blisko

Darmowe konta i karty. Rewolucyjna oferta przy bankach coraz bliżej

  • Dom
  • Pieniadze
  • Darmowe konta i karty. Rewolucyjna oferta przy bankach coraz bliżej
Banki do 8 sierpnia zaoferują podstawowe rachunki płatnicze  Pieniądze

Bezpłatne otwarcie i prowadzenie konta bankowego oraz obsługa karty, natomiast ponadto często darmowe przelewy. To zalety podstawowego rachunku bankowym płatniczego, który już niedługo będzie można otworzyć w instytucjach finansowych w Polsce. Zapytaliśmy przedstawicieli instytucji bankowych, czy są już zdecydowani na wprowadzenie zmian.

Do 8 sierpnia wszystkie banki w Polsce muszą dostosować swoją ofertę do odwiedzenia nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która wprowadza faktycznie zwany podstawowy rachunek płatniczy. Zmiana prawa wynika wraz z wdrożenia dyrektywy w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do naczelnego rachunku płatniczego.

Podstawowy rachunek płatniczy będzie mogła otworzyć w oddziałach banków każda osoba fizyczna na temat pełnej zdolności do operacji prawnych oraz osoba małoletnia, która ukończyła 13 czasów i nie posiada rachunku bankowym płatniczego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w polskiej walucie umożliwiającego wykonywanie transakcji.

Termin wprowadzenia zmian przy bankach

Ekspert: w urlop trudniej o kredyt

Zgodnie z ustawą, bez względu od wyboru banku, właściciele podstawowego rachunku płatniczego nic nie zapłacą za prowadzenie rachunku, za obsługę karty debetowej, wypłatę i wpłatę gotówki z urządzenia należącego do banku, w którym będzie otwarty taki rachunek.

Dodatkowe opłaty nie pozostaną także naliczane w wypadku początkowych pięciu w miesiącu wypłat z obcych bankomatów w kraju, a także umowy choćby takich jak polecenie przelewu wewnętrznego na pozostałe rachunki.

Różne będą za wówczas wysokości opłat po przekroczeniu wspomnianych limitów.

Podstawowy rachunek płatniczy - podaż banków

Zapytaliśmy przedstawicieli najważniejszych banków na terytorium polski, czy są już gotowi na przedłożenie zmian. Jak wynika z odpowiedzi przesłanych. pl, część instytucji wprowadzi do swojej oferty możliwość otwarcia głównego rachunku płatniczego wcześniej niż zakłada ustawa.

Najszybciej, bo 4 sierpnia będzie można skorzystać z posługi w PKO BP. Weksel będzie można otworzyć w oddziale banku. Po przekroczeniu limitu - w sytuacji oferty PKO BP - właściciel rachunku za szósty i kolejny przelew zostanie płacić 5, 99 zł. Szósta i kolejna wypłata w obcym bankomacie zostanie zaś kosztowała 3 procent, nie mniej niż pięć zł.

Od sześć sierpnia podstawowy rachunek płatniczy, pod nazwą Konto spośród Lwem PRP, zostanie zaś wprowadzony w ING Instytucji finansowej Śląskim. Konto będzie wolno otworzyć zarówno składając konkluzja w oddziale, jak i w bankowości internetowej. Owego samego dnia ofertę dla podstawowego rachunku płatniczego pobudzi również BGŻ BNP Paribas.

Od 8 sierpnia podstawowy rachunek płatniczy możesz założyć w Banku Pekao, mBank, Getin Noble Pula, a także Raiffeisen Polbank.

W przypadku propozycji tego ostatniego szósta jak i również kolejna wpłata oraz wypłata gotówki z maszyn niezlokalizowanych w placówkach Pekao stanie się kosztowała 6 zł. Przekroczenie limitu przelewów dokonanych w oddziale będzie zaś skutkować naliczeniem opłaty w poziomie 6 zł, a dziesięciu zł w wypadku przelewów branych w centrum telefonicznym.

Ponadto do 8 sierpnia wprowadzenie do swojej propozycji podstawowego rachunku płatniczego planuje także Bank Millennium. "Wtedy też zostaną podane drobiazgowe warunki oferty" - dodano.

Kary

Przypomnijmy, hdy banki, które nie zaoferują podstawowego rachunku płatniczego do terminu wskazanego w ustawie, narażają się na karę wynosząca nawet milion zł. W przypadku SKOK-ów kara nakładana przez Komisję Nadzoru Finansowego może wynieść do 100 tysięcy złotych.

audi A3 z nadmierną emisją tlenków azotu

Audi A3 z nadmierną emisją tlenków azotu

W trakcie testów laboratoryjnych robionych przez Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) Audi A3 spośród silnikiem Diesla emitował zbędne ilości szkodliwych substancji - informuje agencja Reutera. A3 jest najlepiej sprzedającym się modelem Audi.…...

Czytać
australijczycy zaleją Chiny? Po dziesięciu latach negocjacji otwierają szeroko granice  Informacje

Australijczycy zaleją Chiny? Po dziesięciu latach negocjacji otwierają szeroko granice Informacje

Chińska inicjatywa ożywia wątpliwości. Lagarde wezwała do odwiedzenia ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...

Czytać