blisko

Podatek od linków - cząstka europosłów chce odrzucenia tegoż pomysłu

  • Dom
  • Polityka
  • Podatek od linków - cząstka europosłów chce odrzucenia tegoż pomysłu
Europosłowie przeciwko podatkowi od linków

Część europosłów potrzebuje odrzucenia planów Komisji Europejskiej, które zakładają zaostrzenie prawa autorskiego, wprowadzenia tzw. datku od linków. KE pragnie nim objąć m. in. serwisy informacyjne i społecznościowe, gdzie zamieszczane są odnośniki do artykułów w innych mediach.

Propozycja Komisji Europejskiej zakłada, że umieszczane np. w mediach społecznościowych takich jak Facebook bądź Twitter albo przez tak zwane. agregaty wiadomości (np. Google News) linki nie mogłyby mieć graficznej formy zdjęć ani żadnych fragmentów surowca (w tym tytułu zdań, nagłówka ani nawet wyrazów wskazujących na treść tekstu). Złamanie tych zasad oznaczałoby naruszenie praw autorskich i mogłoby grozić grzywną.

Przeciwko tym propozycjom protestują nie tylko serwisy internetowe jak i również ich użytkownicy, ale też niektórzy europosłowie. Ci ostatni postanowili sprzeciwić się planom Komisji i powołali inicjatywę "Ocal link" ("Save the link").

"Obawiamy się, że propozycje Komisji doprowadzą do ograniczenia wolności słowa w internecie" – zważa włoska europosłanka Laura Ferrara z eurosceptycznego Ruchu Pięciu Gwiazd.

"Komisja Europejska chce zmusić do płacenia za udostępnianie treści"

"Nasza wolność w odniesieniu do publikowania wiadomości online jest zagrożona. Jeśli nie powstrzymamy planów KE, to istnieje zagrożenie, że agregatory wiadomości, czyli strony odsyłające czytelników do odwiedzenia treści publikowanych przez europejskie media, będą musiały normalnie zakończyć działalność. To uderzy zresztą nie tylko po serwisy informacyjne, ale również w prywatne blogi jak i również strony internetowe. Dodatkowo, o ile te przepisy wejdą po życie, to publikowanie odnośników na Facebooku czy Twitterze będzie mogło skończyć się nawet grzywną" – powiada PAP niemiecka europosłanka Julia Reda z grupy Zielonych.

Zdaniem Redy ostatecznym celem nowych regulacji wydaje się być "próba zmuszenia serwisów internetowych i prywatnych użytkowników do opłacania wydawcom za możliwość udostępniania ich treści". Zdaniem europosłanki jest to ryzykowne, bo może odnieść odwrotny rezultat – portale internetowe przestaną promować publikowane przez media treści, przez co wydawcy zostaną mniej widoczni na rynku.

"Pobieranie opłat za linkowanie tylko zaszkodzi pluralizmowi mediów" – zważa polska europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg z frakcji socjaldemokratów.

"Uważamy, że przepisy ws. prawa autorskiego powinny być wyraźniej zdefiniowane. Nie chcemy +okrajania+ odnośników ani kar dla użytkowników internetu za ich zamieszczanie jak i również te zapisy powinny stanowić poprawione i jasno sformułowane. Oczywiście uważam, że maszyneria ochrony praw wydawców winien istnieć i powinny pracować różnego rodzaju zabezpieczenia, metrów. in. każdy publikowany odnośnik powinien odsyłać do pochodzenia, z którego pochodzi tekst, tak żeby internauta miał świadomośc, gdzie materiał został opublikowany i kto jest jego autorem" – mówi PAP europoseł Michał Boni z Europejskiej Partii Ludowej.

Boni dodaje, że spotkał się z Adrusem Ansipem, komisarzem ds. jednolitego branży cyfrowego, który przyznał, hdy zapis o linkach może być różnie interpretowany jak i również zadeklarował otwartość KE dzięki propozycje europosłów.

Tagi: prawa autorskie internet Unia europejska Europejska Google Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie