blisko

Funt rekordowo mały. Jest najtańszy od kilku lat

Funt brytyjski najtańszy od trzech lat  Waluty

Brytyjski funt był dziś najtańszy od momentu trzech lat. Rano trzeba był za niego wynagradzać 4, 89 złotego, pod koniec dnia nieco odrobił szkody dochodząc do poziomu czterech, 92 zł. Ale analitycy przewidują, że cena być może spaść nawet do pułapu 4, 7 zł. W taniejącym funcie mocno przyciąga polski złoty.

Na zakupy do Londynu? Tak tanio dawno odrzucić było

Funt szterling jest obecnie najtańszy od 3 lat w parze wraz z złotym. Jeszcze rok nim trzeba było za faceta płacić nawet 6 złotych. Malejąca cena brytyjskiej waluty utrzymuje się od ogłoszenia wyniku referendum, w jakim Brytyjczycy zdecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej. Taniejący funt wówczas również skutek złych efektów gospodarki Wielkiej Brytanii.

Jak zauważył Przemysław Kwiecień, ekspert walutowy XTB, na odrabianie strat trzeba będzie trochę poczekać.

- Konsekwencje dla Wielkiej Brytanii są długofalowe. Nie spodziewałbym się bardzo istotnego zwrotu, nie widzę czynników, które mogłyby istotnie funtowi pomóc - uważa Kwiecień.

Notowania GBP/PLN od trzech lat

Ostatnia aktualizacja:

Nawet 4, 7 złotych za funta

Złoty pręży muskuły. Dolar i funt w dół

Na niedrogim funcie zyskuje polski złoty. To więc dobry moment na zakup brytyjskiej waluty i jej sprzedaż z czasem, po wyższym kursie - uważa analityk. I zauważył, że umocnieniu polskiej waluty nie przeszkodził prezydencki projekt ustawy frankowej, który zamiast przewalutować kredyty frankowe prognozuje zwrot spreadów.

- Złocisty nabrał wiatru w żagle i upatrywałbym szansy w dalsze umocnienie, również w stosunku do funta - ocenił.

Kwiecień przewiduje, że koszt brytyjskiej waluty może spaść do poziomu nawet czterech, 7 zł w najbliższych tygodniach.

Inwestorzy wracają

Natomiast w stosunku do innych głównych walut złocisty lekko się osłabił. Ok. godz. 17, 10 euro wyceniano na 4, dwudziestu siedmiu zł, dolara na 3, 79 zł, franka na 3, 94 zł,

Konrad Ryczko z DM BOŚ zauważył we wtorkowym komentarzu, że powrót lokalnych inwestorów na rynek skarbowy przyniósł lekki spadek weryfikacji złotego wobec zagranicznych dewiz. Zgodnie z jego obliczeniami złoty potaniał średnio na temat 0, 3-0, 4 proc.

- Trudno jednakże przywiązywać większą wagę do odwiedzenia dzisiejszych ruchów ze względu na utrzymujący się tzw. wakacyjny rynek, cechujący się ograniczoną aktywnością inwestorów. W dalszym przeciągu obserwujemy mocne poziomy dzięki złotym, które wynikają spośród perspektyw luźnej polityki monetarnej kluczowych instytucji centralnych a także odsunięciu w czasie krajowych czynników ryzyka (ustawa frankowa) - wyjaśnił.

Według niego ruch ten jednak stracił nieco na dynamice m. in. z uwagi na niedawne słabsze publikacje makro m. in. odnoszące się do tempa PKB za II kw. (wzrost o trzech, 1 proc. rdr wobec oczekiwanego 3, 3 proc. wzrostu).

- Również na rynku FI (długu) obserwowaliśmy lekką korektę minionego umocnienia długu na płytkim rynku. W szerszym ujęciu inwestorzy śledzą obecnie następujące publikacje fundamentalne z USA, które pozwalają oszacować możliwość dalszych podwyżek stóp poprzednio końcem roku - dodał.

Także analityk wraz z DM mBanku Rafał Sadoch zwrócił uwagę na drobne osłabienie złotego. Zauważył poza tym, że notowania złotego znamionują się dużą stabilizacją od momentu czasu przedstawienia przez prezydencki zespół ekspertów nowej ofert ustawy frankowej. Za euro płaciliśmy we wtorek minimalnie więcej niż przez wielu minionego tygodnia, podrożał też frank, ale potaniał dolar.

czego nie wypada zakładać do odwiedzenia pracy?

Czego nie wypada zakładać do odwiedzenia pracy?

Upał bywa męczący. Także z powodu problemu z doborem szatni do pracy. Co uczynić, by bez dyskomfortu utrzymać się przy życiu gorące dni w biurze, ale też nie złamać obowiązującego dress…...

Czytać
cukier drożeje w Polsce jak i również na świecie  Pieniądze

Cukier drożeje w Polsce jak i również na świecie Pieniądze

Cukier drożeje na branży krajowym i na giełdach zagranicznych. Powodem wzrostu cen jest głównie poprawa koniunktury na świecie. W lipcu br. kilogram paczkowanego cukru w naszym kraju kosztował…...

Czytać