blisko

Odcinek S5 na raty. Posiadacza auta mogą korzystać z jakiejś jezdni

  • Dom
  • Z kraju
  • Odcinek S5 na raty. Posiadacza auta mogą korzystać z jakiejś jezdni
GDDKiA: udostępniono jezdnię S5 na odcinku od Poznania do odwiedzenia Wronczyna

Kierowcy potrafią już korzystać z 1 jezdni przyszłej drogi ekspresowej S5 na odcinku od momentu Poznania do Wronczyna – poinformowała w niedzielę Ogólna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Planowany termin dokończenia prac i przekazania całkowitej trasy do użytku wówczas połowa 2019 roku.

Udostępniony, 16-kilometrowy odcinek wpina się do autostrady A2 poprzez węzeł Poznań Zachód a kończy na węźle Mosina w miejscowości Wronczyn.

Ograniczenie prędkości

"Wybudowany został jeden węzeł - Mosina - dostępny przy pełnym zakresie oraz supeł Konarzewo i Stęszew, które zostaną w pełni skomunikowane z drogami lokalnymi po uruchomieniu drugiej jezdni. Obecnie nie ma możliwości zjazdu z tych węzłów. Dojazd do odwiedzenia DK32 odbywa się poprzez obecną drogę krajową numer 5" – poinformował po niedzielę poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych jak i również Autostrad.

W komunikacie zaznaczono ponadto, że po celu zagwarantowania bezpieczeństwa użytkownikom, na nowej drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km na godzinę. Odseparowane zostały też pasy aliansu.

Podwyżki na A2. Niektórzy kierowcy zapłacą więcej

Umowę na realizację przedsięwzięcia o wartości w porządku. 530 mln zł podpisano w lipcu 2015 r.. Zakres inwestycji obejmuje skład drogi ekspresowej z dwiema jezdniami po dwa pasy ruchu oraz trzech węzłów drogowych: Konarzewo, Stęszew i Mosina, dwóch miejsc obsługi podróżnych oraz odcinków tras publicznych uzupełniających istniejącą internet dróg.

Priorytet

GDDKiA podkreśliła w komunikacie, iż droga ekspresowa S5 wydaje się być priorytetem w Programie Wybudowania Dróg Krajowych na okres 2014-2020. Kiedy zostanie przy całości oddana do użytkowania, stanie się jedną spośród najistotniejszych tras szybkiego ruchu w naszym kraju.

S5 docelowo połączy Nowe Marzy (A1), Bydgoszcz, Poznań (A2) i Wrocław (A8) oraz zapewni sprawną komunikację pomiędzy województwami dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

W Wielkopolsce dotychczas zostało oddane do ruchu 74 z ponad stu km S5 na trasie z Poznania do Wrocławia.

"W budowie pozostają dwa odcinki od Wronczyna poprzez Kościan do Radomicka długości 35 km. Planowany termin oddania od użytkowania ostatnich fragmentów S5 to IV kwartał przyszłego roku kalendarzowego. Tym samy kierowcy na koniec przyszłego roku pozostaną mogli skorzystać z całkowitej S5 z Poznania do Wrocławia" – poinformowała GDDKiA.

Budowa drogi ekspresowej S5 odc. Poznań – Wronczyn jest dofinansowana wraz z Środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) strony finansowej UE na czasy 2014-2020.

czy zmiany dla kancelarii odszkodowawczych wejdą w życie?

Czy zmiany dla kancelarii odszkodowawczych wejdą w życie?

W latach 2015-2017 do naszych sądów trafiło około 200 tys. spraw, które powiązane są z roszczeniami w stosunku do firm ubezpieczeniowych. Lwią katalogów część prowadzą firmy, które na co dzień zawodowo zajmują…...

Czytać
dane GUS o sprzedaży detalicznej, PKB i deficycie

Dane GUS o sprzedaży detalicznej, PKB i deficycie

Sprzedaż detaliczna w cenach porządnych w marcu 2019 roku kalendarzowego była wyższa niż poprzednio rokiem o 1, jedenastu procenta, wobec wzrostu o 8, 8 procenta licząc rok do roku przy…...

Czytać