blisko

To może okazać się zwrot ws. Nord Stream 2. Francja zamierza poprzeć objęcie gazociągu unijną dyrektywą

  • Dom
  • Wiadomosci
  • To może okazać się zwrot ws. Nord Stream 2. Francja zamierza poprzeć objęcie gazociągu unijną dyrektywą
Francja zamierza poprzeć dyrektywę ws. Nord Stream 2

Francja zamierza poprzeć objęcie unijnymi przepisami budowanego gazociagu Nord Stream 2 i współpracuje z Niemcami nad ewentualnymi zmianami w artykule dyrektywy. Przyjęcie takich dostosowywania osłabiłoby rentowność Nord Stream 2, co byłoby porządną wiadomością dla krajów, które sprzeciwiają się projektowi, m. in. dla Polski.

Niemcy naciskają na inne stolice europejskie, by zablokować propozycję UE w zamysle uregulowania kwestii rosyjskiego rurociągu Nord Stream 2 poprzednio ważnym spotkaniem ambasadorów królestw UE w piątek a mianowicie poinformowały źródła dyplomatyczne.

Ambasadorzy mają rozmawiać w Brukseli o najnowszej ofert Rumunii, sprawującej prezydencję po Radzie UE, znowelizowania unijnej dyrektywy gazowej dotyczącej innej części Nord Stream (Gazociągu Północnego). Według źródeł unijnych nowelizacja ta zakłada, że gazociąg zostanie objęty unijnymi przepisami, co miałoby być korzystne dla przeciwników owego projektu.

- Zamysłem nowelizacji dyrektywy gazowej jest zastosowanie zasad trzeciego pakietu energetycznego do wszystkich rurociągów łączących Europę z państwami trzecimi. Zmieniona dyrektywa miałaby zastosowanie do projektu Nord Stream 2 - rzekła dziennikarzom na codziennym briefingu internetowym rzeczniczka francuskiego MSZ Agnes von der Muehll.

- Francja planuje poprzeć przyjęcie takiej dyrektywy. Kontynuujemy współpracę z naszymi partnerami, w szczególności z Niemcami, w sprawie możliwych przemian w tekście - dodała.

Nowelizacja, którą zaproponowała jesienią 2017 roku Komitet Europejska, przewiduje, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą w całości podlegały przepisom restrykcyjnego unijnego trzeciego pakietu energetycznego. Przyjęcie tego rodzaju regulacji osłabiłoby rentowność Nord Stream 2 - gazociągu, który ma połączyć Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie.

We wtorek unijny dyplomata powiedział PAP, że "przedstawiona przez Rumunię propozycja jest bliska projektowi Komisji Europejskiej, który mniema, że Nord Stream 2 zostanie objęty unijnymi nakazami dotyczącymi gazu. To korzystne rozwiązanie dla tych państwa, które sprzeciwiają się strukturze gazociągu". Budowie rurociągu sprzeciwiają się m. in. Nasz kraj, Ukraina i kraje bałtyckie.

Niemcy są przeciwne nowym przepisom dot. Nord Stream 2

Chociaż kilkanaście państw popiera taki kształt przepisów, to jednak kilka, z Niemcami na czele, poprzez ostatnie miesiące skutecznie blokowało wejście w życie oryginalnych przepisów.

Najbliższy piątek będzie kluczowy - jeżeli prace nad nowelizacją odrzucić posuną się do przodu, Rada UE prawdopodobnie odrzucić zdoła przyjąć jej przy terminie pozwalającym na zakończenie negocjacji nad ostatecznym kształtem nowych przepisów jeszcze w tej kadencji Parlamentu Europejskiego.

Mogłoby to znaczyć, że projektem zajmie się dopiero przyszły PE, natomiast to niosłoby ze sobą ryzyko, że gazociąg powstałby zanim wejściem nowych przepisów w życie; wówczas rurociąg będzie mógł uzyskać odstępstwa od momentu stosowania unijnego trzeciego pliku energetycznego, np. nie musiałby dopuszczać innych firm do korzystania z rury.

Aby zapobiec zablokowaniu budowy Nord Stream 2, rząd Niemiec w dużej mierze polegał dotąd na Francji dla stworzenia mniejszości blokującej zmiany w dyrektywie gazowej - pisał w czwartek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Do sojuszników Berlina w tej sprawie zaliczają się Holandia, Belgia, Austria, Grecja i Cypr.

Nord Stream 2 ma połączyć Niemcy i Rosję

Wart 11 mld USD Nord Stream 2 jest wspólnym przedsięwzięciem rosyjskiego Gazpromu oraz pięciu zachodnich firm energetycznych: austriackiej OMV, niemieckich BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E. On), francuskiej Engie i brytyjsko-holenderskiej Royal Dutch Shell. Gazociąg ma prowadzić według dnie Morza Bałtyckiego wraz z Rosji do Niemiec, uzupełniając działający już Nord Stream, oddany do użytku w latach 2011-2012.

Zgodnie z obecnym planem Nord Stream 2 ma stanowić gotowy pod koniec 2019 roku, jednak jego budowa może się opóźnić m. in. przez brak zgody w budowę ze strony Danii.

co stanie się z Polakami po Brexicie?  Pieniądze

Co stanie się z Polakami po Brexicie? Pieniądze

Czy w związku spośród Brexitem Polacy pracujący przy Wielkiej Brytanii wrócą do odwiedzenia Polski? A może przeniosą się do Niemiec? Eksperci goszczący w TVN24 BiS nie mają wątpliwości, że na razie…...

Czytać
co nas czeka w nowym tygodniu?

Co nas czeka w nowym tygodniu?

"Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "To rekord! ". Ambasador USA o handlu z Polską Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę Chińska gospodarka wyhamowała. Najgorsze…...

Czytać