blisko

Abonament RTV ma płacić każdy podatnik, a wpływy mają wzrosnąć dwukrotnie. Będą dwa projekty ustawy

  • Dom
  • Media
  • Abonament RTV ma płacić każdy podatnik, a wpływy mają wzrosnąć dwukrotnie. Będą dwa projekty ustawy
Abonament telewizyjny - dwa projekty

Ministerstwo kultury szykuje dwa projekty dot. subskrypcji radiowo-telewizyjnego. Pierwszy ma okazać się uchwalony w połowie r. i ma według resortu zwiększyć wpływy z subskrypcji dwukrotnie, drugi ma doprowadzić do tego, że stanie się to opłata powszechna a mianowicie mówi szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

"Pierwszy projekt, który wkrótce będzie procedowany i będzie inicjatywą rządową, to będzie krok pod tytułem: uszczelnienie abonamentu" - wskazał kierownik RMN.

"Będzie wówczas projekt nowelizacji obecnie aktualnej ustawy abonamentowej i stanie się on polegał na naniesieniu takich instrumentów, które spowodują poprawę ściągalności abonamentu podług dotychczasowych zasad, czyli iż abonament jest płacony od czasu każdego gospodarstwa domowego przy wysokości 22, 70 złotych miesięcznie" - dodał Czabański.

Operatorem tego subskrypcji będzie nadal Poczta Polska, a według resortu kultury zmiany mają przynieść dwojakie zwiększenie wpływów z owego tytułu, czyli do 1, 3 -1, 4 mld zł. Obecnie jest to w porządku. 700 mln zł.

Według szefa RMN plan ten ma zakładać, hdy każde gospodarstwo domowe posiada odbiornik radiowo-telewizyjny. Zgodnie wraz z nowymi przepisami operatorzy telewizji kablowych, platform cyfrowych i inni operatorzy telewizyjni są mieli obowiązek informowania własnych klientów o tym, hdy istnieje obowiązek płacenia subskrypcji za radio i telewizję publiczną oraz że należność na rzecz operatorów nie zwalnia ich z tego przymusu.

"Po drugie pozostaną oni zobowiązani do podania danych swoich klientów Poczcie Polskiej. Na podstawie tychże danych Poczta będzie potrafiła zweryfikować, czy dane gospodarstwo powinno płacić abonament, lub też nie" - powiedział Czabański.

Jak dodał Poczta będzie wysyłać upomnienia do gospodarstw domowych uchylających się przed płaceniem abonamentu. "Jeśli nadal cząstka gospodarstw domowych nie będzie wywiązywać się ze swoich obowiązków, wówczas być może będą działały w naszej sprawie urzędy skarbowe" - wskazał.

"To wydaje się być ten pierwszy projekt dotyczący opłaty abonamentowej, który w dniach ma być konsultowany w rządzie i dojść do Sejmu. Najprawdopodobniej oryginalne przepisy zostaną uchwalone do odwiedzenia czerwca tego roku" a mianowicie poinformował Czabański.

Jak dodał, choć zmiany owe mają mocno zwiększyć wpływy abonamentowe, to jednak ciągle nie będzie to system powszechny. "Dlatego MKiDN tworzy zupełnie nową ustawę abonamentową. Według niej abonament zapłacą wszyscy płatnicy PIT, CIT i KRUS" - wskazał szef Rady.

Jego zdaniem wprowadzenie tego rozwikłania oznaczałoby, że miesięczny nakład pieniężny abonamentu mógłby spaść do odwiedzenia ok. 10 zł od momentu osoby. Ponadto, jak dodał, ściągalność abonamentu przez urzędy skarbowe zapewniałaby znacznie większą skuteczność.

W środę wiceminister kultury Jarosław Sellin na antenie Polskiego Radia 24 pytany, kiedy zostanie przedstawiony projekt ustawy ws. abonamentu radiowo-telewizyjnego powiedział: "Premier Piotr Gliński w czasie przeglądu resortów powiedział, iż taką ustawę przedstawimy wciąż w lutym, a więc zostało kilka dni i tak zrobimy".

"Myślę, że w końcu musimy ten problem rozwiązać. Nie może być tak, że telewizja publiczna po ponad 90 proc. wydaje się być utrzymywana ze środków komercyjnych" - podkreślił wiceminister kultury. Dodał, że sytuacja walutowa dot. radia ma znacznie lepsze proporcje, ale gotówki publicznych na utrzymywanie fita nie ma za wiele.

Wiceminister zapowiedział, iż abonament jako zasada zostanie utrzymany, jednak zostaną zaproponowane rozwiązania dla płatników abonamentu zarówno dla tych, którzy uchylali się od opłacania abonamentu, jak i dla tych, którzy regularnie i w sposób zdyscyplinowany ten abonament płacili. "Chcemy doprowadzić do odwiedzenia sytuacji, w której baza płatników abonamentu się mocno poszerzy, ale też z pewnymi ulgami dla tych, który regularnie płacili" - dodał.

Tagi: abonament telewizja Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

12 listopada wolny od pracy. Senatorowie krytycznie o planie ustawy

12 listopada wolny od pracy. Senatorowie krytycznie o planie ustawy

Zakupy, podróż, wizytacja w przychodni. Kto świętuje w poniedziałek? Zakupy 12 listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce Przychodnie, szpitale, apteki, uczelni. Kto świętuje w poniedziałek? 12 listopada nieskrępowany…...

Czytać
100 Największych Polskich Firm Własnych - Forbes 2017

100 Największych Polskich Firm Własnych - Forbes 2017

Cyfrowy Polsat przed gigantem odzieżowym LPP. To wyniki drugiego rankingu polskiej edycji "Forbesa". 100 Największych Naszych Firm Prywatnych to spis największych spółek będących przy prywatnych w naszym państwa. Ich wartość…...

Czytać