blisko

86 lat meczów Legii Warszawa obok Łazienkowskiej. Jak zmienił się jej stadion?

  • Dom
  • Sport
  • 86 lat meczów Legii Warszawa obok Łazienkowskiej. Jak zmienił się jej stadion?
Historia stadionu Legii Warszawa

Już 86 lat minęło od pierwszego meczu Legii Warszawa na stadionie piłkarskim zlokalizowanym w stolicy przez ul. Łazienkowskiej. Kilka lat nim obiekt, na którym gra stołeczna drużyna, przeszedł dużą przebudowę. Opisujemy, jaka była jego historia.

Legia od chwili przeprowadzki do Warszawy w 1917 roku, nie posiadała własnego stadionu, zaś mecze rozgrywała na Agrykoli. Pierwsze plany budowy prywatnego obiektu dla stołecznego zespołu powstały w latach dwadzieścia. XX wieku, ale pierwotnego realizacja z powodów pieniężnych i proceduralnych się przeciągała.

W 1929 roku kalendarzowego klub w końcu uzyskał dotację, która umożliwiła konstrukcję reprezentacyjnego stadionu. Obiekt przy ulicy Łazienkowskiej powstał według projektu Maksymiliana Dudryk-Darlewskiego. Architekt zaprojektował zadaszenie głównej trybuny tak, by słupy gryzie podtrzymujące w jak najmniejszym stopniu przeszkadzały widzom w oglądaniu spotkań piłkarskich.

Pierwszy mecz Legia rozegrała na stadionie 9 sierpnia 1930 roku, remisując wtedy 1: 1 z zespołem CF Europa Barcelona. Pierwsza bramkę za zakupach grupowych obiekcie zdobył w 22. minucie wraz z rzutu karnego Henryk Martyna. W 1933 roku nadano mu nazwę Stadionu Wojska Polskiego.

Foto: Legion. com / materiały prasowe Stadion Legii w 1953 roku

Sztuczne oświetlenie i plastikowe siedzenia

W czasie rywalizacji stadion znalazł się w rękach Niemców, którzy organizowali tam zawody sportowe. Cel ucierpiał po odbiciu Stolicy kraju przez Armię Czerwoną. Ale po remoncie funkcjonował w dalszym ciągu. W latach 60. XX wieku wyposażono go w sztuczne oświetlenie. Potem z drewna ławki zostały zastąpione poprzez plastikowe siedzenia.

Największa renowacja nastąpiła w 1999 roku. Wówczas odnowione zostały łuki za bramkami, które wyposażono w krzesełka. Stało się to obok okazji meczu reprezentacji Naszego kraju z drużyną Anglii.

Foto: Luke Skywalker / Wikimedia Commons/ domena publiczna Trybuna kryta podczas meczu w 2005 roku

360 mln zł od ośrodka miejskiego na nowy stadion

Już po latach 90. pojawiła się jednak idea wybudowania świeżego stadionu dla piłkarzy Legii. Ostatecznie rozpoczęto ją przy 2008 roku w rejonie dotychczasowego obiektu. Radni ośrodka miejskiego Warszawa na budowę świeżego stadionu przeznaczyli kwotę 360 mln zł. Wzbudziło to pewne kontrowersje, bo równolegle w stolicy powstawał szykowany na Euro 2012 Stadion Narodowy.

Budowa zaczęła się od rozbiórki starych trybun. Podczas meczu Legii ze Śląskiem Wrocław 14 listopada 2008 roku kalendarzowego kibice Legii pożegnali zepsutą „Żyletę”. Trzy nowe trybuny: Północną, Wschodnią i Południową oddano do użytku w 2010 roku. 7 sierpnia tego roku nastąpiło oficjalne otwarcie nowego stadionu. Wtenczas Legia zmierzyła się wraz z Arsenalem. Oddanie Trybuny Zachodniej miało miejsce 11 czerwca 2011 roku. 10 dób później Legia rozegrała główny mecz na ukończonym budynku, pokonując w nim Wisłę Kraków 2: 0.

58 procent Polaków popiera zakaz handlu w niedziele

58 procent Polaków popiera zakaz handlu w niedziele

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy Polska gospodarka pod spodem lupą amerykańskiej agencji. Wydaje się być decyzja "Szansa dla rodzimych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Raport…...

Czytać
500 plus z poprawkami. Przetestuj, co zmienił Sejm

500 plus z poprawkami. Przetestuj, co zmienił Sejm

300 plus po nowej odsłonie. "Większa pełne przekonanie co do jego nieprzerwanego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Zostanie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią…...

Czytać