blisko

Giełda w Stolicy polski z najwyższym zyskiem w historii

GPW z najwyższym zyskiem w historii  Giełda

Giełda Dokumentów Wartościowych w Warszawie w drugim kwartale bieżącego roku uzyskała najwyższy w relacji zysk netto - mówił w piątek na rady wiceprezes Giełdy Jacek Fotek. Jego zdaniem perspektywy progresu giełdy zależą od wzrostu polskiej gospodarki.

Fotek przedstawił wyniki finansowe spółki w drugim kwartale tego roku. - W ujęciu kwartalnym Giełda odnotowała najwyższy w historii wynik profitu netto na poziomie 41, 9 mln zł, w porównaniu z I kw. w stopniu niecałych 28 mln zł (... ). Ten wzrost jest ponad 50-proc. po ujęciu kwartalnym - powiedział. Zaznaczył, że oznacza to, iż w pierwszym półroczu GPW wypracowała 69, 7 mln zł zysku, czyli o 18, 9 proc. więcej w porównaniu do analogicznego półrocza 2016 r., kiedy zysk wyniósł 58, 6 mln zł.

Stabilna sprzedaż

Polska przedsiębiorstwo chce przenieść się do Hiszpanii. Ma ofertę dla przeciwnych zmianom

Fotek zaznaczył, że przychody ze sprzedaży GPW były w II kw. 2017 r. stałe (87, 6 mln zł), choć lekko niższe niźli w pierwszym kwartale. Wynikało to - jak wyjaśnił - przede wszystkim wraz z trochę mniejszej aktywności dzięki rynku instrumentów finansowych. a mianowicie Jednakże było to wraz z powodzeniem skompensowane znacznie niższymi poziomami kosztów operacyjnych a mianowicie wskazał. Zaznaczył, że przy ujęciu kwartalnym spadły one o około. 19 proc. i wyniosły 37, 12 mln zł.

Fotek poinformował, że w drugim kwartale br. miały miejsce trzy duże debiuty dzięki GPW o wartości dwa, 2 mld zł, co dało Giełdzie 9. położenie, jeśli chodzi o wartość debiutów w pierwszym półroczu wśród wszystkich giełd europejskich.

- Świadczy wówczas na temat, że duzi emitenci, duże projekty inwestycyjne zwracają się na polski sektor kapitałowy, na rynek działaniu, w celu pozyskania środków. Wówczas potwierdza pozytywną tendencję na rynku kapitałowym w tej chwili, co jest odzwierciedleniem oczywiście również bardzo dodatnich tendencji w polskiej gospodarce - powiedział dziennikarzom Fotografii.

Dodał, że w lipcu br. miały miejsce następne trzy debiuty, jakich wartość przekroczyła 1, dwóch mld euro. Jego w mniemaniu zapewne przesunie to GPW pod względem wartości debiutów po górę wśród giełd europejskich.

Co dalej?

Pytany o perspektywy rozwoju warszawskiej Giełdy Fotek powiedział, że zależą one od możliwości rozwoju polskiej gospodarki i polskiego rynku finansowego. a mianowicie Im lepiej nasza oferta i platformy transakcyjne będę dostosowane do zmieniających się potrzeb emitentów i akcjonariuszy w poszczególnych klasach mień, tym lepiej będziemy spełniać swoją rolę - ocenił.

Nieudana próba wejścia banku na giełdę. Nadzór zaniepokojony

- Wszczynamy, jako GPW wszelkie poczynania w poszczególnych obszarach, bądź to w rynku przyrządów finansowych, czy to w rynku instrumentów towarowych (... ), żeby unowocześnić naszą infrastrukturę - powiedział. Wskazał na przykład nowego układu transakcyjnego na Towarowej Giełdzie Energii. - Myślę, że to jest właściwa droga do tego, żeby wzmacniać pozycję grupy kapitałowej Giełdy - dodał.

Pytany o nową strategię GPW wiceprezes powiedział, że Giełda ma strategię i realizuje ją od 2014 r. do 2020 r. - Oczywiście, jak każdy film dokumentalny, ona wymaga aktualizacji. Bez wątpienia projektując nowe obszary funkcjonowania musimy uwzględnić fakt, iż nie posiadamy pełnego składu zarządu, czekamy na zatwierdzenie prezesa zarządu i wiceprezesa zarządu. Jestem przekonany, że zarząd w pełnym składzie będzie w stanie sprawnie określić ewentualną rewizję strategii czy nową strategię, która będzie w stosowanym czasie przedstawiona - wyjaśnił.

W połówce czerwca br. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych wybrało na prezesa spółki Marka Dietla. Wcześniej na stanowisko wiceprezesa powołano Jarosława Grzywińskiego, który dotychczas pełnił obowiązki prezesa. Zgodę dzięki objęcie tych funkcji powinien wydać Komisja Nadzoru Finansowego, która jeszcze tego nie zaakceptować zrobiła.

Potężny skok

W czwartek spółka poinformowała w komunikacie, że profit netto GPW wzrósł przy II kw. tego roku kalendarzowego do 41, 9 mln zł, czyli o 27 proc. więcej niż dwanaście miesięcy wcześniej. Wynik netto Stajnie w I półroczu 2017 roku ukształtował się na poziomie 69, 7 mln zł, czyli był wyższy o 18, 9 proc. w stosunku do wyniku netto w porównywalnym okresie 2016 rok, kiedy wówczas wyniósł 58, 6 mln zł.

Zmiany na polskiej giełdzie. Wynagrodzenia po nowemu

Nakłady pod inwestycje Grupy w I półroczu 2017 r. wyniosły trzynaście, 3 mln zł, spośród czego 5, 3 mln zł stanowiły nakłady w środki trwałe, a 8 mln zł na ceny niematerialne.

"Dla porównania, w I półroczu 2016 r. nakłady inwestycyjne Stajnie wyniosły łącznie 5, dziewięć mln zł, z których 4, 3 mln zł stanowiły nakłady na nakłady trwałe, a 1, sześć mln zł na ceny niematerialne" - napisano przy komunikacie.

Giełda przypomniała, że 19 czerwca br. walne spółki podzieliło zysk za rok 2016, wraz z którego na wypłatę dywidendy przeznaczono 90, 2 mln zł, z czego dywidenda należna Skarbowi Państwa wynosi 31, 6 mln zł.

GPW poinformowała oprócz tego, że podatek dochodowy zapłacony przez Grupę w początkowych sześciu miesiącach 2017 r. wyniósł 31, 4 mln zł w stosunku do 13 mln zł w I półroczu 2016 roku.

ford i BlackBerry współpracują przy oprogramowaniu dla aut

Ford i BlackBerry współpracują przy oprogramowaniu dla aut

Ford i BlackBerry podpisały umowę o zastosowaniu oprogramowania BlackBerry w pojazdach. Z pozoru ruch tenże może wydawać się kuriozalny - wszak BlackBerry od czasu miesięcy ulokowany jest w stanie biznesowej…...

Czytać
firmy z Rosji i Iranu negocjują warunki wymiany barterowej  Ze świata

Firmy z Rosji i Iranu negocjują warunki wymiany barterowej Ze świata

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują świeże narzędzie nacisku na Gazprom Moskwa chce…...

Czytać