blisko

Jacek Kapica zeznawał przed komisją śledczą ds. VAT

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Jacek Kapica zeznawał przed komisją śledczą ds. VAT
Jacek Kapica przed komisją śledczą ds. VAT

Były wiceminister zasobów i szef Służby Celnej, Jacek Kapica zeznawał 19 lutego przed sejmową komisją śledczą ds. VAT. Wykorzystując z prawa do swobodnej wypowiedzi przedstawił zakres własnych obowiązków, podejmowane działania przy latach 2008-2015 odnoszące się do przeciwdziałania szarej strefie w obszarze wyrobów tytoniowych, alkoholowych, paliw oraz w zakresie wzmocnienia administracji podatkowej.

Pytany o wyniki zmiany w ustawie o VAT z 2011 roku znoszące zabezpieczenia w imporcie towarów oraz umożliwiające rozliczania VAT w deklaracji Kapica oświadczył, że był to od wielu lat postulat branży logistycznej i spedycyjnej, aby wprowadzić takie strategie, jak np. w Niemczech.

Zauważył, że przemiana zdecydowanie poprawiała konkurencyjność naszych portów, które przegrywały wraz z niemieckimi. "Mówiło się, iż największym polskim portem wydaje się Hamburg" - podkreślał Kapica. Po wprowadzeniu modyfikacje jego zdaniem nie pojawiły się żadne informacje na temat ewentualnych nieprawidłowościach z tegoż powodu. "Śmiem twierdzić, hdy ta zmiana była bezpieczna i istotnych nadużyć odrzucić było" - stwierdził Kapica.

Były wiceminister przypomniał, że został powołany na tek krok stanowisko w lutym 2008 roku m. in. z uwagi na wcześniejszy strajk celników protestujących na granicach przeciw pauperyzacji tego zawodu. Kapica rzekł, że jego rolą stało się wprowadzenie w życie porozumień z celnikami, pochodził bowiem z tego środowiska. Podkreślił, że dwa czasy przed jego powołaniem w szefa Służby Celnej (piastował je jako wiceminister finnasów) SC odebrano uprawnienia do odwiedzenia prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych, co - zdaniem Kapicy a mianowicie istotnie obniżyło możliwości przeciwdziałania przestępczości. Jak ocenił, zwiększyły się one wraz ze zmianami w ustawie o Służbie Celnej, wprowadzonymi po 2009 roku.

Nie było danych o nadużyciach wewnątrzwspólnotowych

Kapica powiedział przed Komisją, iż nie znalazł danych empirycznych pokazujących, jaka była zakres nadużyć w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych. Dodał, że gdyby to była skala istotna, były o tym powiadomiony. Zaznaczył, że nie otrzymywał sygnałów ani ze witryny izb skarbowych, ani izb celnych, które sygnalizowałyby, iż podmioty uczestniczące w imporcie towarów niekoniecznie płaciły VAT.

Zwalczanie przestępczości w zakresie tytoniu, spirytusu, materiałów zawsze było priorytetem na rzecz Służby Celnej, odzwierciedlonym przy strategicznym planie kontroli po każdym roku, licząc od momentu 2008, kończąc na 2015 - zapewniał również Kapica opisując działania resortu finansów związane z tymi obszarami, m. in. nakierunkowanymi na zwalczanie "przemytu mrówkowego" papierosów, oszustw związanych ze sprzedażą odkażanego alkoholu, przestępstw akcyzowych odnośnie oleju opałowego lub olejów smarowych.

Kapica zaznaczył, że zakres jego odpowiedzialności był "dość obszerny", natomiast funkcje sprawował przez 8 lat. Dlatego przekazał komisji przygotowany przez siebie w piśmie chronologiczny zestaw działań w poszczególnych obszarach zwalczania szarej strefy w wyrobach akcyzowych w latach 2008-2015.

Problemy z kaucją gwarancyjną

Pytany o problemy wraz z kaucją gwarancyjną, którą wprowadzono jako, zdaniem posła PiS Kazimierza Smolińskiego, "dosyć kuriozalne, chyba jedno z paru w Europie rozwiązań", zostały wiceminister twierdził:

Nie zgodzę się z naszym sformułowaniem (... ). Wówczas zależy oczywiście od tegoż, czego się oczekuje od kaucji. Przede wszystkim kaucja przyzwoliła nam policzyć tych biznesmenów, którzy postanowili operować na rynku paliw i złożyć tę kaucję. Ta ekipa przedsiębiorstw była na bieżąco monitorowana

Smoliński przywołał opinię prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych Haliny Pupacz, która miała określić kaucję gwarancyjną jak "list żelazny dla przestępców".

Kapica podkreślał, że "nikt nigdy nie polecał dokonać określonej interpretacji podatkowej. Poinformował także, iż przenigdy nie otrzymał polecenia zinterpretowania prawa w określony strategia.

fiat 500L Cross - jak się zmienił po liftingu?

Fiat 500L Cross - jak się zmienił po liftingu?

Fiat przeprowadził lifiting swojego miejskiego minivana – Fiata 500L. Do egzaminu przybył egzemplarz w "uterenowionej" wersji Cross, w wyjątkowo wesołym, pomarańczowym kolorze, który to daje zastrzyk dobrego humoru i przełamuje dominującą…...

Czytać
facebook tworzy system dronów, które będą dostarczać Internet  Informacje

Facebook tworzy system dronów, które będą dostarczać Internet Informacje

Facebook pracuje ponad systemem, który ma dostarczyć internet do odległych zakątków świata. W tym zamiarze chce stworzyć siatkę dronów i satelitów, które będą dostarczać Internet z powietrza. W ten sposób…...

Czytać