blisko

Rekordowy deficyt przy 2017 roku. "Budżet umożliwia realizację naszych wszystkich obietnic"

  • Dom
  • Polityka
  • Rekordowy deficyt przy 2017 roku. "Budżet umożliwia realizację naszych wszystkich obietnic"
Budżet na rok 2017 - rząd organizuje posiedzenie

Rząd ma dziś przyswajać projekt budżetu na 2017 rok. Zgodnie z przedtem polska gospodarka ma rozkręcać się w tempie trzech, 6 proc., a deficyt sektora finansów publicznych posiada wynieść 2, 9 proc. PKB. Inflacja osiągnie poziom 1, 3 proc.

Ministerstwo Finansów zapowiadało zanim posiedzeniem, że nie będą planowane zmiany w proponowanym przez resort projekcie.

Ustawa budżetowa na przyszły rok będzie miała kluczowy wpływ na najbliższe funkcjonowania rady ministrów. Zdaniem rzecznika rządu, Rafała Bochenka, „budżet jest realistyczny”:

Umożliwia realizację naszych wszystkich obietnic, do których zobligowaliśmy się przed Polakami, naszych każdego reform, które już wdrożyliśmy, m. in. bardzo ogromnego programu Rodzina 500 Oraz, reformy emerytalnej, do której to się przygotowujemy; również finanse ten uwzględnia zmiany, które będą zachodziły w naszej gospodarce w związku z wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej, która od stycznia stanie się wynosiła 13 zł.

Według projektu dochody budżetu wyniosą w 2017 roku 324, 1 mld złotych. Wydatki osiągną poziom 383, 4 mld zł. Deficyt nie powinien tym danym przekroczyć 59, 3 mld zł. W ustawie budżetowej przewidziano jednak deficyt dzięki poziomie 54, 7 mld zł.

– Po warunkach porównywalnych nominalny stopień deficytu budżetu państwa nie odbiega od zaplanowanego po latach ubiegłych. Nominalny rozwój wynika z tego, hdy w przyszłym roku całość niedoboru środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zostanie pokryta spośród budżetu państwa w postaci dotacji. Tymczasem w przeszłych latach jego część była finansowana z pożyczki budżetu, która nie zwiększała prognozowanego deficytu – tłumaczyło Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Zwiększenie dochodów ma być spowodowane m. in. uszczelnieniem systemu podatkowego, zwłaszcza VAT i CIT. Ministerstwo mierzy również na ograniczenie kredowej strefy w sektorze gier hazardowych. Planuje w tymże celu nowelizację ustawy.

Resort zapewnia jednocześnie, hdy w planie zabezpieczono środki na świadczenia socjalne, w niniejszym program Rodzina 500 oraz.

Opinie ekonomistów na temat przyszłorocznego budżetu są podzielone. Prof. Leszek Balcerowicz zwraca uwagę, że w obecnej sytuacji deficyt powinen lecieć w dół, a nie rosnąć. Prof. Stanisław Gomułka jest sceptyczny wobec zakładania zwiększonych wpływów budżetowych przed uszczelnieniem układu podatkowego.

Tagi: pieniądze ministerstwo finansów rząd Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

angela Merkel chce ubiegać się o reelekcję

Angela Merkel chce ubiegać się o reelekcję

Angela Merkel zapowiedziała w niedzielę (20 listopada), że w wyborach do Bundestagu w 2017 roku chce ubiegać się po jednego razu czwarty o fotel kanclerza Niemiec. Zamierza też wysiedzieć szefową partii.…...

Czytać
amit Kalra stworzył aplikację 6284 Calc

Amit Kalra stworzył aplikację 6284 Calc

Nastoletni Amit Kalra nie radził sobie wraz z nauką w pierwszej kategorii szkoły średniej. Dlatego postanowił znaleźć nietypowe rozwiązanie swego problemu. Gdy proch 16 lat Amit Kalra został przeniesiony…...

Czytać