blisko

"FT": Najwyższy czas na twarde stanowisko UE wobec Gazpromu

«FT»: Najwyższy czas na twarde stanowisko UE wobec Gazpromu  Informacje

Odkąd wybuchł kryzys na Ukrainie jedną z najważniejszych sprawy stało się jak najszybsze ograniczenie zależności Unii Europejskiej od rosyjskiego gazu. Najwyższa pora, żeby UE zajęła twarde stanowisko wobec Gazpromu w sprawie rurociągu South Stream a mianowicie pisze w środę "Financial Times".

Niewiele ludzi spodziewa się, że Unia Europejska zdoła szybko zredukować swe uzależnienie od rosyjskich surowców energetycznych; za wówczas sprawą Gazpromu należy się zająć natychmiast i zarezerwować wobec niego twarde nastawienie - czytamy w artykule redakcyjnym "FT".

Gazociąg południowy

MFW: w 2014 roku Ukraina zostanie płacić za gaz 380 dolarów

Rosyjski gigant ma zamiar zbudować ciągnący się za pośrednictwem południowo-wschodnią Europę rurociąg South Stream, a następnie zmonopolizować go, czyli stać się jego właścicielem i wyłącznym użytkownikiem - przypomina brytyjski dziennik i podkreśla: "South Stream ma kolosalne przesłanie dla Gazpromu i dla jego zwierzchników na Kremlu".

Główny rurociąg, jakim dostarczany jest rosyjski gaz do Europy, biegnie przez Ukrainę, ale Gazprom manipuluje od dawna nad naszym, by rozszerzyć swą infrastrukturę w UE. Jej istotnym elementem jest ukończony już rurociąg Nord Stream, biegnący przez Bałtyk do Niemiec. Teraz Gazprom zamierza zainicjować budowę South Streamu - łączącego Morze Czarne z Austrią. Rosyjski gigant mierzy na to, że właśnie przez ten rurociąg stanie się dostarczał większość gazu na rzecz Europy.

Jednak przy tym tygodniu Komisja Europejska ostrzegła, że zgodnie wraz z tzw. trzecim pakietem energetycznym do korzystania z South Streamu muszą zostać dopuszczeni inni dostawcy. Może to oznaczać, że zaledwie połowa gazu płynącego rurociągiem należałaby do Gazpromu. Ponadto być może to zniechęcić niektórych udziałowców do finansowania tego pomysłu - pisze "FT".

Kontrola całkowita

Rosyjski gigant życzyłby zaś całkowicie kontrolować South Stream: dostawy gazu jak i również jego dystrybucję. Stoi wówczas w całkowitej sprzeczności z antymonopolową polityką UE i planami liberalizacji rynku energetycznego - podkreśla dziennik.

"Unia zaostrza nastawienie w sprawie South Streamu"

"Jednak stanowisko UE nie może być determinowane wyłącznie przez kwestie ochrony rywalizacji. Po wydarzeniach na Ukrainie geopolityka stała się najważniejsza. Pozwolenie Rosji na wówczas, by uzyskała jeszcze pełniejszą kontrolę nad europejskim rynkiem energii to rzecz niedopuszczalna" - uważa "FT".

KE musi potraktować własne stanowisko wobec South Streamu jako element szerzej zakrojonej polityki energetycznej. Aby ograniczyć zależność od Rosji Europa musi również zapewnić sobie dostawy gazu z pozostałych, najlepiej wielu źródeł. Musi też pomyśleć o innych metodach wytwarzania energii elektrycznej, jak korzystanie ze źródeł odnawialnych.

Jeśli kryzys ukraiński będzie narastał, poważnym testem dla Europy zostanie jej zdolność do tej łagodzenia, a jeśli się to okaże konieczne, do odwiedzenia użycia w tym zamysle sankcji gospodarczych wymierzonych przy Rosję - pisze "FT".

atak hakerski na Komisję Europejską

Atak hakerski na Komisję Europejską

W czwartek, 24 listopada, hakerzy zaatakowali serwery Komisji Europejskiej. Unijny urząd dzięki kilka godzin został odcięty od internetu. Jak jednak poinformowała później KE, nie doszło do wycieku informacji…...

Czytać
arabia Saudyjska. Książęta uwięzieni w hotelu  Ze świata

Arabia Saudyjska. Książęta uwięzieni w hotelu Ze świata

Jeszcze kilka miesięcy temu budynek Ritz-Carlton w Rijadzie gościł prezydenta Stanów Zjednoczonych przy trakcie jego podróży. Teraz stał się ekskluzywnym więzieniem dla książąt, ministrów i biznesmenów z Arabii Saudyjskiej, którzy…...

Czytać