyszukiwanie i szukanie pożyczek w celu znalezienia najlepszych stawek i warunków.

Jeśli nie ubiegasz się o zbyt wiele rodzajów kredytów jednocześnie, prawdopodobnie nie będziesz musiał się martwić o kwestionowanie zapytań – możesz je po prostu zostawić w spokoju.

Jeśli jednak masz kilka różnych typów zapytań, możesz rozważyć ich zakwestionowanie, ponieważ mogą się one sumować jako utracone punkty. A jeśli twoja zdolność kredytowa znajduje się na granicy między dwiema kategoriami punktacji, to każde kilka punktów może mieć znaczenie.

Jak uzyskać trudne zapytania z raportu kredytowego

Ponieważ często nie masz kontroli nad tym, kto sprawdza Twój kredyt, pierwszym krokiem jest poproszenie o kopię raportów kredytowych w celu przejrzenia wszystkich pozycji wymienionych w sekcji Zapytania kredytowe.

Sprawdź dokładnie każdą pozycję, a jeśli nie jest to coś, co autoryzowałeś, możesz zakwestionować przedmiot z biurami informacji kredytowej. Ustawa o rzetelnej sprawozdawczości kredytowej (FCRA) stanowi, że zgodnie z prawem możesz kwestionować wszelkie wątpliwe pozycje w swoich raportach kredytowych i muszą one zostać zbadane w ciągu 30 dni. Jeśli nie można ich zweryfikować, należy je usunąć. Można to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszym sposobem jest samodzielne rozwiązanie sporu. Uzyskaj adres każdego wierzyciela, którego nie wyraziłeś, aby przeprowadzić twarde dochodzenie.

Następnie wyślij im list polecony pocztą (upewnij się, że przechowujesz kopię w swoim archiwum), stwierdzając, że zapytanie było nieautoryzowane i powinno zostać natychmiast usunięte.

Oto pełna lista instrukcji na naszej stronie Pismo o anulowaniu zapytania o kredyt.

Jeśli masz inne negatywne oceny na swoich raportach kredytowych, którymi należy się zająć, możesz rozważyć zatrudnienie firmy naprawczej.

Prawdopodobnie nie chcesz tego robić, jeśli pracujesz tylko nad usuwaniem zapytań, ale jeśli są inne problemy, specjalista może pomóc przyspieszyć proces i zaoszczędzić mnóstwo czasu na kontaktowanie się z wierzycielami przez telefon i listy.

Aby zapobiec przyszłym nieautoryzowanym zapytaniom, rozważ zamrożenie raportu kredytowego. Ta opcja uniemożliwia pożyczkodawcom lub wierzycielom dostęp do Twoich informacji kredytowych.

Świetnie nadaje się do zapobiegania kradzieży tożsamości, ponieważ nikt nie może otworzyć nowego konta kredytowego przy użyciu informacji finansowych, ponieważ nie zostanie ono zatwierdzone bez sprawdzenia zdolności kredytowej. Jednak pomaga również zapobiegać niechcianym zapytaniom, jeśli okaże się, że jest to ciągły ból głowy.

Zamrożenie raportu i usunięcie go wiąże się z osobnymi opłatami w większości stanów, więc nie rób tego, jeśli planujesz ubiegać się o nową kartę kredytową lub pożyczkę w najbliższej przyszłości. Ale jeśli spodziewasz się, że Twoje finanse pozostaną na razie takie same, może to być wygodna opcja, aby utrzymać swój kredyt w dobrym stanie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy