blisko

Temat: Biznes dla Ludzi

Jak odliczyć pełny VAT od momentu zakupu auta osobowego? Profesjonalista odpowiada  Informacje

  • "Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - które mamy prawa?
  • "Biznes dla Ludzi". Nowe wyraźnie dla Modlina
  • "Biznes gwoli Ludzi". Zmiany w związku z RODO
  • "Biznes na rzecz Ludzi". Na gry wydajemy coraz więcej
  • "Biznes na rzecz Ludzi". Nowe połączenia lotnicze

Po 1 marca przedsiębiorcy nadal będą zdołali kupić osobowe auto jak i również odliczyć pełny podatek VAT. Tak jak zrobić tłumaczył gość Pawła Blajera w programie "Biznes dla ludzi".

Według Grzegorza Barana wraz z KPP Baran & Pluta przedsiębiorcy będą mogli na 1 marca nadal odliczać cały VAT od nabycia samochodu osobowego.

Wyprzedaż aut z rocznika 2013: ile możemy zaoszczędzić?

- Pod warunkiem, hdy będziemy używać go jedynie do prowadzenia działalności gospodarczej. Musimy też zawiadomić Urząd Skarbowy o tym, że kupiliśmy taki samochód i że mamy zamiar odliczyć setka proc. podatku VAT od czasu jego zakupu i swoim eksploatacji - tłumaczył Grzegorz Baran, KPP Baran & Pluta.

Jeżeli nie zaakceptować złożymy takiego oświadczenia, grozi nam kara. - W ustawie jest zapisana kara nawet do 720 stawek dziennych, a maksymalna stawka dzienna to ponad 22:00 tys. złotych - podkreślał Baran.

VAT od momentu paliwa

Dodatkowo po modyfikacjach przepisów, jakie mają wejść w żywot 1 marca przedsiębiorcy pozostaną mogli odliczyć 100 proc. VAT-u od zakupionego paliwa do firmowego auta. a mianowicie Warunek jest ten sam. Musimy używać auta jedynie do celów związanych spośród działalnością gospodarczą - gadał Baran.

Dodawał, iż przedsiębiorcy powinni prowadzić ewidencje przebiegu pojazdu: - Każde użycie pojazdu trzeba zauważać i podać ilość przebytych kilometrów, czy cel podróży.

Nowe przepisy

Rząd zajmuje się obecnie planem zmian w VAT, na podstawie którego firma będzie zdołała odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (np. kupna paliw do napędu, bądź innych wydatków eksploatacyjnych) dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3, 5 tony. Będzie to dotyczyło samochodów wykorzystywanych zarówno do odwiedzenia celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.

Pełne odliczenie VAT posiada przysługiwać tylko w odniesieniu do wydatków dotyczących pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika tylko do działalności gospodarczej. Resort chciałby wprowadzić zmiany jak najszybciej (w ocenie rezultatów regulacji założono, że wejdą one w życie 1 marca 2014 r. ).

MF chce, żeby - ze względu w niekorzystne skutki dla budżetu planowanych zmian - możliwość odliczania 50-proc. kwoty VAT od paliw kupowanych do odwiedzenia napędu pojazdów wykorzystywanych do odwiedzenia działalności gospodarczej i do odwiedzenia celów prywatnych, została zawieszona do 30 czerwca 2015 r. Dopóty obowiązywałyby obecne rozwiązania w tym zakresie. Okres przejściowy nie dotyczyłby wydatków na paliwa do samochodów, które są wykorzystywane w 100 proc. do działalności gospodarki polski.

Od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od nabycia aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację auta ciężarowego. Wtedy bowiem wygasła zgoda Brukseli na używanie ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów osobowych kupowanych przez firmy oraz VAT na paliwa do takich aut.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20. 00.

ceny miedzi na giełdzie w Londynie spadają przez Deutsche Bank

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie spadają przez Deutsche Bank

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają i podobnie zachowują się notowania innych metali przemysłowych. To reakcja na trwogi o kondycję Deutsche Agencji bankowej, największego pożyczkodawcy w Niemczech. Miedź na LME…...

Czytać
ceny ropy naftowej wciąż powstają. Przez mniejszą liczbę odwiertów  Surowce

Ceny ropy naftowej wciąż powstają. Przez mniejszą liczbę odwiertów Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy dla…...

Czytać