blisko

Polski handel "obniża loty". Profesjonaliści wyjaśniają dlaczego

  • Dom
  • Z kraju
  • Polski handel "obniża loty". Profesjonaliści wyjaśniają dlaczego
Dane GUS o sprzedaży detalicznej, PKB i deficycie

Sprzedaż detaliczna w cenach porządnych w marcu 2019 roku kalendarzowego była wyższa niż poprzednio rokiem o 1, jedenastu procenta, wobec wzrostu o 8, 8 procenta licząc rok do roku przy marcu 2018 - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Przyczyny niskiej dynamiki eksperci upatrują w tak zwanym efekcie kalendarzowym. W przeszłym roku wielkanocne zakupy robiliśmy w marcu, a polski - w kwietniu.

Jak poinformował GUS, wśród rodzajów o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" większy niż przeciętny wzrost przy marcu 2019 r. w porównaniu z analogicznym czasem 2018 r. (w wartościach stałych) zaobserwowano w podmiotach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 11, trzech proc. ).

Spadek sprzedaży zanotowały natomiast przedsiębiorstwa sprzedające żywność, napoje jak i również wyroby tytoniowe (o dziesięciu, 4 proc. ), jak również podmioty prowadzące pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepikach (o 1, 3 proc. ). Jak wyjaśnia urząd, było to "spowodowane metrów. in. wcześniejszą datą Świąt Wielkanocnych w 2018 r. i zwiększonymi zakupami po marcu ub. roku".

"Sprzedaż obniża loty"

Najnowsze dane GUS nie zaskoczyły analityków mBanku. "Sprzedaż detaliczna obniża loty w czerwcu do 1, 8 proc. r/r w cenach porządnych. Dokładnie takiej dynamiki się spodziewaliśmy. Winne przesunięcia Wielkanocy i dni robocze" a mianowicie napisali na Twitterze.

Sprzedaż detaliczna obniża loty w marcu do 1-wszą, 8% r/r w cenach stałych. Dokładnie takiej dynamiki się spodziewaliśmy. Winne przesunięcia Wielkanocy i dni robocze. Deflator przyspiesza do 1-wszą, 3% r/r. pic. twitter. com/awnRw1adYK

— mBank Research (@mbank_research) 23 kwietnia 2019

Monika Kurtek z banku Pekao zaznaczyła, że mniejsza dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej mogła mieć związek "po pierwsze z aż czterech niehandlowymi niedzielami na wszelkich 5, a po następne z późniejszą w naszym roku Wielkanocą niż po roku ubiegłym i w związku z tym przesunięciem zwiększonych zakupów w kwiecień".

"(... ) W warunkach wciąż sprzyjającej pracownikom sytuacji na sektorze pracy (tj. niskiego bezrobocia i rosnących wynagrodzeń) konsumpcja domach ma się porządnie i pozostaje głównym filarem wzrostu gospodarczego w Naszym narodzie. [... ] Jest prawdopodobne że w kolejnych kwartałach, w związku z »nowymi« transferami pieniężnymi do gospodarstw domowych (tzw. »trzynasta« emerytura, 500 zł na każde dziecko) nakłady konsumpcyjne ponownie nabiorą większego wigoru" - dodała Kurtek.

"Pomimo spadku energii sprzedaży w marcu wiadomości te nie sygnalizują słabszej skłonności do konsumpcji domach. Wzrost sprzedaży w kwietniu, wsparty układem kalendarza zdobędzie naszym zdaniem poziom dwucyfrowy" - dodali w komentarzu analitycy banku Millenium.

PKB i deficyt

GUS podał również we wtorek, że Produkt Krajowy Brutto w 2018 r. wzrósł o 5, 1 proc. (zgodnie z wcześniejszym tak zwanym szybkim szacunkiem). Rozwój PKB w IV kwartale 2018 r. wyniósł cztery, 9 proc.

Z kolei deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2018 r. wyniósł 0, 4 proc. PKB w stosunku do 1, 5 proc. PKB w 2017 r. Kredyt sektora finansów publicznych wyniósł w 2018 r. 48, 9 proc. PKB w stosunku do 50, 6 proc. PKB w 2017 roku.

Te dane skomentował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. "Według GUS dług społeczny spadł na koniec 2018 r. do 48, 9 proc. PKB, zaś deficyt wyniósł 0, 4 proc. PKB. To najlepsze wyniki w koniec roku od przeszło 10 lat. Kolejny jednego razu pokazaliśmy, że wiemy jak na przykład w sposób racjonalny jak i również odpowiedzialny zarządzać finansami i budżetem państwa" - napisał we wtorek na Twitterze Morawiecki.

Według GUS dług publiczny spadł na koniec 2018 roku do 48, 9 proc. PKB, zaś deficyt wyniósł 0, 4 proc. PKB. To najlepsze wyniki na skraj roku od ponad dziesięć lat. Kolejny raz pokazaliśmy, że wiemy jak przy sposób racjonalny i poważny zarządzać finansami i budżetem państwa.

— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 23 04 2019

Z danych empirycznych Eurostatu wynika, że Nasze państwo z deficytem na pułapie 0, 4 proc. odnajduje się w środku unijnej stawki. 13 krajów ma możliwość pochwalić się nadwyżką.

Polskie 0, 4% w bardziej złożonej perspektywie. https://t.co/rlqEnyNDGk

— mBank Research (@mbank_research) 23 04 2019

banki do 8 sierpnia zaoferują podstawowe rachunki płatnicze  Pieniądze

Banki do 8 sierpnia zaoferują podstawowe rachunki płatnicze Pieniądze

Bezpłatne otwarcie i prowadzenie konta bankowego oraz obsługa karty, natomiast ponadto często darmowe przelewy. To zalety podstawowego rachunku bankowym płatniczego, który już niedługo będzie można otworzyć w instytucjach finansowych w Polsce. Zapytaliśmy przedstawicieli…...

Czytać
balaton - zwiedzanie, atrakcje, największe jezioro na Węgrzech

Balaton - zwiedzanie, atrakcje, największe jezioro na Węgrzech

Balaton to największy akwen na Węgrzech oraz najwększe jezioro w środkowo-wschodniej Polsce. Nazywane jest często węgierskim morzem ze względu na swoją wielkość - 77 km długości i 4-15 km szerokości. Balaton zachwyca…...

Czytać