- Chińska inicjatywa ożywia wątpliwości. Lagarde wezwała do odwiedzenia ostrożności
- "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
- Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek
- Chiński gigant liderem na rodzimym rynku. Apple poza podium
- Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę
Chiny i Australia po prawie 10-letnich negocjacjach podpisały umowę o wolnym handlu. Jej główne osadzenia to zniesienie cła w ok. 90 proc. towarów eksportowanych z Australii do odwiedzenia Państwa Środka. Z transportu Chińczycy będą mogli inwestować w Australii znacznie większą ilość niż dotychczas bez powiadamiania tamtejszego rządu. Porozumienie podpisano podczas odbywającego się w Australii szczytu G20.
W ocenie Reutera umowa stanie się miała przełomowy charakter. Chiny są największym partnerem handlowym Australii. W 2013 r. dwustronna wymiana handlowa przekroczyła wartość 150 miliardów dolarów australijskich (130 mld USD). Umowa otworzy chińskie rynki australijskim eksporterom produktów rolnych i żywności oraz sektorowi usług, a Chińczykom umożliwi inwestowanie w bogatej po zasoby naturalne Australii.
Polskie firmy wezmą udział w budowaniu Kazachstanu? Kopex, KGHM i Nitroerg już chcą inwestować
Ważny krok
List intencyjny podpisali podczas uroczystości w australijskim parlamencie prezydent Chin Xi Jinping i premier Australii Tony Abbott, którym towarzyszyło wielu ministrów z obu krajów.
W ramach umowy 93 proc. australijskiego eksportu do Chin zostanie w trakcie czterech lat zwolnione z cła - zapowiedział premier Abbott. Podkreślił, hdy jest to najbardziej wszechstronne układ, jakie Państwo Środka zawarło z jakimkolwiek krajem. Zaznaczył, że porozumienie to "przyniesie miliardy oszczędności, stworzy świeże miejsca pracy i ulepszy poziom życia". - Australijskie firmy będą mieć bezprecedensowy dostęp do rynku pozostałej największej gospodarki świata - dodał.
Głębsza współpraca
Prezydent Chin w własnym wystąpieniu w australijskim parlamencie zobowiązał się do pogłębienia współpracy z Canberrą jak i również potwierdził wolę rozwiązania sporów terytorialnych ze swymi rodziną na drodze dyplomatycznej.
Ponadto Chiny i Australia zgodziły się w poniedziałek pracować wspólnie na kwestia zwalczania zmian klimatycznych poprzez wymianę technologii mających dzięki celu poprawę efektywności wdrożenia węgla. Oba kraje będą współpracować w celu osiągnięcia poszczególnych efektów zmian klimatycznych za pośrednictwem wdrażanie technologii wydajności energetycznej, ulepszone raportowanie danych na temat emisji i odmienne środki - wynika z komunikatu wydanego przez australijską minister spraw zagranicznych Julie Bishop.
Tagi: 2014,
2015,
2016,
2016 roku,
2017,
2017 roku,
2018,
2019,
adrian,
afera,
afera getback,
bardzo,
bezpieczeństwa,
brexit,
brexitu,
brytanii,
brytyjski,
budżetu,
business,
business insider,
business insider polska,
buty,
było,
będzie,
będą,
ceny,
ceny ropy,
chce,
coraz,
czwartek,
czyli,
dane,
deficyt,
dolarów,
dzięki,
euro,
firm,
firmy,
foto,
foto łukasz,
foto łukasz walkiewicz,
fundusz,
gazprom,
gazu,
gddkia,
getback,
giełdzie,
google,
handlu,
infomonitor