blisko

"Gazeta Wyborcza" chwali się sukcesem prenumeraty cyfrowej. Lecz są też niewiadome

  • Dom
  • Media
  • "Gazeta Wyborcza" chwali się sukcesem prenumeraty cyfrowej. Lecz są też niewiadome
Ile prenumeratorów ma «Gazeta Wyborcza» w internecie?

Zmagająca się ze spadkami zbytu „Gazety Wyborczej” i restrukturyzacją Agora ma dobrą wieść. Spółka pochwaliła się, iż na koniec ub. r. cyfra płatnych subskrypcji cyfrowych „Wyborczej” wyniosła niemal 100 tys. egz. Zdaniem ekspertów wówczas dobry wynik. Ale dużej liczby szczegółów nie znamy.

System płatnego dostępu do treści „Gazety Wyborczej” w internecie ruszył w lutym 2004 roku. Korzystający wraz z niego użytkownicy zyskują dostęp m. in. do wszystkich materiałów na stronach Wyborcza. pl i Wyborcza. biz (bez prenumeraty mogą odczytać maksymalnie 10 artykułów po miesiącu) oraz do jej magazynów tematycznych. W propozycji są obecnie dwa pakiety: „Wyborcza” (za 19, 80 zł miesięcznie) oraz „Wyborcza Premium” (za 29, 85 zł miesięcznie).

Agora ostatnie dane na temat famy oferty cyfrowej podała dzięki początku ub. r. - wtedy chwaliła się, że na koniec 2015 roku miała 73 tys. subskrybentów prenumeraty „GW” w globalnej sieci (po wzroście w całym 2015 roku o 22:00 tys. ). Na koniec grudnia 2016 r. było ich już niedaleko 100 tys. egz., o 10 tys. więcej niźli spółka przewidywała wiele miesięcy temu.

Jerzy Wójcik, wydawca "Gazety Wyborczej":

100 tys. prenumerat cyfrowych w trzy lata to dla zespołu „Gazety Wyborczej” wielki powód do dumy i wdzięczności wobec odbiorców, którzy nam ufają.

To sporo, patrząc w to, że w czasie od stycznia do września 2016 roku sprzedaż drukowanego wydania „Gazety Wyborczej” wyniosła 143 302 egz., aż o 9, 66 proc. skromniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej (dane ZKDP).

- Zamknięcie zawartości za paywallem to jeden ze sposobów na zredukowanie spadków sprzedaży wydania drukowanego i przychodów z broszurek. Chociaż nie jedyny - wyjaśnia Business Insider Polska Paweł Nowacki, director of business development w przedsiębiorstwie Delvepartners. com, a przy przeszłości wicenaczelny „Dziennika Gazety Prawnej”.

Z drugiej strony w samym listopadzie ub. r. serwis online Wyborcza. pl miał aż ponad 6, 16 mln realnych użytkowników (dane spośród badania PBI/Gemius). Innymi słowy, że jedynie co sześćdziesiąty z odwiedzających stronę korzysta z nielimitowanego dostępu do niej.

Nie znamy struktury prenumeratorów „GW” w sieci

Agora nie podaje jednak szczegółów w temat struktury prenumeraty cyfrowej. Na podaną przez panią a liczbę 100 tys. prenumerat składają się bowiem subskrypcje tygodniowe, miesięczne, kwartalne, półroczne i roczne. Nie zaakceptować wiemy zatem, jak wiele osób kupiło dostęp do odwiedzenia serwisu Wyborcza. pl na miesiąc, an ilu odbiorców jest na oferty cyfrowej z brakiem przerwy od jej powtykania w 2014 roku.

IV kwartał to również okres świąteczny, więc zdarza się, że prenumerata w kilka miesięcy jest wykupywana dla kogoś w formie prezentu. Jednocześnie sama Agora przygotowuje promocje dla odbiorców indywidualnych czy instytucji, po których cena dostępu propozycji cyfrowej jest niższa. Jak wielu użytkowników według zakończeniu promocji zdecyduje się przedłużyć subskrypcję?

-  Liczba subskrybentów płacących zbytnio prenumeratę cyfrową pełną kwotę ma na razie drugorzędne znaczenie - mówi Business Insider Polska Jacek Czynajtis, prezes firmy Optizen Labs, zajmującej się m. in. narzędziami do cyfryzacji esencji.

Zmiana mentalności użytkowników wyzwaniem dla wydawców

Zarówno pan jak i również Paweł Nowacki zwracają uwagę, że w tej chwili najważniejszy jest fakt, że Agorze udało się przekonać tak dużą liczbę użytkowników do zapłacenia choć raz za kontent po sieci, czyli zaczęcia wyrabiania sobie pewnego nieznanego zwyczaju.

- Umysłowość ludzi jest taka, że tak długo nie będą płacić za dostęp do odwiedzenia treści w sieci, tak długo jak nie zostaną do tegoż zmuszeni - konstatuje Nowacki. Dlatego co robi Agora to przede wszystkim inwestycja długofalowa.

Spółka odrzucić podaje, jaki obecnie wpływ na jej biznes ma już prenumerata cyfrowa „Gazety Wyborczej”, chociaż w lutym ub. r. członek zarządu spółki Robert Musiał twierdził, że wydawnictwo na tej ofercie zarabia.

Natomiast jesienią ub. r., po obliczu wspominanego spadku handlu wydania drukowanego „GW” i mocno spadających przychodów dziennika z reklam (wskutek trendów na całym rynku autopromocji, ale i zmniejszenia kosztów reklamowych w tytule przez instytucje rządowe i korporacji skarbu państwa), spółka zdecydowała się na restrukturyzację. W zakresie ogłoszonych zwolnień grupowych spośród Agory odchodzi 190 jednostek, w tym wielu pracowników redakcji i działu sprzedaży „Gazety Wyborczej”. Jednocześnie po październiku wprowadzono zmiany po drukowanym wydaniu dziennika i podwyższono jego cenę.

Tagi: dziennik Agora gazety prenumerata Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

aplikacja Matong, Toaleta chce przejać rynek

Aplikacja Matong, Toaleta chce przejać rynek

Jeżeli chcemy spytać po chińsku na temat toaletę, użyjemy wyrazu "cesuo". Sam obiekt, z którego korzystamy w wersji zachodniej, siadanej lub azjatyckiej, kucanej nosi nazwę "matong". Naprawdę samo nazywa się nowa…...

Czytać
angela Merkel chce ubiegać się o reelekcję

Angela Merkel chce ubiegać się o reelekcję

Angela Merkel zapowiedziała w niedzielę (20 listopada), że w wyborach do Bundestagu w 2017 roku chce ubiegać się po jednego razu czwarty o fotel kanclerza Niemiec. Zamierza też wysiedzieć szefową partii.…...

Czytać