blisko

Zwycięstwo Trumpa to "zawieszenie, a doskonale koniec negocjacji TTIP"

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Zwycięstwo Trumpa to "zawieszenie, a doskonale koniec negocjacji TTIP"
Donald Trump, TTIP, handel

Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA oznacza przerwę, a najpewniej wystarczy negocjacji amerykańsko-unijnej umowy na temat wolnym handlu (TTIP). Eksperci uspokajają, że nie będzie to równoznaczne z dominacją Chin. Przeciwnicy TTIP nie zaakceptować otwierają jeszcze szampana.

Podczas kampanii wyborczej Trump bardzo krytycznie wypowiadał się o porozumieniach o wolnym handlu zawartych dotychczas poprzez USA, obwiniając je m. in. o odpływ stanowisk zatrudnienia. UE chciała zakończyć pertraktacje w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) jeszcze przed modyfikacją władzy w Stanach Zjednoczonych, ale już od kilku miesięcy wiadomo stało, że to nierealne.

W Brukseli trzymano kciuki za zwycięstwo Hilary Clinton, która choć również dystansowała się do porozumień na temat wolnym handlu, to można było oczekiwać, że odrzucić przekreśli kilku lat negocjacji TTIP. Wygrana Trumpa przy zgodnej ocenie ekspertów, zaś także Komisji Europejskiej, symbolizować będzie zawieszenie negocjacji.

- Oczekiwanie, że zostanie jakiś rodzaj przerwy przy działaniach negocjacyjnych, jest naturalne. Nowa administracja musi się zainstalować, przyjąć stanowisko (w sprawie TTIP) i doświadczamy wtedy gdzie jesteśmy - mówił w środę po Brukseli Jyrki Katainen, wiceszef Komisji Europejskiej ds. inwestycji i konkurencyjności.

Zwrócił uwagę, że wypowiedzi Trumpa wskazują na to, hdy jest on przeciwko wolnemu handlowi, ale powiązanemu z administracją biznesowi raczej stanie się zależało na umowie wraz z UE. "Nie można tego bagatelizować" - wskazał. Dodał przy tym, że ekonomiczne i geopolityczne powody, dla których rozpoczęto negocjacje, się nie zaakceptować zmieniły.

Komisja Europejska chce do końca r. podsumować stan prac morzem TTIP z obecną zarządzającymi stroną USA. "Jest jasne, że będzie naturalna przerwa w negocjacjach. To stałoby się pomijając fakt, jaka byłaby administracja w USA" - mówiła unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem. Przyznała przy tym, że nie jest w stanie założyć, jak długo ta przerwa potrwa.

Eksperci nie mają jednak wątpliwości, hdy będzie ona długa. W mniemaniu ekonomisty Europejskiego Centrum Ogólnoświatowej Polityki gospodarczej (ECIPE) Erika van der Marela, dojście Trumpa do władzy znaczy koniec TTIP.

"Powszechnie znanym sekretem był fakt, że umowa nie pozostanie ukończona w tym r., ponieważ było za niewiele czasu. Teraz szanse na to, że w praktyce uda się ją włączyć, są bardzo małe" a mianowicie powiedział. Jego zdaniem TTIP trafi do zamrażarki dzięki co najmniej kilka latek, po czym - okazać się może - znowu zaczną się rozmowy.

Jeśli faktycznie TTIP upadnie, będzie to już trzecia bezpłodna próba utworzenia transatlantyckiej obszary wolnego handlu przy jednoczesnym ciągłym spadku znaczeniu obu gospodarek w skali globu.

W 1995 r. gdy UE i NA JUKATAN pierwszy raz zaczęły mówić o TTIP, ich udział w światowym handlu wynosił odpowiednio 21 i 17 proc. W 2007 r. w czasie drugiej, także nieudanej próby utworzenia obszary wolnej od cła, udział UE w globalnym handlu spadł do 17, zaś Stanów do 12 proc.

Dopiero kryzys, a także dalszy spadek sensu gospodarek UE i USA sprawiły, że przywódcy na obu stronach Atlantyku zdecydowali się na kolejne postępowanie do TTIP. Przy negocjacjach, które ruszyły w 2013 r., najważniejsze nie było zniesienie ceł (te w zdecydowanej większości są bardzo niskie), ale zharmonizowanie standardów produkcyjnych (np. odnośnie samochodów), tak by narzucić je reszcie świata, natomiast zwłaszcza Chinom.

"Stany Zjednoczone i UE to wciąż duże gospodarki będące głównymi potęgami handlowymi. Między nimi odbędzie się batalia, kto będzie ustalał światowe standardy. Chiny będą zwiększały poziom handlu, tak jak wówczas się dzieje od dekad, ale to nie określa koniecznie, że będą zastrzegać wszystkie standardy" - prognozuje ekonomista ECIPE.

Również w ocenie Rolanda Freudensteina z think-tanku Martens Centre w Brukseli plan zawarcia TTIP upadł. "Wielki jak i również w zasadzie bardzo porządny projekt TTIP teraz odpowiednio nie istnieje szans" - ocenił w rozmowie z PAP. Choć - dodał - jest "marginalna możliwość", że Trump będzie ciągnąć i dokończy negocjacje w sprawie umowy, a potem przedstawi ją jako osobisty sukces.

Europejskie struktury sprzeciwiające się porozumieniu UE ze Stanami Zjednoczonymi odrzucić otrąbiają jednak sukcesu, czekając na to, jakie rzeczywiście posunięcia wykona nowa kierowanie Trumpa.

"Po naszym, jak Donald Trump wygrał wybory, wydaje się, hdy zaczyna słuchać swoich doradców i tonować pewne wypowiedzi z kampanii. W tej chwili trudno jest komunikować, czy strona amerykańska się faktycznie wycofa" - rzekła PAP w Brukseli szefowa koalicji organizacji pozarządowych Friends of the Earth Europe Magdalena Stoczkiewicz.

"Jedyne co jest teraz pewne, to niepewność" - podkreślił z kolei wiceszef KE Jyrki Katainen.

Tagi: Donald Trump USA Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

banki do 8 sierpnia zaoferują podstawowe rachunki płatnicze  Pieniądze

Banki do 8 sierpnia zaoferują podstawowe rachunki płatnicze Pieniądze

Bezpłatne otwarcie i prowadzenie konta bankowego oraz obsługa karty, natomiast ponadto często darmowe przelewy. To zalety podstawowego rachunku bankowym płatniczego, który już niedługo będzie można otworzyć w instytucjach finansowych w Polsce. Zapytaliśmy przedstawicieli…...

Czytać
balaton - zwiedzanie, atrakcje, największe jezioro na Węgrzech

Balaton - zwiedzanie, atrakcje, największe jezioro na Węgrzech

Balaton to największy akwen na Węgrzech oraz najwększe jezioro w środkowo-wschodniej Polsce. Nazywane jest często węgierskim morzem ze względu na swoją wielkość - 77 km długości i 4-15 km szerokości. Balaton zachwyca…...

Czytać