blisko

Cukier mocno w górę. Wydaje się najdroższy od 4 lat

  • Dom
  • Pieniadze
  • Cukier mocno w górę. Wydaje się najdroższy od 4 lat
Cukier drożeje w Polsce jak i również na świecie  Pieniądze

Cukier drożeje na branży krajowym i na giełdach zagranicznych. Powodem wzrostu cen jest głównie poprawa koniunktury na świecie. W lipcu br. kilogram paczkowanego cukru w naszym kraju kosztował średnio 2, 8 zł/ kg tj. o 28 proc. więcej niż rok kalendarzowy wcześniej.

Tymczasem w tym roku - jakim sposobem oceniają eksperci - wytwarzanie cukru będzie znacznie potężniejsza od kwoty produkcyjnej (1405, 6 tys. ton) jak i również krajowego zapotrzebowania (1705 tys. ton).

Tendencja wzrostowa

Kampania cukrownicza na terytorium polski rozpoczęła się na początku września. Wegetacja buraków cukrowych przebiegała w korzystnych warunkach pogodowych. Jeżeli w trakcie konfrontacji warunki pogodowe również pozostaną korzystne, to produkcja cukru może wynieść 2-2, 1 mln ton.

Ceny lecą w rów. Deflacja trwa już przeszło dwa czasy

Na krajowym rynku utrzymuje się wzrostowa tendencja cen cukru. Po lipcu br. średnia koszt zbytu cukru workowanego wyniosła 2, 33 zł/kg jak i również była o 0, 7 proc. wyższa niż poprzednio miesiącem oraz o 22:00 proc. wyższa niż zanim rokiem. Średnia cena zbytu cukru paczkowanego (2, pięćdziesiąt zł/kg) i wzrosła o 1, 6 proc. po porównaniu do czerwca i była o 22, 5 proc. wyższa niż po czerwcu 2015 r. - informuje w raporcie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Produkcji Żywnościowej (IERiGŻ).

W handlu detalicznym także cukier drożeje, średnia cena po lipcu br. wyniosła dwa, 80 zł/kg i była o 1, 1 proc. wyższa niż w lipcu oraz o 27, dziewięć proc. wyższa niż zanim rokiem. W ocenie IERiGŻ, powodem wzrostu cen jest przede wszystkim poprawa koniunktury na światowym rynku.

Według notowań portalu dla handlu, cukier w sklepach najdroższy był w marcu-kwietniu 2011, gdy jego koszty przekraczały 4, 7 zł/kg, a najtańszy - w drugiej połowie 2014 i do połowy 2015 r., gdy można było fita kupić za 1, 8-2, 0 zł/kg.

Lepsze wyniki finansowe

Wyższe koszta zbytu cukru w naszym roku poprawiły wyniki finansowe przemysłu cukrowniczego. W głównym półroczu br. zysk netto wyniósł 325 mln złotych, wobec 65 mln złotych przed rokiem i był większy niż w całkowitym 2015 r. (279 mln zł).

W głównym półroczu 2016 r. lokalne firmy wyeksportowały 207 tys. ton cukru, w naszym ponad 139 tys. dźwięk do UE. Według IERiGŻ, "podmioty sektora eksportują ogromne ilości i zmniejszają zapasy, aby przygotować się do dużej produkcji w konfrontacji 2016/2017".

Cukier z Polski trafił głównie aż do odbiorców z Niemiec (57 tys. ton), Litwy (15 tys. ton), Łotwy (12 tys. ton) oraz Cypru i Włoch (po 11 tys. ton). W krajach UE eksporterzy uzyskiwali średnią cenę ok. 516 euro/tonę. Spośród krajów poza unijnych największe ilości cukru sprzedano do Izraela (26, szóstej tys. ton) i Gruzji (10, 7 tys. ton), a przeciętne ceny eksportowe uzyskane w krajach trzecich wyniosły ok. 400 euro za tonę.

Czeka nas droższe los. Trzy rzeczy, za które zapłacisz więcej

Limit wytwórczości cukru w UE będzie zniesiony od 1 października 2017 r., co ma możliwość skutkować dalszym zwiększaniem wytwórczości w Unii.

Przyczyny

Na giełdach światowych węglowodan jest najdroższy od 4 lat. Od połowy września na londyńskiej giełdzie węglowodan biały zyskał ponad 12 proc. wzrastając do 590, 5 USD/t, a po Nowym Jorku cukier niewykończony podrożał o ponad dziesięciu proc. do 489 USD/t. W relacji miesięcznej cukier był droższy odpowiednio na temat 9, 8 i 11, 4 proc. Natomiast po ujęciu rocznym cukier surowy był droższy aż o 102, 7 proc., zaś cukier biały o 72, 9 proc.

Powodami ostatnich podwyżek cukru wydaje się głównie sytuacja w Brazylii, gdzie wyniki w kampanii cukrowniczej za sierpień dawny dużo słabsze od oczekiwanych. Notowaniom pomogła też postanowienie amerykańskiego banku centralnego (FED) o utrzymaniu stóp procentowych na stałym poziomie do samego końca roku. W praktyce oznacza to, że dolar nie stanie się się umacniał, a wówczas głównie w tej walucie odbywa się handel cukrem. Za wysokimi cenami przemawia także światowy bilans cukru, który w sezonie 2015/16 i następnym ma okazać się wyraźnie deficytowy - melduje Fundacja Programów Pomocy na rzecz Rolnictwa zajmująca się monitorowaniem zagranicznych rynków rolnych.

co zrobić kiedy fajerwerki uszkodziły nasz samochód  Moto

Co zrobić kiedy fajerwerki uszkodziły nasz samochód Moto

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest sugestia ministerstwa GDDKiA zrywa dokumenty urzędowe z Włochami. Mieli tworzyć fragmenty A1 i S3 Surowe kary…...

Czytać
co stanie się z Polakami po Brexicie?  Pieniądze

Co stanie się z Polakami po Brexicie? Pieniądze

Czy w związku spośród Brexitem Polacy pracujący przy Wielkiej Brytanii wrócą do odwiedzenia Polski? A może przeniosą się do Niemiec? Eksperci goszczący w TVN24 BiS nie mają wątpliwości, że na razie…...

Czytać