blisko

Temat: Chiny

Australijczycy zaleją Chiny? Po dziesięciu latach negocjacji otwierają szeroko granice  Informacje

  • Chińska inicjatywa ożywia wątpliwości. Lagarde wezwała do odwiedzenia ostrożności
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek
  • Chiński gigant liderem na rodzimym rynku. Apple poza podium
  • Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę

Chiny i Australia po prawie 10-letnich negocjacjach podpisały umowę o wolnym handlu. Jej główne osadzenia to zniesienie cła w ok. 90 proc. towarów eksportowanych z Australii do odwiedzenia Państwa Środka. Z transportu Chińczycy będą mogli inwestować w Australii znacznie większą ilość niż dotychczas bez powiadamiania tamtejszego rządu. Porozumienie podpisano podczas odbywającego się w Australii szczytu G20.

W ocenie Reutera umowa stanie się miała przełomowy charakter. Chiny są największym partnerem handlowym Australii. W 2013 r. dwustronna wymiana handlowa przekroczyła wartość 150 miliardów dolarów australijskich (130 mld USD). Umowa otworzy chińskie rynki australijskim eksporterom produktów rolnych i żywności oraz sektorowi usług, a Chińczykom umożliwi inwestowanie w bogatej po zasoby naturalne Australii.

Polskie firmy wezmą udział w budowaniu Kazachstanu? Kopex, KGHM i Nitroerg już chcą inwestować

Ważny krok

List intencyjny podpisali podczas uroczystości w australijskim parlamencie prezydent Chin Xi Jinping i premier Australii Tony Abbott, którym towarzyszyło wielu ministrów z obu krajów.

W ramach umowy 93 proc. australijskiego eksportu do Chin zostanie w trakcie czterech lat zwolnione z cła - zapowiedział premier Abbott. Podkreślił, hdy jest to najbardziej wszechstronne układ, jakie Państwo Środka zawarło z jakimkolwiek krajem. Zaznaczył, że porozumienie to "przyniesie miliardy oszczędności, stworzy świeże miejsca pracy i ulepszy poziom życia". - Australijskie firmy będą mieć bezprecedensowy dostęp do rynku pozostałej największej gospodarki świata - dodał.

Głębsza współpraca

Prezydent Chin w własnym wystąpieniu w australijskim parlamencie zobowiązał się do pogłębienia współpracy z Canberrą jak i również potwierdził wolę rozwiązania sporów terytorialnych ze swymi rodziną na drodze dyplomatycznej.

Ponadto Chiny i Australia zgodziły się w poniedziałek pracować wspólnie na kwestia zwalczania zmian klimatycznych poprzez wymianę technologii mających dzięki celu poprawę efektywności wdrożenia węgla. Oba kraje będą współpracować w celu osiągnięcia poszczególnych efektów zmian klimatycznych za pośrednictwem wdrażanie technologii wydajności energetycznej, ulepszone raportowanie danych na temat emisji i odmienne środki - wynika z komunikatu wydanego przez australijską minister spraw zagranicznych Julie Bishop.

goldenLine: Jacy pracownicy byli wyszukiwani w II kwartale 2017 roku

GoldenLine: Jacy pracownicy byli wyszukiwani w II kwartale 2017 roku

Nawet milion podwładnych może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę w zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy…...

Czytać
firmy z Rosji i Iranu negocjują warunki wymiany barterowej  Ze świata

Firmy z Rosji i Iranu negocjują warunki wymiany barterowej Ze świata

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują świeże narzędzie nacisku na Gazprom Moskwa chce…...

Czytać