blisko

Nowy Windows zdominuje rynek. "Będzie najsławniejszym systemem w historii"

  • Dom
  • Tech
  • Nowy Windows zdominuje rynek. "Będzie najsławniejszym systemem w historii"
Gartner: Windows 10 będzie najpopularniejszym systemem w historii  Tech

Agencja Gartner prognozuje, że w ciągu roku połowa firm zacznie instalację Windowsa 10 dzięki swoich urządzeniach. Siłą programu jest możliwość instalacji dzięki różnych platformach, praca przy chmurze i synchronizacja danych - podkreślają eksperci.

Gartner porównuje przyszły sukces Windowsa 10 do wcześniejszych flagowych i przełomowych programów Microsoftu - Windows XP oraz 7, których dominująca pozycja w segmencie konsumenckim i biznesowym trwała poprzez lata.

Przyczyny zainteresowania

Microsoft agresywny jak nigdy. Zmusi do instalacji Windows 10?

Wśród czynników sterczących za nadchodzącym wzrostem famy Windowsa 10 eksperci Gartnera wymieniają m. in. sfinalizowanie wsparcia systemu Windows 7 zapowiadane na 2020 r. oraz zapotrzebowanie na oryginalne typy urządzeń 2w1, które będą fabrycznie wyposażone w Windows 10. Agencja ocenia, że pilotażowe wdrożenia Windows 10 w przedsiębiorstwach rozpoczną się w 2016 r., by osiągnąć apogeum w latach 2017-2018.

- Dzięki darmowej i automatycznej instalacji systemu dla posiadaczy poprzedniej wersji Windowsa i wysypowi nowych modeli ustrojstw z Windowsem dziesiątki mln użytkowników zaznajomią się z nowym systemem Microsoftu jeszcze przed końcem tego roku. Tempo instalacji Windowsa dziesięć w przedsiębiorstwach będzie bardziej dynamiczne niż w sytuacji Windowsa 7 przed sześciu laty - komentuje wiceprezes agencji Gartner Steve Kleynhans.

Trendy rozwoju

Gartner określa także na ogólne trendy rozwoju technologii konsumenckich, które skorelowane są z prognozowaną popularnością Windowsa 10.

Twitter zaskakuje: serca wyparły gwiazdki

Do 2019 r. nastąpi przejście na zdalną obsługę aplikacji jak i również usług - dane przetwarzane będą na serwerach, zaś dostęp do nich umożliwiają nowe typy urządzeń, np. 2w1 czy tablety. Przy 2018 r. aż 1/3 laptopów będzie posiadać dotykowy ekran. Interfejsy dotykowe oraz nowe typy aplikacji będą wymagały zaawansowanych rozwiązań programowych, w które wyposażony będzie jedynie najnowszy system operacyjny. Również do 2018 r. 30 proc. przedsiębiorstw wydadzą więcej na urządzenia 2w1 oraz na urządzenia nowej generacji obsługiwane wyłącznie za pomocą ekranów o górnej rozdzielczości niż na standardowe komputery PC.

- Wszystkie te trendy pozostaną wymagać zmiany podejścia do używania komputerów. Nastąpi inny wzrost zapotrzebowania na mobilne urządzenia, pozwalające na bardziej intuicyjną obsługą i pewną komunikację sieciową - objaśnia wiceprezes Gartnera Ken Dulaney.

- Z perspektywy IT standaryzacja usług chmurowych i przetwarzania danych na serwerach, wymusi zmiany model dostępu użytkowników do oprogramowania jak i również usług. Aktualizacje oraz modyfikacje aplikacji będą dużo częstsze, zaś odbywać się ów kredyty będą bez wiedzy użytkownika. Wszystko to będzie możliwe jedynie dzięki nowym systemom operacyjnym - dodaje Dulaney.

audi A3 z nadmierną emisją tlenków azotu

Audi A3 z nadmierną emisją tlenków azotu

W trakcie testów laboratoryjnych robionych przez Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) Audi A3 spośród silnikiem Diesla emitował zbędne ilości szkodliwych substancji - informuje agencja Reutera. A3 jest najlepiej sprzedającym się modelem Audi.…...

Czytać
australijczycy zaleją Chiny? Po dziesięciu latach negocjacji otwierają szeroko granice  Informacje

Australijczycy zaleją Chiny? Po dziesięciu latach negocjacji otwierają szeroko granice Informacje

Chińska inicjatywa ożywia wątpliwości. Lagarde wezwała do odwiedzenia ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...

Czytać