blisko

Polacy po Brexicie trafią do Niemiec? "W Wielkiej Brytanii mają lepiej"

  • Dom
  • Pieniadze
  • Polacy po Brexicie trafią do Niemiec? "W Wielkiej Brytanii mają lepiej"
Co stanie się z Polakami po Brexicie?  Pieniądze

Czy w związku spośród Brexitem Polacy pracujący przy Wielkiej Brytanii wrócą do odwiedzenia Polski? A może przeniosą się do Niemiec? Eksperci goszczący w TVN24 BiS nie mają wątpliwości, że na razie nie należy spodziewać się większych ruchów migracyjnych.

Zdaniem ekonomisty Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha nie ma powodu, dla którego Ludzie z polski pracujący w Wielkiej Brytanii mieliby się przenosić do odwiedzenia Niemiec. - W Obszernej Brytanii jest jeszcze świetnie niż w Niemczech. Dopóki co nie ma takich działań ze strony elit politycznych na Wyspach, aby pozbyć się naszych mieszkańcówrezydentów. Oni wrośli w tamtejszą gospodarkę, dostarczają zauważalną część PKB i mają w tamtym miejscu kredyty hipoteczne - mówi Sadowski.

Polacy dzięki ratunek

Sedlak: dzięki Wyspach ludzie zarabiają co najmniej dwukrotnie więcej. Nie wrócą

Jak przypomina, Polacy uratowali wiele branż, które były do likwidacji, bo Brytyjczycy nie chcieli w tych propozycji pracować.

- Polacy byli chętni, aby pracować po bardzo niewdzięcznych zawodach bądź miejscach. Odkłamano w kulkoru obszarach mit, że Kowalski zabiera pracę Brytyjczykom. Kiedyś na naprawę pralki czekało się miesiąc, a na przyjeździe naszych fachowców parę dni i kosztuje wówczas nieporównywalnie mniej - mówi.

Jego zdaniem ta zmiana jakości to zasługa polskich pracowników, to te banki wyznaczają standardy najwyższej, uciążliwej i odpowiedzialnej pracy przy Wielkiej Brytanii.

Jak dodaje, brytyjskie przedsiębiorstwa dawały ogłoszenia o pracę dzięki terenie Uk w języku polskim. - Inne nacje, jak Czesi czy Słowacy, podszywały się pod naszych obywateli, aby zdobyć fuchę - mówi.

Kazimierz Sedlak, dyrektor firmy Sedlak&Sedlak zaznacza, że Niemcy to drugi, po Wielkiej Brytanii, najpopularniejszy kierunek emigracji zarobkowej Polaków. Pracuje nas tam ok. 600-700 tys.

- Pracujemy tam od czasu dawna i zawsze nam się to opłacało i prawdopodobnie będzie nam się opłacać - tłumaczy Sedlak.

Zaznacza jednak, iż wzrost liczby Polaków, jacy przeniosą się z Ogromnej Brytanii do Niemiec, odrzucić będzie gwałtowny.

Zarobki w Niemczech

Ile możemy zarobić w Niemczech? Podług danych sprzed czterech czasów, średnie wynagrodzenie Polaka, który pracuje za Odrą za pośrednictwem okres nie dłuższy niźli trzy lata, wynosi 1600 euro brutto, czyli przeszło 7100 zł. Pensja wzrasta wraz ze stażem roboty i po trzech latach wynosi ona średnio 2000 euro brutto (prawie 9000 zł).

Sedlak podkreśla jednak, że przeliczając ceny nominalne waluty, zapominamy na temat sile nabywczej pieniądza. - Chodzi o to, jak możemy kupić za zarobione pieniądze. Te różnice pośród Polską a Niemcami bądź Anglią troszkę maleją. Ale generalnie rzecz biorąc, wartość nabywcza pieniędzy za granicą jest dwukrotnie wyższa aniżeli w Polsce - wyjaśnia.

apple walczy z Samsungiem na temat odszkodowanie za patenty  Tech

Apple walczy z Samsungiem na temat odszkodowanie za patenty Tech

Zdaniem amerykańskiego sądu, Samsung naruszył prawo patentowe autora iPhone'a i musi pokryć koszta gigantyczne odszkodowanie. Samsung odwołał się, teraz Sąd Znakomity oceni, czy nałożona kara nie jest zbyt wielka. Po stronie Apple stanęli…...

Czytać
arabia Saudyjska. Książęta uwięzieni w hotelu  Ze świata

Arabia Saudyjska. Książęta uwięzieni w hotelu Ze świata

Jeszcze kilka miesięcy temu budynek Ritz-Carlton w Rijadzie gościł prezydenta Stanów Zjednoczonych przy trakcie jego podróży. Teraz stał się ekskluzywnym więzieniem dla książąt, ministrów i biznesmenów z Arabii Saudyjskiej, którzy…...

Czytać