blisko

Temat: Transport

Adrian Furgalski o upadłości lotniska w Radomiu

  • Paczki i listy wraz z poślizgiem. Poczta Polska przeprasza
  • Inspektorzy chcą protestować. "Frustracja osiągnęła wysoki poziom"
  • Autostrada A1 w odcinkach. Wybrano wykonawcę kolejnego fragmentu trasy
  • Jakie prawa mają pasażerowie odwołanych lotów?
  • Autostradą z Gdańska do granicy z Czechami. Jest porozumienie na kolejny brakujący odcinek A1

Radom robi biznes życia, bo pozbywa się problemu. Lotniska, przy które niepotrzebnie władował około 70 milionów złotych - stwierdził w TVN24 BiS Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, oceniając wniosek o upadłość radomskiego lotniska.

Adrian Furgalski ocenił w programie "Bilans" w TVN24 BiS, iż kontrolowana upadłość portu aeronautycznego w Radomiu jest dla miasta pozbyciem się problemu.

Nowy system rządu z podpisem premiera. 21 inwestycji na priorytetowej liście

- Radom robi biznes życia, bo pozbywa się problemu. Pozbywa się lotniska, w które niepotrzebnie władował około 70 milionów złotych i co roku do niego dopłaca - stwierdził Adrian Furgalski. Zauważył, że od końca 2017 roku żadna linia prosta nie lata z tegoż lotniska.

- A w tym miejscu ludzie bezustannie przychodzą aż do pracy i teoretycznie działają. Wcześniej, w 2016 roku miasto musiało pokryć stratę w wysokości 24 milionów złotych, co oznacza, hdy do każdego pasażera dopłaciło prawie 2, 5 tysiąca złotych - dodał.

Dodać trzeba jednak, hdy przejęcie lotniska przez Firma Państwowe Porty Lotnicze (PPL), a taki jest zamiar wniosku o upadłość, nie zamierza oznaczać końca wydatków, jakie ponosi miasto. Na poniedziałkowej sesji radni zmienili Wieloletnią Prognozę Finansową, w jakiej zarezerwowano kwotę 352 mln zł, jakie miasto stanie się musiało w latach 2020-2040 przekazać na konto PPL, jeśli przedsiębiorstwo zrealizuje zapowiadane inwestycje. W pierwszym roku kalendarzowego ma to być 2, 3 mln zł, w kolejnych - od szesnascie do 18 mln złotych.

Jednocześnie, jak wskazują media, miasto będzie otrzymywało pieniądze od PPL po ramach opłaty za dzierżawę gruntów, na których odnajduje się lotnisko. Ma to być kilka milionów złotych rocznie.

Bankructwo

Wniosek o upadłość portu lotniczego po Radomiu trafił już aż do sądu. Nie oznacza to jednakże jego zamknięcia. Do przejęcia portu szykuje się ponieważ Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze.

Na początek PPL chcą wpompować w radomskie lotnisko ponad 400 mln zł. W ramach inwestycji ma powstać między innymi nowy terminal i dłuższy pas. W założeniach Państwowych Portów Lotniczych radomski przystań ma odciążyć już za dwa lata pękające w szwach Lotnisko Chopina.

PPL liczą również, że ze stolicy do Radomia przeniosą się tanie linie jak i również czartery. Według PPL docelowo z lotniska w Radomiu ma korzystać 10 milionów pasażerów rocznie.

100 Największych Polskich Firm Własnych - Forbes 2017

100 Największych Polskich Firm Własnych - Forbes 2017

Cyfrowy Polsat przed gigantem odzieżowym LPP. To wyniki drugiego rankingu polskiej edycji "Forbesa". 100 Największych Naszych Firm Prywatnych to spis największych spółek będących przy prywatnych w naszym państwa. Ich wartość…...

Czytać
12 listopada wolny od pracy. Senatorowie krytycznie o planie ustawy

12 listopada wolny od pracy. Senatorowie krytycznie o planie ustawy

Zakupy, podróż, wizytacja w przychodni. Kto świętuje w poniedziałek? Zakupy 12 listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce Przychodnie, szpitale, apteki, uczelni. Kto świętuje w poniedziałek? 12 listopada nieskrępowany…...

Czytać