blisko

Jak czytać kilka książek naraz, nie zwariować i je zrozumieć - to moja technika

 • Dom
 • Rozwoj osobisty
 • Jak czytać kilka książek naraz, nie zwariować i je zrozumieć - to moja technika
Jak czytać kilka książek naraz

Jeśli lubisz czytać książki, jednak zawsze zaczynasz kilka jednocześnie i masz problemy wraz z ich ukończeniem, spróbuj usystematyzować swoje czytelnictwo. Można czytać nawet trzy, cztery miejsca w tym samym czasie i każdej z tych propozycji poświęcać odpowiednio dużo uwagi oraz skupienia.

Od kilku lat już staram się czytać jedną książkę na tydzień i od momentu 3-4 lat regularnie utrzymuję taką liczbę. Rzadko gdy jednak faktycznie dzieje się tak, że czytam pełną książkę przez 6-7 dni, a potem biorę następującą - wręcz przeciwnie, zazwyczaj czytam kilka pozycji równocześnie.

Książkowe FOMO, czyli kompulsywne odczytywanie

Wiele ludzi ma podobnie i wynika to z prozaicznej przyczyny: w dzisiejszych czasach, ze względu na technologie, szybko tracimy skupienie, mamy kłopoty z długotrwałą koncentracją i jednocześnie łatwo jest "przejąć" naszą uwagę, okładką czy cytatem krążącym po internecie. Książki często wybieramy impulsywnie.

Na skutek istnienia technologii zmienił się również nasz sposób czytania a mianowicie tylko w przypadku papieru skupiamy się w posiada, zaś przy elektronice, chociażby używając najlepszego e-czytnika, głównie "skanujemy" tekst wzrokiem. Zatem też poniższa technika została przeze mnie zaprojektowana tylko dla książek papierowych jak i również trudno mi ocenić, w ile może działać spośród e-bookami.

Niezależnie jednak od tego, dlaczego sięgamy po kilka książek naraz, da się czytać wszelkie i poświęcać im tak wiele samo uwagi oraz skupienia. Wystarczy kilka kroków, dzięki którym usystematyzujemy swoje potrzeby czytelnicze - jak i również do nich dopasujemy to, co czytamy.

1. Zrozum, jakie możliwości i dlaczego czytasz

Foto: Moyan Brenn / Flickr

Każda książka wypełnia jakąś naszą potrzebę bądź zachciankę: rozrywki, ucieczki od pracy w cudze wędrówki, zdobycia wiedzy itp., i tak dalej. Jeśli w tej chwili jesteś w trakcie opowiadania wielu książek naraz, weź wszystkie do ręki i zadaj sobie kilka testowań:

 • dlaczego wybierałeś akurat te książki?
 • Co w nich cię wciągnęło oraz dlaczego je odrzucasz i sięgasz po coś innego? Kiedy to się dzieje?
 • Jaką potrzebę intelektualną lub emocjonalną wypełnia dana książka, jakie wzbudza we mnie wrażenia?

Gdy już osobiście odpowiesz na te zapytania, okaże się, że zapewne niektóre cię rozwijają i stymulują intelektualnie, inne pozwolą się zrelaksować, jeszcze różne czytasz, bo "wypada", "musisz", ktoś je polecił, ale nie budzą większego entuzjazmu.

Co ważne - jeden gatunek książek, np. biografie, może być przypisany do różnynch kategorii naszego własnego czytelnictwa, wszystko zależy tu od wzbudzanych przez lektury emocji i wypełnianych potrzeb. Każda osoba powinna skonstruować swój podział książek, należący do mnie wygląda następująco:

 • książki relaksujące - umożliwiające oderwać się od rzeczywistości, najczęściej powieści lub żniwa opowiadań, ale raczej osadzone w fikcyjnych światach
 • książki refleksyjne - dzieł literatury pięknej, publicystyka, wywiady-rzeki, reportaże i tak dalej. dotyczące realnych wydarzeń, które mają wciągającą formę, jednak traktują o poważnych sprawach i zmuszają do zadumy nad danym tematem.
 • książki rozwijające/stymulujące - każde pozycje poradnikowe, ekonomiczne, socjologiczne, biografie, czyli literatura, którą czyta się głównie według to, by coś odgadnąć i czegoś się dowiedzieć - i z owego wynika zainteresowanie nimi, natomiast nie z atrakcyjnej postaci.

dwa. Określ, na ile trudne są dane rodzaje książek i kiedy najlepiej wam się je czyta

Foto: chrisd90 / Flickr

W moim przypadku najwięcej skupienia wymagają książki rozwijające i stymulujące intelektualnie i to im muszę oddać stosunkowo najwięcej czasu. W żadnym wypadku angażują pozycje relaksujące, zaś te refleksyjne są pośrodku.

Z drugiej strony www, rano rzadko kiedy dysponuję ochotę czytać książki z kategorii "rozwijające", ale jak i również nie szukam wtedy relaksu - zostaje trzeci rodzaj, czyli refleksyjne.

Z kolei przed snem i wieczorami czytam głównie, by odpocząć, wtedy też jestem najbardziej zmęczony - sięgam więc po relaksujące lektury.

Pozycje rozwijające czytam zaś tylko wtedy, gdy mam co najmniej pół pory, godzinę wolnego czasu - naprawdę wolnego, bez przemocy, stresu, rozpraszaczy dookoła. Rozumiem bowiem, że jeśli będę je czytał w odmiennych okolicznościach, to jest, iż jedną stronę czytam od tygodnia i nie jestem w stanie doczytać do końca.

3. Dopasuj właściwe kategorie do pór poranka - w ten sposób zawężysz swój wybór jak i również będziesz go dokonywać z całkowitą intencjonalnością

Foto: Osobiście Greenhalgh / Flickr

Gdy obecnie wiemy, co, dlaczego jak i również w jakim celu czytamy oraz na ile naszej firmy to angażuje intelektualnie i czasowo, wtedy pozostaje dopasowanie odpowiednich kategorii - a wraz z nimi na bieżąco pozostałych pozycji - do pór dnia, kiedy najlepiej czyta nam się dany typ książek.

W konsekwencji działa to tak, że w momencie, gdy "chcemy cokolwiek poczytać", zamiast impulsywnie sięgać po jakąś książkę, dokonujemy świadomego wyboru. We mi wyrobiło to prosty nawyk: gdy chcę poczytać i mam problem wraz z wyborem, szybko analizuję ile mam czasu, w którym jestem stanie i od razu mam odpowiedzieć, po jaką książkę sięgnąć w danej chwili.

Najważniejsze jednak jest, by pozycje książkowe, które chcemy przeczytać spośród uwagą i skupieniem, zostawiać na czas naprawdę wolny, a nie 20-minutowe przerwy między kąpaniem dzieci i robieniem kolacji.

Inaczej bowiem czytanie staje się nie tylko nieefektywne, ale wręcz kontrefektywne: sięgając po książkę kolejny raz i zauważając, że czytanie idzie naszej firmie jak krew z nosa, tylko się zdemotywujemy. O ile zaś sięgając po panią a, będziemy w stanie przypomnieć sobie, na czym skończyliśmy i zarazem widzieć postęp po czytaniu, tym chętniej będziemy po nie sięgać.

WARTO WIEDZIEĆ:

7 dzieł literackich, które pomogą zrozumieć gospodarkę, biznes i świat

Tagi: książki rozwój kompetencje Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

będą kolejne rozmowy gazowe pomiędzy Rosją an Ukrainą Ze świata

Będą kolejne rozmowy gazowe pomiędzy Rosją an Ukrainą Ze świata

Pod koniec września ma możliwość się odbyć kolejna tura trójstronnych rozmów gazowych pośród Rosją an Ukrainą z udziałem KE - zapowiedział w czwartek unijny komisarz ds. klimatu i siły…...

Czytać
cBOS: coraz lepsze przewidywania dotyczące krajowego rynku pracy

CBOS: coraz lepsze przewidywania dotyczące krajowego rynku pracy

Od dwóch lat poprawiają się przewidywania Polaków dotyczące progresu sytuacji na rynku pracy - wynika z doświadczeń CBOS. Eksperci wskazują, iż obecnie prognozy Polaków przy tej kwestii są najkorzystniejsze…...

Czytać