blisko

System emerytalny wg PiS? „Prawo jest z gumy. Najpierw odbudujmy zaufanie”

 • Dom
 • Wiadomosci
 • System emerytalny wg PiS? „Prawo jest z gumy. Najpierw odbudujmy zaufanie”
Emerytury. Trzeci filar w projekcie budowy kapitału

Eksperci są zgodni co do odwiedzenia jednego - reforma emerytalna wg PiS to naczelna, prawdziwie kompleksowa propozycja rządu od wielu lat dotycząca systemu oszczędzania Polaków dzięki starość. Jednak diabeł ma możliwość tkwić w szczegółach, wskazane jest jeszcze do końca nie znamy.

Co więcej, kluczową sprawą w powodzeniu reformy będzie odbudowanie zaufania po reformie OFE, którą przeprowadził rząd Donalda Tuska.

- Zaufania Polaków nadużyto przede wszystkim przy reformie OFE. Rząd musi zagwarantować prywatność środków od strony prawnej. Odpowiednim rozwiązaniem byłoby powiązanie nakładów emerytalnych z prawem jakości - mówiła podczas dyskusji „III Filar w Projekcie Budowy Kapitału” Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Według Rusewicz, jedną z podstawowych bolączek Polaków jest chwiejność programu. Strach przed tym, że ustalenia jednej partii kolejna partia przy władzy być może dobrowolnie zmienić:

Jeśliby środki emerytalne były gwarantowane prawem własności, rząd, który chciałaby zmienić ustawę, niesłychanie szybko byłby zweryfikowany przez wyborców.

„Prawo wydaje się z gumy”

Podobnego zdania wydaje się Rafał Antczak z zarządu Deloitte Consulting SA:

Prawo w Polsce jest z gumy. Większość orzeczeń sądów czy worki Trybunału Konstytucyjnego są po rozmyśla Ministerstwa Finansów i to jednoznacznie podważa zaufanie do odwiedzenia instytucji państwa.

Jak zbudować wiarygodność? Potrzebne istnieją przede wszystkim bodźce, to znaczy państwowe zachęty finansowe oraz długoterminowe spojrzenie, które nie zachwieje wiarą w stabilne prawo.

Emerytury podług PiS. O co idzie?

Przypomnijmy teraz, czego naprawdę naprawdę chce rząd Beaty Szydło, należy zapytać o to co jest sygnowane nazwiskiem ministra Morawieckiego. Plan Budowy Kapitału zakłada przede wszystkim powstanie Pracowniczych Planów Kapitałowych.

PPK ma polegać na tym, hdy pracodawca będzie płacił zdefiniowaną wcześniej składkę pracownika do odwiedzenia specjalnego funduszu inwestycyjnego, w ten sposób gromadząc podwładnym oszczędności.

Czyli, mówiąc prościej: zrzekamy się części zarobku, a pracodawca zbyt nas tę część poświęca odpowiedniej instytucji, która nie tylko przechowuje te pieniądze, lecz do tego je inwestuje i daje do wymienionych dostęp po przejściu w emeryturę.

Składka podstawowa miałaby być zabierana wraz z pensji pracownika i wynosić 2 proc. wynagrodzenia, do tegoż dochodzi dodatkowa, dobrowolna ściepa w wysokości 2 paragrafów proc. wynagrodzenia - obie zwolnione ze składki emerytalnej. Łącznie pracownik może więc przeznaczać 4 proc. wynagrodzenia na PPK.

Pracodawca natomiast wpłaca do PPK składkę w wysokości 2 proc. zarobku pracownika i dobrowolnie dodatkowo może dorzucić 1 pozycja proc., łącznie 3 proc. wynagrodzenia, obie składki zwolnione ze składek na ZUS. 0, 5 proc. składki pracodawcy refunduje państwo, obniżając składkę pracodawcy na Fundusz Pracy.

Państwo dodaje też każdej osobie nowemu uczestnikowi systemu jednorazową składkę 250 zł na start.

Kogo odnosi się do PPK?

PPK mają funkcjonować w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 19 osób.

Do PPK zapisani zostaliby automatycznie wszyscy pracownicy takich firm w wieku 19-55 lat, a chlebodawca będzie mieć obowiązek przedstawienia programu pracownikom, chyba, iż ma już utworzone tak zwane. PPE (Pracowniczy Program Emerytalny).

Udział w PPK osób powyżej 55. r. życia będzie dobrowolny.

Każda zapisana osoba być może zrezygnować z udziału przy PPK - wystarczy, hdy złoży oświadczenie o odstąpieniu od programu w przeciągu 3 miesięcy od jego utworzenia.

Firmy zatrudniające mniej niż 19 jednostek będą mogły zaoferować pracownikom PPK lub IPK a mianowicie tzw. Indywidualne Plany Kapitałowe.

IKP będą na prostu indywidualnymi ofertami odkładania, tworzonymi przez wybraną instytucję finansową, które mikroprzedsiębiorstwa pozostaną miały obowiązek przedstawić pracownikom, jeśli nie zechcą wdrażać PPK. Zasady uczestnictwa i zachęt fiskalnych ze strony państwa będą takie tylko dla PPK i IPK.

Kto będzie zarządzał pieniędzmi w PPK?

W pierwszym etapie tworzenia PPK - w zamyśle za pośrednictwem pierwsze 24 miesiące - wszystkie Pracownicze Plany Kapitałowe obsługiwać ma Polski Fundusz Rozwoju (poprzez PFR TFI S. A. ), a więc spółka Skarbu Państwa utworzona w kwietniu na miejsce Polskich Inwestycji Rozwojowych.

W ramach PFR funkcjonować będą różne środki pieniężne inwestycyjne, dopasowane do stulecia i ryzyka oszczędzających.

Po pierwszych dwóch czasach działania PPK, obsługiwać system będą mogły również różne instytucje finansowe w Polsce.

Każdy uczestnik PPK po 24 miesiącach stanie się miał możliwość zmiany sekcji obsługującej program.

Czy pieniądze z PPK będzie można wypłacić?

Tak, na osiągnięciu wieku emerytalnego:

 • Jednorazowo będzie można wypłacić 25 proc. zgromadzonych przez PPK środków.
 • 75 proc. środków z PPK ma być przeznaczone na wypłacanie dodatkowej emerytury, dożywotniej lub terminowej (np. na 10 lat).
 • Pieniędzy z programu stanie się można też użyć jako wkładu własnego przy zakupie pierwszego mieszkania - ale po 5 latach od czasu zakupów i w ciągu 5 lat trzeba zostanie zwrócić całe środki.
 • Do 15 proc. środków będziemy mogli wypłacić jednorazowo w razie "poważnych problemów zdrowotnych skutkujących orzeczeniem na temat niezdolności od pracy".

W przypadku rezygnacji spośród programu PPK, trzeba zostanie zwrócić wszystkie koszty fiskalne uczestnictwa w programie - otóż nie tylko odłożone pieniądze, ale też np. dopłacić za zwolnienia ze składek ZUS czy emerytalnych, z których korzystaliśmy przy trakcie odkładania.

Polski Fundusz Rozwoju: „Nie posiadamy zapędów mocarstwowych”

Dość dużą funkcje będzie w proponowanym systemie odgrywał Polski Fundusz Progresu. Prezes PFR-u, Paweł Borys nie miał wątpliwości, jak dalece powinna być posunięta ręka Funduszu w sytuacjach polskich emerytur:

Chcemy, aby przeważało zaangażowanie strony www prywatnej. Rola PFR-u powinna być jak najmniejsza. Odrzucić mamy ambicji mocarstwowych.

Powszechność i obowiązkowość - dobry trend

Co więcej, eksperci podkreślili, że ta obowiązkowość i powszechność Pracowniczych Schematów Kapitałowych jest jedną z najmocniejszych stron całego planu premiera Morawieckiego.

- Właściwie w połowie krajów OECD istnieje obowiązkowość pracownicza, która wynika właśnie m. in. z powszechności. Dlatego też cieszę się, iż scenariusz przedstawiony przez PiS wpisuje się w ten nowy, rodzący się trend Europy - mówił w trakcie debaty Krzysztof Nowak, członek zarządu Mercer Polska. Chwileczkę później dodał:

Jednak bez akceptacji pracodawców nic z tego programu odrzucić wyjdzie. Ja mam jedną obawę. W tych rozwiązaniach jest za daleko idąca rola państwa.

Więcej przestrzeni powinniśmy pozostawić firmom prywatnym. Państwo należy ograniczać tylko do roli prawnego nadzorcy.

Na koniec zobaczmy, ile w teorii, według ministerstwa, obywatel może zaoszczędzić w ramach PPK? Pokazuje to poniższa odbitka graficzna, ale warto zwrócić obserwację, iż jest to wyliczenie na rzecz średniej pensji wg GUS na kwiecień 2013 - czyli 4313 zł brutto:


Foto: MR Tagi: Mateusz Morawiecki gospodarka Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się u dołu adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

dieselgate. Volkswagen domaga się odszkodowań od byłych menedżerów Ze świata

Dieselgate. Volkswagen domaga się odszkodowań od byłych menedżerów Ze świata

Duży ruch w autosalonach. Owe marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na uprawnienie jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy wraz z Włochami. Mieli budować świstki A1 i S3 Surowe…...

Czytać
design przy goleniu czyli jak na przykład wzornictwo zmienia nasze żywot na lepsze

Design przy goleniu czyli jak na przykład wzornictwo zmienia nasze żywot na lepsze

„Mniej znaczy więcej”, „Im prościej tym lepiej” - moda na minimalizm jest dzisiaj jednym spośród najważniejszych trendów społecznych. Niedużo kto wie, że ten rewolucyjny trend liczy obecnie dobre 50 lat…...

Czytać