blisko

Temat: Węgry

Energetyczny sojusz węgiersko-rosyjski. «Gazociąg Południowy to konieczność»  Informacje

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy osiągają nowe narzędzie nacisku na Gazprom
  • "Sueddeutsche Zeitung": Republika francuska zagłosuje przeciwko Nord Stream 2
  • "Bez stanowczej reakcji nie zatrzymamy ofensywy Kremla"

Bruksela sprzeciwia się zacieśnianiu więzi węgiersko-rosyjskim. Unia europejska krytykuje pomysł budowania gazociągu South Stream prowadzącego z Rosji do państw południowych z pominięciem Ukrainy. Natomiast Budapeszt broni swojej wyborów i chce rozpocząć skład odcinka gazociągu południowego po przyszłym roku. Zdaniem węgierskiego sekretarza stanu ds. energetyki South Stream jest wyłącznym sposobem na zapewnienie Węgrom dostaw gazu.

- Ponieważ nie powstanie gazociąg Nabucco, po blisko 10-ciu latach wahań w naszej sprawie, oraz w świetle wydarzeń na Ukrainie Węgry nie mają innego rozwikłania, niż zapewnić sobie dostawy gazu z Rosji. Wobec sytuacji na Ukrainie to konieczność - powiedział po wywiadzie dla Reutera ambasador resortu rozwoju Andras Aradszki.

Węgry zamierzają sprowadzać gaz z Azerbejdżanu

Projekt Nabucco upadł

Projekt Nabucco, popierany za pośrednictwem Zachód, upadł; miał on pozwolić na dostarczanie do Europy Środkowej gazu spośród Azerbejdżanu. Według Aradszkiego, sekretarza stanu ds. energii w ministerstwie rozwoju narodowego Węgier, w tej sytuacji Budapeszt nie ma innego wyboru, niż zaryzykować na dostawy surowca wraz z Rosji.

Krytykowany również przez USA, jak jak i również Unię Europejską South Stream to gazociąg z Rosji do państw południowej Europy prowadzący przez Morze Czarne, z pominięciem terytorium Ukrainy. Koszt tej inwestycji kalkuluje się na 40 mld dol. Węgry chciałyby sfinalizować ten projekt w 2017 roku.

Polityczne zbliżenie

W opinii Zachodu South Stream zwiększyłby uzależnienie Świata Wschodniej od dostaw gazu z Rosji. Ponadto węgierska decyzja o realizacji projektu jest interpretowana jako polityczne zbliżenie Budapesztu do Moskwy.

- Nord Stream został zbudowany po wówczas, by wyeliminować zagrożenie ze strony Białorusi. To ta sama sytuacja (... ). Po prostu inna trasa - powiedział Aradszki, odnosząc się do gazociągu, jakim transportowany jest gaz ruski do Niemiec.

Węgry zmieniły ustawę gazową pod South Stream? KE potrzebuje wyjaśnień

Sekretarz stanu dodał, że kraje popierające budowę South Stream - Słowenia, Węgry, Bułgaria i Austria - zwróciły się do odwiedzenia Komisji Europejskiej, prosząc, aby wypracowała porozumienie z Moskwą dotyczące tego, w jaki to sposób można zbudować ów gazociąg, nie łamiąc unijnych przepisów.

Presja dzięki Węgry

UE i Waszyngton są jednak bardzo krytyczne wobec tego projektu. Na początku listopada węgierski premier Viktor Orban powiedział, że Stany Zjednoczone wywierają "silną presję na Węgry", starając się odwieść Budapeszt od planu budowy South Stream i rozbudowy węgierskiej elektrowni atomowej w miejscowości Paks. Budapeszt zawarł na zaczątku roku umowę z rosyjskim Rosatomem na tę lokatę.

Parlament Węgier uchwalił na początku listopada nowelizację ustawy o zaopatrzeniu w gaz, ułatwiając w ten środek budowę South Stream i wprowadzając inne od unijnych standardy rynku gazowego.

Wprawdzie Aradszki powiedział agencji Reutera, że rosyjski gigant energetyczny Gazprom nie wywiera presji na Węgry, lecz zdaniem obserwatorów nowelizacja pozostała zredagowana właśnie pod kątem potrzeb kontrolowanej przez Gazprom węgiersko-rosyjskiej spółki, która miałaby zbudować węgierski odcinek South Stream.

co stanie się z Polakami po Brexicie?  Pieniądze

Co stanie się z Polakami po Brexicie? Pieniądze

Czy w związku spośród Brexitem Polacy pracujący przy Wielkiej Brytanii wrócą do odwiedzenia Polski? A może przeniosą się do Niemiec? Eksperci goszczący w TVN24 BiS nie mają wątpliwości, że na razie…...

Czytać
co zrobić kiedy fajerwerki uszkodziły nasz samochód  Moto

Co zrobić kiedy fajerwerki uszkodziły nasz samochód Moto

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest sugestia ministerstwa GDDKiA zrywa dokumenty urzędowe z Włochami. Mieli tworzyć fragmenty A1 i S3 Surowe kary…...

Czytać