blisko

Google oskarża Ubera o kradzież technologii kluczowej dla autonomicznych samochodów

  • Dom
  • Technologie
  • Google oskarża Ubera o kradzież technologii kluczowej dla autonomicznych samochodów
Google pozywa Ubera

Waymo, firma Google'a, która manipuluje nad autonomicznymi samochodami, wniosła do sądu pozew, gdzie oskarża Ubera o grabież technologii.

Google przekonuje, że grupa jego byłych inżynierów, wykradła projekt systemu czujników lidarowych, których samojeżdzące samochody używają do tego, by tworzyć na bieżąco mapy otoczenia.

O pozwie i oskarżeniach wysuniętych przez Google'a można poczytać na oficjalnym blogu Waymo. Firma porównuje w poście kradzież projektu do sytuacji, w której ktoś kradnie tajny przepis producentowi piwa.

Pozew dotyczy także startupu Otto, zakupionego wcześniej za pośrednictwem Ubera.

"Otto jak i również Uber przywłaszczyły własność intelektualną Waymo, by uniknąć niebezpieczeństwa, straty czasu i nakładów w procesie rozwijania technologii" – czytamy w 28-stronicowym pozwie.

Google dowodzi, że jeden z jego byłych inżynierów - Anthony Levandowski - wykradł 14 tysięcy plików z supertajnymi projektami.

Napięcie między dwoma technologicznymi gigantami rosło od dawna. Uber napisał w oświadczeniu wysłanym Business Insiderowi, że materię i oskarżenia wysunięte przez Google'a traktuje bardzo na serio.

Pod koniec 2016 roku Google zdecydował, że dział rozwijający technologię autonomicznych samochodów będzie wydzielony jak osobna firma w strukturach Alphabetu – tak narodziło się Waymo. W owym czasie pojazdy Google miały na liczniku ok. 3, 2 mln km przejechanych w ramach testów. W listopadzie 2016 roku kalendarzowego po ulicach w NA JUKATAN poruszało się 34 prototypów samochodu Google'a i dwudziestu czterech prototypy rozwijane z Lexusem.

Uber dołączył do wyścigu znacznie później, lecz już w 2016 roku kalendarzowego rozpoczął testy autonomicznych Volvo XC90 na ulicach Pittsburgha w Pensylwanii, a potem w Kalifornii.

Tagi: Google Uber Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

bitcoin kosztuje ponad 15 tysięcy dolarów

Bitcoin kosztuje ponad 15 tysięcy dolarów

Bitcoin znów wstaje i to w zastraszającym tempie. W środę w porze wieczoru czasu polskiego ta popularna kryptowaluta osiągnęła poziom 13 tys. dol., a w czwartek przekroczyła dwie następujące…...

Czytać
bMW 430i Gran Coupe - test, cena

BMW 430i Gran Coupe - test, cena

W motoryzacji panuje permanentna styl na SUV-y, ale przecież nie każdy kocha samochody na szczudłach. Niektórzy preferują być bliżej asfaltu, lecz nie rezygnować z nieco praktyczności. Dlatego powstały samochody, które próbują połączyć…...

Czytać