blisko

Angela Merkel będzie ubiegać się na temat reelekcję. "Nie widzę bardziej wytrwałej i solidnej partnerki"

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Angela Merkel będzie ubiegać się na temat reelekcję. "Nie widzę bardziej wytrwałej i solidnej partnerki"
Angela Merkel chce ubiegać się o reelekcję

Angela Merkel zapowiedziała w niedzielę (20 listopada), że w wyborach do Bundestagu w 2017 roku chce ubiegać się po jednego razu czwarty o fotel kanclerza Niemiec. Zamierza też wysiedzieć szefową partii. 62-letnia Angela Merkel stoi na czele CDU od 2000 roku, an od 2005 roku wydaje się być kanclerzem Niemiec.

Wybory na szefa CDU odbędą się na początku grudnia na zjeździe partii po Essen. Szefowa niemieckiego rządu - pomimo nacisków ze strony partyjnych sojuszników i mediów - zwlekałan od miesięcy z pobraniem decyzji, powtarzając, że ogłosi ją "w stosownym czasie". Dziś nadszedł ten chwileczkę.

Powiedziałam dziś prezydium i zarządowi mojej partii, że jestem gotowa na zjeździe w Essen sześć grudnia kandydować na nastawienie przewodniczącej partii i a mianowicie co w moim rozumieniu jest ściśle z tym związane - kandydować w trakcie wyborów do Bundestagu dzięki stanowisko kanclerza.

Obama o Merkel: gdybym był Niemcem, to oddał bym na nią głos

Prezydent AMERYCE Barack Obama podczas pożegnalnej wizyty w Berlinie odrzucić szczędził słów uznania dla Merkel.

- Spoglądając na osiem minionych latek, nie widzę na światowej scenie politycznej bardziej wytrwałej i solidnej partnerki aniżeli Merkel. Dziękuję za jej przyjaźń, za kompetencji przywódcze i za sojusz - powiedział Obama na niemal dwugodzinnym spotkaniu spośród Merkel w urzędzie kanclerskim w Berlinie.

Ustępujący prezydent USA dziękował Merkel za kompleksowe i humanitarne rozwiązanie kryzysu migracyjnego. Niemiecka kanclerz okazała jego według umiar i współczucie, jednak też siłę i zdecydowanie. Obama powiedział, że gdyby był Niemcem, poparłby po wyborach właśnie ją.

Kryzys migracyjny zaszkodził Merkel

Merkel była przez wiele czasów niekwestionowanym liderem w Niemczech i w Europie. Kontrowersyjna polityka wobec imigrantów prowadzona przez rząd od zeszłego roku doprowadziła jednak do wyraźnego spadku poparcia także dla niej, jak jak i również dla CDU.

Nadal jednak brak jest - zarówno w jej osobistej partii, jak i w opozycji - polityka, który to mógłby zagrozić jej pozycji. Partie chadeckie CDU jak i również CSU wyprzedzają aktualnego koalicjanta, a w przyszłej kampanii wyborczej największego konkurenta - SPD o 10 punktów procentowych. W bezpośrednim stosunku Merkel bije na główkę szefa SPD Sigmara Gabriela.

Jeżeli Merkel wygra na jesieni 2017 r. wybory parlamentarne i zostanie po raz czwarty kanclerzem, ma wówczas szanse dzięki prześcignięcie Helmuta Kohla, który przez 16 lat kierował niemieckim rządem.

Tagi: Republika federalna niemiec wybory Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

eurogrupa: spotkanie 7 listopada z udziałem Morawieckiego

Eurogrupa: spotkanie 7 listopada z udziałem Morawieckiego

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki weźmie udział przy spotkaniu Eurogrupy, które odbędzie się w poniedziałek w Brukseli. Jednym z tematów, które zostaną poruszone jest unia bankowa. Spotkanie w Brukseli będzie…...

Czytać
efekt strajku policji. Ponad dwie stówy mln zł do budżetu mniej

Efekt strajku policji. Ponad dwie stówy mln zł do budżetu mniej

273 mln złotych mniej wpłynęło do budżetu z mandatów wystawionych przez policję po 2018 roku w zestawieniu z rokiem poprzednim. Przy czym w czasie od lipca do listopada, gdy trwał protest…...

Czytać