blisko

Firmom brakuje rąk do pracy, ale nie wykonują nic, by zatrzymać pracowników

  • Dom
  • Twoje pieniadze
  • Firmom brakuje rąk do pracy, ale nie wykonują nic, by zatrzymać pracowników
Barometr Rynku Pracy w Naszym kraju - Work Service

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od 1990 r. i zdaniem ekonomistów nadal będzie spadać. Zaś to ma swoje blaski, ale również cienie, bowiem w zestawieniu z niesprzyjającymi trendami demograficznymi powoduje, iż firmom brakuje rąk do odwiedzenia pracy. Z danych Work Service wynika, że aż co trzeci polski przedsiębiorca ma problem ze znalezieniem podwładnych. Ale to samo doświadczenie pokazuje też, że krajowe firmy nie robią guzik, by ludzi w spółce zatrzymać i zachęcić do odwiedzenia pracy.

- Przy naszej najnowszej edycji Barometru Rynku Pracy widać, iż co piąty pracownik w ostatnim roku otrzymał podaż pracy, mimo że osobiście o nią nie zabiegał. To obrazuje klasyczny mechanizm walki o kandydatów, który dopadł firmy wraz z wielu branż. Pracodawcy zaczęli sięgać po kadry zatrudnione w konkurencyjnych firmach i innych segmentach gospodarki. Rywalizacja dotyka już nie zaakceptować tylko specjalistów, ale również pracowników niższego i średniego szczebla – zwraca obserwację Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz i komunikacji Work Service.

Tylko kolejny proc. firm zachęca pracowników

Średnia stopa bezrobocia rejestrowanego w 2016 r. wyniosła jedenastu, 95 proc., najmniej od momentu czasu transformacji gospodarczej. Co więcej, prognozy ekonomistów informują, że w tym r. będzie to jeszcze skromniej, bo 8, 1 proc.

- W najbliższych latach bezrobocie będzie nadal spadać, możliwe, że do odwiedzenia obserwowanego ostatnio w 1989 r. poziomu, gdy stawka bezrobocia wynosiła 3, 4 proc. Z 1, 3 mln zarejestrowanych bezrobotnych, zatrudnienia nie znajdzie około 56 proc. długotrwale bezrobotnych. Ponadto osoby pozostające bez roboty mogą przestać się rejestrować w urzędach, ponieważ od 2018 r. nie będą tego potrzebować, by zatrzymać prawo do opieki leczniczej. Jesteśmy więc w dobrej drodze do tegoż, by bezrobocie przestało okazać się problemem – ocenia Piotr Arak, główny badacz Strategia Insight.

Efektem ubocznym niskiego bezrobocia są zmartwienia pracodawców ze znalezieniem podwładnych. I jak wskazują pisarze raportu, w takich warunkach kluczowe stają się mechanizmy ograniczenia rotacji kadrowej. Tymczasem z badań Work Service wynika, że jedynie 15 proc. firm wiedzie zorganizowane działania mające dzięki celu zatrzymanie pracowników, obok czym przodują wielkie firmy. Tymczasem jedynie jak dziesiąta mała firma prowadzi takie działania. Najczęściej należą do nich powiększanie wynagrodzeń.

- Jednakże gdy spojrzymy na powody zmiany pracy, to poza czynnikiem finansowym pracownicy pokazują m. in. na strony awansu czy chęć samorealizacji. To wskazówka dla wielu pracodawców, co należy polepszyć (czasem bezkosztowo), aby zatrzymać kluczowych pracowników w firmie – zaznacza Andrzej Kubisiak.

Foto: Work Service / materiały prasowe

Firmy chcą zatrudniać i płacić więcej

Aż 32, 1 proc. przedsiębiorstw planuje w najbliższym czasie uruchomić rekrutacje zatrudnionych w celu utrzymania lub zwiększenia poziomu zatrudnienia – wynika z badania Work Service. Największe wzięcie będą mieć pracownicy niższego (59, 1 proc. ) jak i również średniego szczebla (48, trzech proc. ). Jedna w siedem firm (13, 12 proc. ) planuje rekrutować członków kadry zarządzającej. Pisarze raportu zwracają jednak obserwację, że w porównaniu do odwiedzenia pierwszego kwartału 2016 r. jest to wzrost na temat 11 punktów procentowych.

Foto: Work Service / materiały prasowe

Kto chce zatrudniać? Największe zapotrzebowanie na podwładnych niższego szczebla zgłasza branża usługowa (69, 6 proc. ), a najmniejsze rynek publiczny (47, 6 proc. ). Pracowników średniego szczebla będzie poszukiwało nieomal 66, 1 proc. firm z branży handlowej. Ów sektor będzie również najbardziej dynamicznie rekrutować pracowników kadry zarządzającej. Jak pokazują efekty badania firmy duże nagminniej od małych i umiarkowanych planują zatrudniać pracowników niższego szczebla (w przypadku przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 jednostek odsetek wynosi aż 78, 7 proc. ).

Za pracę polskie firmy chcą płacić wyższe wynagrodzenia. Co czwarty pracodawca deklaruje, że w ciągu najbliższego kwartału podwyższy pensje na rzecz swoich pracowników. Największą tendencja do zwiększenia wynagrodzenia mogą mieć firmy małe, zatrudniające do 49 pracowników (30 proc. ) oraz przedsiębiorstwa z branży handlowej (38 proc. ) i produkcyjnej (33, 7 proc. ). Co ciekawe, żadna ze zbadanych firm nie planowała zmniejszenia stawek dla swoich zatrudnionych.

Foto: Work Service / materiały prasowe

- W porównaniu z poprzednimi edycjami wyraźnie widoczna jest ogromniejsza skłonność pracodawców do podwyżki pensji swoich pracowników. W porównaniu z ostatnią edycją badania skok wynosi przeszło 19 punktów procentowych i oznacza najwyższy wynik w historii raportów Barometr Sektorze Pracy- czytamy w raporcie.

Tagi: praca bezrobocie Polska Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

amit Kalra stworzył aplikację 6284 Calc

Amit Kalra stworzył aplikację 6284 Calc

Nastoletni Amit Kalra nie radził sobie wraz z nauką w pierwszej kategorii szkoły średniej. Dlatego postanowił znaleźć nietypowe rozwiązanie swego problemu. Gdy proch 16 lat Amit Kalra został przeniesiony…...

Czytać
angela Merkel chce ubiegać się o reelekcję

Angela Merkel chce ubiegać się o reelekcję

Angela Merkel zapowiedziała w niedzielę (20 listopada), że w wyborach do Bundestagu w 2017 roku chce ubiegać się po jednego razu czwarty o fotel kanclerza Niemiec. Zamierza też wysiedzieć szefową partii.…...

Czytać