blisko

Posiedzenie Eurogrupy z udziałem polskiego ministra

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Posiedzenie Eurogrupy z udziałem polskiego ministra
Eurogrupa: spotkanie 7 listopada z udziałem Morawieckiego

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki weźmie udział przy spotkaniu Eurogrupy, które odbędzie się w poniedziałek w Brukseli. Jednym z tematów, które zostaną poruszone jest unia bankowa.

Spotkanie w Brukseli będzie przeznaczone przygotowaniom do Szczytu €, który zaplanowany jest w 15 grudnia. Sam szczyt odbędzie się w poszerzonym składzie o państwa zza strefy euro.

Chodzi o 25 krajów Unii Europejskiej, które podpisały Traktat o Stabilności, Koordynacji i Zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej (tzw. układ fiskalny). Dodatkowo, Czechy jak i również Chorwacja zostały zaproszone jako obserwatorzy.

Ministerstwo Finansów informuje:

W związku z tym Przewodniczący Eurogrupy zaprosił kraje spoza strefy euro do udziału przy posiedzeniu 6 listopada, przy czasie którego zostaną omówione przygotowania do grudniowego Szczytu. Na spotkaniu Eurogrupy ministrowie przedyskutują kwestie związane wraz z Unią Gospodarczą i Walutową. Jednym z tematów będzie ukończenie unii bankowej. Komitet Europejska przedstawi najważniejsze składniki ostatniego komunikatu w tym zakresie i możliwe działania do podjęcia w przyszłości. Ministrowie pozostaną też rozmawiać o ramach i zasadach fiskalnych i ewentualnych nowych instrumentach fiskalnych w ramach Unii Gospodarki kraju i Walutowej.

Czym jest Eurogrupa?

Eurogrupa to nieformalne gremium, w jakim ministrowie państw strefy € omawiają wspólne obowiązki w stosunku do wspólnej waluty. Do niej główne zadanie to ścisła koordynacja polityki gospodarczej państw strefy euro.

Eurogrupa ma też promować rozwikłania na rzecz silniejszego przyrostu gospodarczego. Odpowiada też za przygotowywanie szczytów strefy € i realizację zapadających w tym miejscu ustaleń.

W posiedzeniach Eurogrupy uczestniczą także komisarz do spraw gospodarczych jak i również finansowych, podatków i ceł oraz prezes Europejskiego Banku Centralnego. Przewodniczącym Eurogrupy wydaje się być obecnie minister finansów Holandii Jeroen Dijsselbloem.

Plany Eurogrupy na 2017 r.

W programie prac Eurogrupy na II połowę 2017 r. jest m. in. polityka mająca umocnić długoterminową perspektywę wzrostu i zatrudnienia, monitoring działań państw tereny euro na rzecz zdrowych finansów publicznych oraz obserwowanie sytuacji budżetowej strefy euro jako całości.

W grudniu Eurogrupa ma oszacować projekty planów budżetowych królestw strefy euro na 2018 r. Program prac mieści też obserwację stabilności finansowej w strefie euro jak i również prace nad wzmacnianiem unii bankowej, a także debatę nad przyszłością UE oraz pogłębianiem unii gospodarczej jak i również walutowej.

akcje Agory George Soros nabywał od PZU według «Newsweeka»

Akcje Agory George Soros nabywał od PZU według «Newsweeka»

Gdy fundusz MDFI należący do George'a Sorosa nabył pakiet akcji Agory, tylko wątpliwość "od kogo je kupił" pozostawało bez odpowiedzi. "Newsweek" ją znalazł: jednym wraz ze sprzedających było PZU. Według nieoficjalnych doniesień…...

Czytać
amit Kalra stworzył aplikację 6284 Calc

Amit Kalra stworzył aplikację 6284 Calc

Nastoletni Amit Kalra nie radził sobie wraz z nauką w pierwszej kategorii szkoły średniej. Dlatego postanowił znaleźć nietypowe rozwiązanie swego problemu. Gdy proch 16 lat Amit Kalra został przeniesiony…...

Czytać