blisko

Koniec popularnych dopłat do mieszkań. Kolejna możliwość dopiero w styczniu

  • Dom
  • Nieruchomosci
  • Koniec popularnych dopłat do mieszkań. Kolejna możliwość dopiero w styczniu
BGK wstrzymuje przyjmowanie wniosków o dopłaty MdM  Nieruchomości

Bank Gospodarstwa Krajowego od dnia wstrzyma przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach aplikacji Mieszkanie dla Młodych na 2018 rok - poinformował w czwartek BGK. Ostatnia transza na 2018 rok ruszy dopiero w kwietnio przyszłego roku.

Bank Gospodarstwa Krajowego od piątku wstrzyma przyjmowanie wniosków na temat dofinansowanie w ramach systemu Mieszkanie dla Młodych na 2018 r. - poinformował BGK. Ostatnia transza w 2018 r. ruszy po styczniu przyszłego roku.

Połowa pieniędzy wyczerpana

Świeże limity cen w projekcie Mieszkanie dla Młodych

Dostępna druga połowa limitu w 2017 rok w kwocie 383, 509 mln złotych wyczerpała się w ciągu miesiąca. Na 2018 r. przewidziano 762 mln zł. Białowąs poinformował, że zastosowanie środków na 2018 rok wynosi 50 proc., czyli 381 mln zł, toteż BGK opublikował komunikat o wstrzymaniu naboru wniosków z dniem 7 kwietnia br.

Zgodnie z ustawą BGK jest zobowiązany oddać komunikat o wstrzymaniu procedury naboru wniosków, jeżeli w bieżącym roku, którego tyczy się limit, łączna pula papierów złożonych przez nabywców do BGK osiągnie 95 proc. limitu oraz gdy pula wniosków osiągnie 50 proc. limitów budżetowych kolejnych czasów.

5 proc. zakresu z bieżącego roku wydaje się być przeznaczane na wypłaty gwoli rodzin wielodzietnych (z trojgiem lub więcej dzieci) i na zapewnienie środków dla wniosków złożonych w dniu ukazania się komunikatu BGK. Środki na kolejne czasy są odpowiednio odblokowywane z początkiem danego roku, któregoż dotyczy limit.

Im skromniej środków, tym więcej wniosków

Jak przypomniał zastępca dyrektora w departamencie usług agencyjnych BGK Bogusław Białowąs, BGK zaobserwowało pewną prawidłowość, że "najlepszą reklamą programu wydaje się być zapowiedź, jego zakończenia bądź wykorzystania środków w ramach limitu danego programu".

- W momencie, wówczas gdy środków jest coraz skromniej, tempo aplikowania przez beneficjentów za pośrednictwem instytucji kredytującej rośnie - dodał.

Białowąs przypomniał, że rynek wtórny również ma własny udział w MdM. Dodał, że zdarzają się obserwacje z limitu 2018 roku. Może to mieć położenie, gdy sprzedający mieszkanie w branży wtórnym zgadzają się na odroczoną zapłatę, która nastąpi po 1 stycznia 2018 r.

Apartament dla Młodych. Wkrótce mają możliwość skończyć się pieniądze

Z najnowszych danych BGK powstaje, że najwięcej wniosków o dofinansowanie napływa z województwa mazowieckiego (15 proc. ), wielkopolskiego (14 proc. ), pomorskiego (12 proc. ) i dolnośląskiego (10 proc. ).

Program "Mieszkanie dla Młodych" wystartował w 2014 r. i zastąpił inny rządowy program a mianowicie "Rodzina na swoim". Oryginalnie MdM umożliwił zakup apartamentu mieszkalnego z rynku pierwotnego ze wsparciem finansowym udzielanym poprzez państwo.

Zmiany po programie

Od września 2015 r. nowelizacja ustawy o MdM umożliwiła zakup apartamentu mieszkalnego w branży wtórnego. Zwiększono też dofinansowania dla rodzin z dwójką i trójką pociechy. Ponadto umożliwiono dowolnym jednostkom, a nie tylko niedalekiej rodzinie, występowanie w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy".

Zmiana dot. rynku wtórnego wywołała wzrost zainteresowania programem.

W styczniu 2016 r. wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd odrzucić zakłada wydłużenia programu MdM - będzie on obowiązywał zgodnie z założeniami ustawy do końca 2018 r.

Z informacji spośród resortu budownictwa wynika, wraz z program zostanie zastąpiony przez jeden z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego - Wyjątkowe Konta Mieszkaniowe.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe będą wsparciem dla oszczędzania na cele mieszkaniowe. Pieniądze zaoszczędzone dzięki IKM będzie można poświęcić na różne cele hipoteczne: nie tylko na kupno mieszkania, czy budowę domu, ale także np. dzięki wkład własny przy nabyciu nieruchomości. Oszczędności możesz również wykorzystać na remont lub wykończenie mieszkania bądź domu.

Dopłaty po programie Mieszkanie dla Młodocianych "skończą się za trzy miesiące"

Ministerstwo Infrastruktury jak i również Budownictwa pracuje nad dwoma ograniczeniami dot. IKM: maks. stawką oszczędzania, gdzie państwo będzie dopłacało premię jak i również maksymalną wysokością premii. Prawdopodobnie nie będzie wprowadzona minimalna kwota oszczędności, ale reklamowana będzie systematyczność. Możliwość oszczędzania będzie miał każdy, z brakiem względu na wysokość dochodów.

IKM mają stanowić zwolnione z tzw. "podatku Belki", czyli od podatku od zysków kapitałowych. Zawiera on m. in. zysk z lokat. Wynosi on 19 proc. Z tego podatku zwolnione były do tej pory jedynie Poszczególne Konta Emerytalne.

Resort zapowiada, że projekt ustawy powinien trafić do uzgodnień i konsultacji w pierwszej połowie br. W porównaniu do wyników uzgodnień rząd planuje przyjąć ustawę w terminie gwarantującym jej uchwalenie do samego końca br. Ustawa o IKM miałaby wejść w życie 1 stycznia 2018 r., a pierwsze premier mogłyby okazać się wypłacane w 2019 r.

Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym, budżet państwa przeznaczy na premie dla oszczędzających 200 mln złotych w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r., 1 mld zł począwszy od 2023 r.

amit Kalra stworzył aplikację 6284 Calc

Amit Kalra stworzył aplikację 6284 Calc

Nastoletni Amit Kalra nie radził sobie wraz z nauką w pierwszej kategorii szkoły średniej. Dlatego postanowił znaleźć nietypowe rozwiązanie swego problemu. Gdy proch 16 lat Amit Kalra został przeniesiony…...

Czytać
angela Merkel chce ubiegać się o reelekcję

Angela Merkel chce ubiegać się o reelekcję

Angela Merkel zapowiedziała w niedzielę (20 listopada), że w wyborach do Bundestagu w 2017 roku chce ubiegać się po jednego razu czwarty o fotel kanclerza Niemiec. Zamierza też wysiedzieć szefową partii.…...

Czytać