Jak wydobywać Bitcoin: kompletny przewodnik dla początkujących

Jak wydobywać Bitcoin: kompletny przewodnik dla początkujących
16.10.2020
Category: Mogą Mieć

Zaangażowanie się w wydobywanie kryptowalut to świetny sposób na głębsze zrozumienie łańcucha blokowego Bitcoin i zarabianie BTC po drodze.

Popularne wiadomości

ETH 2.0 nie rozwiąże problemów ze skalowalnością Ethereum, argumentuje analityk

Cardano w końcu miga Kup sygnał po 50% zaniku

Największe wygaśnięcie opcji Ethereum wydaje się zwiększać zmienność ETH

Phemex Exchange spełnia DeFi Bulls, zawiera wieczyste kontrakty dla YFI i.

Ukończ wyzwanie Phemex i wygraj 4 BTC!

Udostępnij ten artykuł

Bitcoin był pionierem wydobycia, kiedy po raz pierwszy pojawił się w 2008 roku i nadal jest jedną z najpopularniejszych monet wśród górników kryptowalut.

Wydobywanie służy różnym zasadniczym celom: zapewnia bezpieczeństwo sieci Bitcoin i przetwarza transakcje. Ponadto zapewnia uczestnikom możliwość zdobycia BTC jako nagrody.

Funkcja skrótu Bitcoin

Aby wydobyć blok, uczestnicy muszą rozwiązać kryptograficzne problemy z haszowaniem. Nazywa się to „haszowaniem”.

Bitcoin opiera się na określonej funkcji skrótu o nazwie SHA-256. Jest to ważne tylko o tyle, o ile natura SHA-256 doprowadziła do wyścigu zbrojeń coraz wydajniejszych chipów komputerowych zaprojektowanych specjalnie do wydobywania bitcoinów.

Nie jest już możliwe wydobywanie Bitcoinów z zyskiem przy użyciu dostępnego na rynku sprzętu komputerowego, takiego jak GPU lub procesor. Aby konkurować, górnicy muszą używać urządzenia zwanego ASIC (układ scalony specyficzny dla aplikacji), które jest w stanie bardzo szybko rozwiązać problemy SHA-256. Jedną z najpopularniejszych linii ASIC jest Antminer firmy Bitmain.

Bitcoin mógłby porzucić SHA-256 i przyjąć alternatywę, aby oprzeć się dominacji ASIC, ale jest to mało prawdopodobne. Krytycy, tacy jak Cobra i BTC POW Upgrade, opowiadali się za zmianami w protokole wydobywczym Bitcoin, ale nie udało im się zyskać na popularności.

Rentowność ASIC

Na rynku dostępnych jest kilka różnych modeli urządzeń ASIC. Najbardziej dochodowe układy ASIC mają wysoki hashrate w terahaszach (TH / s) i niskie zużycie energii w watach (W). Należy pamiętać, że hashrate i efektywność energetyczna zmieniają się szybko, gdy wypuszczane są nowsze, bardziej wydajne układy ASIC.

Oto niektóre z najbardziej dochodowych układów ASIC, według F2Pool:

  • Antminer S19 Pro, 110 TH / s, 3250 W, cena sprzedaży za 2900 USD
  • Whatsminer M30S ++, 112TH / s, 3472 W, cena sprzedaży za 1800 USD
  • Hummer Miner H9 Pro, 84TH / s, 3360 W, w cenie 1600 USD
  • Canaan Avalon 1166, 68 TH / s, 3196 W, cena nieznana
  • INNOSILICON T3 +, 67 TH / s, 3300 W, cena za 2000 USD

Istnieją również urządzenia konsumenckie, takie jak Coinmine One. Jednak te urządzenia wydobywcze typu „plug and play” raczej nie przyniosą zysku.

Od kwietnia 2020 r. Antminer S19 Pro generuje około 9 USD zysku dziennie, podczas gdy INNOSILICON T3 + przynosi około 4 USD zysku dziennie. Dokładne zyski mogą ulec zmianie w zależności od osobistych kosztów energii elektrycznej i cen rynkowych BTC.

Chociaż jest oczywiste, że wydobywanie BTC z zyskiem jest możliwe, ASIC są kosztowną inwestycją. Wymienione powyżej układy ASIC kosztują od 2000 do 3000 USD, a odzyskanie kosztów początkowych może zająć ponad rok.

Niestety, urządzenia ASIC dość szybko stają się przestarzałe. Chociaż historie o wyrzucaniu i sprzedawaniu urządzeń ASIC na złom mogą być sensacyjne, ASIC działają tylko przez kilka lat – i nie jest dobrym pomysłem kupowanie ASIC poprzedniej generacji tuż przed wygaśnięciem ich żywotności.

Całkowity hashrate Bitcoina

Wydobywanie bitcoinów jest wysoce konkurencyjne, a ogólny hashrate łańcucha blokowego gwałtownie wzrósł w ciągu ostatnich kilku lat.

Całkowity hashrate Bitcoina, za pośrednictwem Blockchain.com

Wzrost ten jest częściowo spowodowany powstaniem dużych gospodarstw górniczych. Chociaż nie jest jasne, w jakim stopniu farmy wydobywające bitcoiny dominują w górnictwie, jedna firma (warstwa 1) zasugerowała, że ​​kontroluje 2% całkowitego hashratu bitcoinów. Większe gospodarstwa mogą mieć jeszcze większą dominację.

Nie należy jednak przesadzać z dominacją gospodarstw górniczych. Bitmain, który prawdopodobnie kontroluje duży procent hashrate Bitcoin, osiągnął tak duży udział w rynku, sprzedając ASIC niezależnym klientom – nie tylko dzięki prowadzeniu własnych farm wydobywczych.

W każdym razie jednostki nadal mogą konkurować z gospodarstwami górniczymi. Rosnące hashrates po prostu powodują, że starsze urządzenia ASIC stają się przestarzałe.

Block Reward Halving

Bitcoin jest poddawany „połowicznemu zmniejszeniu” co cztery lata, co obniża nagrodę za blok (nagroda za wydobycie jednego bloku) o połowę.

Chociaż w krótkim okresie zmniejsza to zyski z wydobycia, o połowę zmniejszają również inflację. Teoretycznie zapewnia to, że Bitcoin utrzyma dość wysoką wartość w perspektywie długoterminowej.

Toczy się wiele debat na temat tego, czy halvings rzeczywiście wpływają na ceny, czy też są one wcześniej „wyceniane”. Halving Bitcoina w 2012 roku spowodował, że jego cena wzrosła z 11 do 1100 dolarów (97x) w ciągu jednego roku. Halving Bitcoina w 2016 roku spowodował wzrost cen z 268 do 2500 USD (10x) w ciągu roku.

Ceny bitcoinów po halvingsach

Następny halving bitcoina zaplanowano na 18 maja 2020 r. – ale nie ma gwarancji, że trendy cenowe po tym halvingu będą przypominać poprzednie trendy, zarówno w krótkim, jak i długim okresie.

Nawiasem mówiąc, Bitcoin Cash i Bitcoin SV przeszły własne halvings w 2020 roku bez znaczących zmian wartości rynkowej. Tych trendów nie należy uogólniać na Bitcoin.

Dołączanie do basenu górniczego

Nie jest już praktyczne „kopanie solo” BTC. Zamiast tego ci, którzy chcą kopać, będą musieli dołączyć do puli. Pule dzielą się nagrodami między górników w zamian za niewielką opłatę. Pozwala to górnikom regularnie zdobywać nagrody blokowe.

Pule do wydobywania bitcoinów są znane z tego, że są dość scentralizowane. Bitmain jest właścicielem dwóch największych pul: Antpool i BTC.com. Dwie inne duże pule, F2Pool i Poolin, są obsługiwane niezależnie.

Dystrybucja puli hashrate, kwiecień 2020, za pośrednictwem BTC.com

Ogólnie nie jest konieczne zbyt dokładne porównywanie pul. Każda pula, która oferuje opłaty w wysokości 1% -3% i minimalne kwoty wypłat w wysokości 0,001-0,005 BTC (10-50 USD) jest rozsądna. Większość basenów wydobywczych wymienionych na powyższym wykresie jest dobrym wyborem dla większości górników.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy