blisko

Balaton to węgierskie morze. Zjednywa nie tylko miłośników żeglarstwa

  • Dom
  • Lifestyle
  • Balaton to węgierskie morze. Zjednywa nie tylko miłośników żeglarstwa
Balaton - zwiedzanie, atrakcje, największe jezioro na Węgrzech

Balaton to największy akwen na Węgrzech oraz najwększe jezioro w środkowo-wschodniej Polsce. Nazywane jest często węgierskim morzem ze względu na swoją wielkość - 77 km długości i 4-15 km szerokości.

Balaton zachwyca pięknym szmaragowym odcieniem wody. Niesamowity kolor h2o bierze się z niedużej głębokości jeziora od 2-4, 5 m. W 1 tylko miejscu obok Półwyspu Tihany występuje dół o głębokości 12, 5 m zwany Studnią Tihańską.

Balaton jest płytkim jeziorem, więc dość szybko się nagrzewa, co sprawia, iż kąpiel w nim wówczas czysta przyjemność. Nad jeziorem dominują głównie plaże trawiaste - czyste i czyste, ale niestety płatne.

Balaton to przede wszystkim gratka dla miłośników żeglarstwa. Dla tych, którym leżenie na plaży i kąpanie się w ciepłej wodzie nie wystarcza, czekają też inne atrakcje - naokoło Balatonu biegnie ścieżka rowerowa o długości 180 kilometrów.

Węgierska riwiera ma swoje kurorty z marinami jachtowymi, molami, promenadami spacerowymi oraz licznymi hotelami. Co niemiara tutaj knajpek i knajpki serwujących tradycyjne węgierskie posiłki.

Warto spróbować węgierskiej tradycyjnej kuchni, na czele z plackami langosz, zupą gulaszową czy też prawdziwym leczo. Charakterystyczny smak potraw pochodzi z przysmażonej na smalcu cebuli z dodatkiem papryki oraz czosnku. Oczywiście kuchnia węgierska nie istnieje z brakiem papryki, co sprawia że uchodzi za bardzo pikantną.

Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska

Fonyod – położony na południowym brzegu jeziora, jest doskonałym pomieszczeniem do wypoczynku. Oferuje czyste i długie plaże a także liczne punkty gastronomiczne z lokalnym jedzeniem.

Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska

Balatonfured - nad Balatonem wydaje się wiele uroczych kurortów, dzięki czele z Balatonfured. Balatonfured to również knajpki, restauracje i ładne plaże i przystań dla statków.

Foto: Kat Piwecka / Business Insider Nasz kraj Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska

Tihany – skalisty półwysep, który jest najbardziej liczną atrakcją Balatonu. Na wzgórzu stoi XI-wieczne opactwo, które jest widocznym z daleka znakiem Tihany. Stąd rozciąga się najwspanialszy widok na jezioro. Sercem półwyspu jest urocze miasteczko z charakterystycznymi domami z dachami pokrytymi strzechą.

Tihany to eden dla miłośników czerwonej papryki i lawendy. Na każdym kroku znajdują się w tym miejscu sklepiki sprzedające różne towary z lawendy – od mydełek po piwo lawendowe. Warto zajrzeć także w celu paprykowego królestwa - Budynku Papryki.

Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Nasz kraj Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska

Veszprem – jedno z najstarszych miejscowości na Węgrzech, porównywane w celu polskiego Gniezna. Stare Miasto praktycznie „urywa się” stromym klifem, na którym stoi ogromny Krzyż św. Stefana.

Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska

Siofok – to letnia stolica Węgier i główny kurort nad Balatonem. Idealny raczej dla młodych ludzi poszukujacych rozrywki. Leży na południowym brzegu jeziora. Największą atrakcją miasteczka jest plaża ciągnąca się 17 km wraz z licznymi hotelami.

Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska

Keszthely a mianowicie symbolem tego położonego morzem północno-wschodnim brzegu Balatonu miasta jest pałac należący po przeszłości do węgierskich Radziwiłłów – rodu Festeticsów.

Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska

Badacsony – Balaton jest rajem dla amatorów wina. Natomiast region winnic u podnóża wulkanicznej góry Badacsony to prawdziwa mękka dla wyznawców kultury winiarskiej. Produkuje się tutaj słynne węgierskie wino Olaszrizling.

Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska

Tapolca – miasto które leży 15 kilometrów od samego jeziora spośród wyjątkową atrakcją – podziemnym jeziorem. Pod miastem mieszczą się się jaskinie wypełnione wodą, po których można przepłynąć łódką.

Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska

Szigliget – średniowieczny zamek obronny na północnym brzegu jeziora, z murów twierdzy rozpościera się przepiękny widok dzięki jezioro oraz pobliskie powulkaniczne wzgórze Badacsony.

Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska Foto: Kat Piwecka / Business Insider Nasz kraj Foto: Kat Piwecka / Business Insider Polska

facebook tworzy system dronów, które będą dostarczać Internet  Informacje

Facebook tworzy system dronów, które będą dostarczać Internet Informacje

Facebook pracuje ponad systemem, który ma dostarczyć internet do odległych zakątków świata. W tym zamiarze chce stworzyć siatkę dronów i satelitów, które będą dostarczać Internet z powietrza. W ten sposób…...

Czytać
firmy z Rosji i Iranu negocjują warunki wymiany barterowej  Ze świata

Firmy z Rosji i Iranu negocjują warunki wymiany barterowej Ze świata

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują świeże narzędzie nacisku na Gazprom Moskwa chce…...

Czytać