blisko

Pierwszy iPhone powstał, bo Steve Jobs nie znosił pracownika Microsoftu

  • Dom
  • Technologie
  • Pierwszy iPhone powstał, bo Steve Jobs nie znosił pracownika Microsoftu
Geneza pierwszego iPhone’a - Steve Jobs i relacje wraz z Microsoftem

Wydawać by się potrafiło, że iPhone powstał jako ucieleśnienie idei. Tymczasem geneza jest bardziej przyziemna i mniej w niej patosu, a więcej zwykłych, ludzkich uczuć. Przynajmniej tak dowodzi Scott Forstall, współtwórca iPhone'a i iPada, piastujący wtenczas stanowisko starszego wiceprezesa ds. rozwoju oprogramowania iOS.

W trakcie swojego wystąpienia w Muzeum Historii Komputerów w Mountain View opowiadał, że iPhone powstał poniekąd z niechęci, jaką Jobs żywił do Microsoftu wcale i do konkretnego pracownika tej firmy w szczególe.

Nie chodzi w tym miejscu o Billa Gatesa, którego z Jobsem łączyła szorstka relacja. Chodzi o męża przyjaciółki Laurene Powell Jobs, żony Steve'a. Obie pary - ku rozczarowaniu Jobsa - obracały się w podobnych kręgach społecznych.

- Ilekroć [Steve -przyp. red. ] miał jakąkolwiek interakcję z tym gościem, wracał wkurzony - wspominał Forstall. Punktem kulminacyjnym była sytuacja, kiedy ów zatrudniony powiedział Jobsowi, że Microsoft "rozwiązał problem komputerów" wraz z swoim pierwszym tabletem.

Bill Gates zaprezentował 1 wersję tabletu Microsoftu już w 2000 r. Działał pod kontrolą specjalnej odmiany Windowsa, był lżejszy i mniejszy niż ówczesne notebooki, miał nawet dotykowy ekran. Jednak tym, co tak irytowało Jobsa, była sposobność obsługi tego ekranu tylko rysikiem.

Foto: Spencer Platt / Staff / Getty Images Bill Gates w trakcie prezentacji Tablet PC, 2002 r.

Zgodnie z relacją Forstalla, gdy Jobs usłyszał przechwałki konkurenta, był weekend. W poniedziałek przychodząc do biura miał już plan kontrataku. - Pierwsza rzecz - oni są idiotami. Nie wykorzystuje się rysika. Urodziliśmy się z 10 rysikami! a mianowicie miał powiedzieć Jobs. Jego zdaniem ludzie ciągle by je gubili, nie informując już o tym, że są nieintuicyjne.

Na marginesie pisząc, Tim Cook, obecny prezes Apple, zbytnio nic ma sobie zastrzeżenia natury. Swój 11. rysik możesz nabyć za wyjątkowe 479 zł. Nie zapomnij o designerskiej podstawce na rysik za niespełna 110 zł. Oddajmy jednak uczciwość - rysik ten wydaje się być użyteczny dla wąskiej grupy użytkowników iPadów Pro (np. artystów, architektów, tych, którzy w pracy na ekranie muszą być precyzyjni). Okresy się zmieniają, optyka także.

Wracając do Jobsa, postanowił stworzyć lepszą wersją tego, co zrobił Microsoft. Pierwotnie miał to okazać się tablet.

Zobacz także: Podstawka za 110 złotych na rysik Apple’a pokazuje, że firma roni kontakt z rzeczywistością

Incydent w kawiarni

Dopiero w 2004 r. projekt ewoluował w coś mniejszego i więcej praktycznego niż tablet. Forstall opowiadał, że pewnegoo poranka z Jobsem weszli do odwiedzenia kawiarni. Jobs zauważył, iż ludzie w lokalu stosują telefonów, ale jakoś nie wydają się z tegoż powodu zadowoleni. Jobs zapytał go wówczas, czy dotykowy ekran da się zmniejszyć do rozmiarów komórki. Tak narodził się Project Purple, który ostatecznie doprowadził do premiery pierwszego iPhone'a.

Foto: Justin Sullivan / Staff / Getty Images Scott Forstall w trakcie premiery iPhone'a 3

Jak opowiadał Forstall, zmniejszenie ekranu stało ogromnym wyzwaniem. Jednak gdy prace dobiegły końca, miał świadomośc, że Jobs miał rację. - Nie było co do tego wątpliwości. Naprawdę powinny być budowane dzwonienie - mówił Forstall.

Microsoftowi trzeba pogratulować konsekwencji, bo firma dziś także mocno promuje wykorzystanie rysika w linii współczesnych urządzeń Surface.

O ironio, Microsoft nigdy jednak nie zaakceptować zawojował rynku swoim Tablet PC. Dopiero premiera iPada w 2010 r. sprowadziła wybuch popularności tej sektora.

«FT»: Najwyższy czas na twarde stanowisko UE wobec Gazpromu  Informacje

«FT»: Najwyższy czas na twarde stanowisko UE wobec Gazpromu Informacje

Odkąd wybuchł kryzys na Ukrainie jedną z najważniejszych sprawy stało się jak najszybsze ograniczenie zależności Unii Europejskiej od rosyjskiego gazu. Najwyższa pora, żeby UE zajęła twarde stanowisko wobec Gazpromu w sprawie…...

Czytać
frankowicze chcą komisji śledczej co do kredytów walutowych

Frankowicze chcą komisji śledczej co do kredytów walutowych

Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czasu czterech lat Prawie 4 lata bez ustawy w sprawie frankowiczów. "Chciałbym, by po październiku to przeszło" Trzy lata od "czarnego czwartku". Frankowicze wciąż czekają…...

Czytać