blisko

Coraz mniej zboża na polskim sektorze. A ceny na świecie idą w górę

Coraz mniej zboża na polskim rynku. A ceny w świecie idą w górę  Informacje

Okres świąt nie sprzyjał handlowi zbożem. Rolnicy wstrzymywali się ze sprzedażą licząc na wyższe ceny w okresie poświątecznym, tym chętniej, hdy pszenica podrożała na ogólnoświatowych giełdach. Ziarna poszukują przede wszystkim młyny - informuje Pokój Zbożowo-Paszowa.

Większość wytwórni pasz jest zaopatrzona przy surowiec do końca miesiąca, ale część z nich kupuje już na potrzeby produkcyjne w kolejnych tygodniach. Najczęściej wytwórnie pasz zaopatrują się na lokalnym rynku, szukając najtańszych ofert. Jakkolwiek spore zapotrzebowanie na surowiec notuje się ze strony młynów - zaznacza Pokój.

Polskie jabłka mają podbić Chiny i Zatokę Perską

Obecnie w rynku handluje się przede wszystkim kukurydzą i w mniejszym stopniu pszenicą. W związku z tym trudno wydaje się nabyć żyto, pszenżyto jak i również jęczmień; handel tymi gatunkami zbóż jest bardzo ograniczony.

Stabilne ceny

Według Izby, ceny ziarna przy kraju są w miarę stabilne. W połowie ostatniego tygodnia pszenica konsumpcyjna kosztowała w zależności od jakości ziarna od 800 do 840 zł za tonę; paszowa – 780 a mianowicie 820 zł/t; żyto gotówkowe - 600 - 630 zł/t; jęczmień paszowy – 750 - 800 zł/t, pszenżyto – 660 - 710 zł/t; kukurydza - 680 - 720 zł/t.

W ubiegłym tygodniu Dom Maklerski ARRTRANS, jakiego właścicielem jest państwowa korporacja Elewarr, rozpoczął sprzedaż zbóż na jej zlecenie. Korporacja zaoferowała m. in. trzech, 6 tys. ton kukurydzy w cenie wywoławczej 700 - 730 zł zbytnio tonę, 1, 7 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej w cenie 830 - 860 zł/t oraz 2, cztery tys. ton żyta konsumpcyjnego w cenie 605 - 620 zł/t.

Wzrost notowań pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF wywołał zwyżki cen tego ziarna na eksport. Podrożało też żyto, więcej płacono za kukurydzę. Dlatego firmy, które zdecydowały się na dowóz ziarna do portów, mogły rachować na ceny wyższe o 30-50 zł na tonie niż w dziedzinie krajowym.

Na świecie drożej

W ubiegłym tygodniu drożało zboże także na światowych giełdach. Wzrost notowań na giełdzie w Chicago spowodowany był m. in. sygnałami o wystąpieniu mocnych przymrozków po stanach Kansas i Oklahoma oraz lokalnych stratach po zasiewach pszenicy ozimej. Ponadto ceny pszenicy wzrosły u dołu wpływem ponownych napięć dzięki Ukrainie i niepewności jakie możliwości do dalszego rozwoju kwestii na wschodzie tego państwie.

Więcej kosztowało także zboże na giełdzie MATIF, spowodowane było to przypadkiem na Ukrainie oraz wzrostami cen na giełdach amerykańskich - tłumaczą analitycy.

australijczycy zaleją Chiny? Po dziesięciu latach negocjacji otwierają szeroko granice  Informacje

Australijczycy zaleją Chiny? Po dziesięciu latach negocjacji otwierają szeroko granice Informacje

Chińska inicjatywa ożywia wątpliwości. Lagarde wezwała do odwiedzenia ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...

Czytać
audi A3 z nadmierną emisją tlenków azotu

Audi A3 z nadmierną emisją tlenków azotu

W trakcie testów laboratoryjnych robionych przez Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) Audi A3 spośród silnikiem Diesla emitował zbędne ilości szkodliwych substancji - informuje agencja Reutera. A3 jest najlepiej sprzedającym się modelem Audi.…...

Czytać