blisko

Karuzela stanowisk w gabinecie Theresy May. Zdymisjonowała swojego byłego rywala

  • Dom
  • Polityka
  • Karuzela stanowisk w gabinecie Theresy May. Zdymisjonowała swojego byłego rywala
Boris Johnson został ministrem rzeczy zagranicznych

Z funkcji ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii jest odwołany Michael Gove, który także ubiegał się na temat nominację w wyborach nowego premiera i szefa konserwatystów. Stanowiska stracili też szefowie resortów kultury i edukacji.

Jeszcze w środę nowym ministrem finansów mianowany został były szef dyplomacji Philip Hammond po rezygnacji, jaką złożył George Osborne. Był szefem resortu finansów od 2010 roku i przez pewien czas uznawano go za prawdopodobnego następcę premiera Davida Camerona. Dawny minister był też liderem obozu opowiadającego się za pozostaniem Wielkiej Brytanii po Unii Europejskiej.

Z kolei były burmistrz Londynu i jeden z liderów ruchu na rzecz Brexitu Boris Johnson - ministrem spraw zagranicznych.

O nominację dla Johnsona spytaliśmy wicepremiera Mateusza Morawieckiego, w czasie konferencji przedstawicieli państw Stajnie Wyszehradzkiej. Jego zdaniem, wówczas "bardzo dobrze", że zaszła taka nominacja, bo wówczas spowoduje, że eurosceptycy jak i również zwolennicy UE w brytyjskiej polityce będą "współpracować ręka w rękę" nad wyjściem tej sytuacji.

Johnson wchodzi do wielkiej polityki

Tabloidy nazywają Borisa Johnsona klaunem. Polityk znany wydaje się być z ciętych i kontrowersyjnych wypowiedzi. Gdy Barack Obama, prezydent Stanów Zjednoczonych zachęcał Brytyjczyków do pozostania w Unii Europejskiej, Johnson nazwał go „pół-Kenijczykiem” i posądził o hipokryzję.

Johnson jest na Wyspach bardzo wspaniały. W rankingach popularności za każdym razem plasuje się wysoko. Po sondażu przeprowadzonym w czerwcu 2014 roku znalazł się o 13 punktów procentowych wyżej od Davida Camerona.

Boris Johnson zbytnio opuszczeniem Unii

Były burmistrz Londynu bardzo silnie wspierał ugrupowanie "Leave". Gdy na zaczątku 2016 r. rozgorzała dysputa na temat Brexitu, Johnson stwierdził, że jego państwo czeka „świetlana przyszłość” pomijając Unią Europejską, ale powiedział, że wolałby, by Wielka Brytania pozostała w zreformowanej Unii.

To oczywiście on był typowany w następcę Davida Camerona w razie, gdyby Wielka Brytania zagłosowała za wyjściem z Unii europejskiej. Jednak zaraz po referendum Johnson zrezygnował z ubiegania się o to nastawienie.

Foto: Rob Stothard / Stringer / Getty Images Boris Johnson w czasie wizyty w Kingsbury Tagi: Brexit Wielka Brytania Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

58 procent Polaków popiera zakaz handlu w niedziele

58 procent Polaków popiera zakaz handlu w niedziele

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy Polska gospodarka pod spodem lupą amerykańskiej agencji. Wydaje się być decyzja "Szansa dla rodzimych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Raport…...

Czytać
500 plus z poprawkami. Przetestuj, co zmienił Sejm

500 plus z poprawkami. Przetestuj, co zmienił Sejm

300 plus po nowej odsłonie. "Większa pełne przekonanie co do jego nieprzerwanego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Zostanie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią…...

Czytać