blisko

Za wodę zapłacisz więcej. "Przyzwoitości" będzie strzegł specjalny urząd

  • Dom
  • Z kraju
  • Za wodę zapłacisz więcej. "Przyzwoitości" będzie strzegł specjalny urząd
Dlaczego woda zdrożeje? Wiceminister tłumaczy

Podwyżki cen h2o nie są takie ogromne, jak wyliczają to przedsiębiorstwa wodociągowe - uspokajał w TVN24 BiS wiceminister otoczenia Mariusz Gajda. Czteroosobowa rodzina zapłaci ok. 24 zł więcej w skali roku - dodał. Do tych wyliczeń, jako pierwszy dotarł portal. pl. Jak zapowiedział, powstanie urząd regulacji wartości wody, który miałby przeciwdziałać wprowadzeniu wysokich podwyżek przez firmy wodociągowe.

Wiceminister środowiska tłumaczył w TVN24 BiS, dlaczego już niedługo więcej zapłacimy za wilgoć, której używamy w naszych domach. - Musimy przedłożyć pewne podwyżki (wody - red. ). Jest to wymóg Ramowej Dyrektywy Wodnej. Jeżeli nie spełnimy ludzi warunków to stracimy trzy, 5 mld euro przy tej perspektywie finansowej a mianowicie tłumaczył Gajda.

Woda będzie droższa. Stwierdź, o ile wzrosną Swoje rachunki

Chodzi o dziewięć. artykuł dyrektywy, mówiący na temat tzw. zwrocie kosztów ofert wodnych. Opłatami za pobór wody zostaną objęci metrów. in. rolnicy, branża energetyczna, hodowcy ryb czy firmy, którzy wykorzystują duże ilości wody do swojej produkowaniu.

- To wydaje się być tak, jak w wszelakiej firmie. Przychody muszą się równać wydatkom. W naszej chwili przychody mamy wyłącznie budżetowe. Wydatki też posiadamy w zasadzie tylko budżetowe, ale one muszą o wiele większe. Taki zwrot wydatków usług wodnych mają każde firmy wodociągowo-kanalizacyjne. One odrzucić dokładają do swojego biznesu. Pobierają od odbiorców tyle pieniędzy, żeby wystarczyło im na pokrycie tych wszystkich kosztów - mówił.

Jakie podwyżki?

Jak zaznaczył Komisja Europejska uznała, że nie tylko towarzystwa, ale całe państwo musi działać na zasadzie tej dyrektywy. - Chodzi o nakłady ponoszone w relacji z gospodarką wodną, a więc to ochrona przed powodzią, ochrona przed suszą, monitoring wód, poprawa nieskazitelności. Wszystko musi się zamykać finansowo. W tych finansach może brać udział budżet państwa, ale tylko przez pewny okres czasu. Potem trzeba dążyć do samofinansowania. Jak i również stąd są te podwyżki - wyjaśniał.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, spółka zaopatrująca w wodę m. in. większą część konurbacji katowickiej, poinformowało, że zmiany zapowiadane w Prawie wodnym spowodują podwyżkę hurtowej ceny wody o 49 gr, do 2, 74 zł za m sześc. netto.

Czteroosobowa rodzina zapłaci miesięcznie 2 zł więcej niźli dotychczas, czyli ok. 24 zł więcej w objętości roku

Mariusz Gajda, wiceminister środowiska

- Te podwyżki nie są takie duże jak to wyliczają spółki wodociągowe - stwierdził przy rozmowie z TVN24 Dwukrotnie Gajda. - W tejże chwili firmy płacą zbyt metr sześcienny wody (1 tys. litrów wody a mianowicie red. ) ok. 7 groszy. A będą wynagradzać od 15 do 30 groszy, w zależności od czasu wielkości miasta. W Częstochowie np. firmy będą opłacać stawkę 20-25 groszy. Oznacza to, ze czteroosobowa rodzina zapłaci miesięcznie 2 zł więcej niż dotychczas, innymi słowy ok. 24 zł większą ilość wiadomości w skali roku a mianowicie wyliczał wiceminister.

Na co trafią pieniądze?

Jak zapowiedział, powstanie urząd regulacji cen wody, który miałby przeciwdziałać wprowadzeniu ogromnych podwyżek przez firmy wodociągowe. - Regulator będzie pilnował, czy ceny są przydatne - oznajmił.

Gajda pytany, ile państwo zbierze pieniędzy dzięki wprowadzeniu Uprawnienia wodnego odpowiedział: "Szacujemy, hdy w pierwszym roku zbierzemy ok. 500 mln złotych. Za to musimy dokończyć stopnie wodne, musimy zapoczątkować dokańczać wały przeciwpowodziowe. Ponieważ wiele rzeczy jest rozgrzebanych. Na ochronę przed powodzią tak naprawdę powinniśmy tracić 2 mld zł na rok, żeby czuć się bezpiecznie".

Jak zapowiedział obecnie minister środowiska Jan Szyszko projekt nowego Prawa wodnego powinien trafić pod obrady Rady Ministrów w ciągu tygodnia.

bitcoin kosztuje ponad 15 tysięcy dolarów

Bitcoin kosztuje ponad 15 tysięcy dolarów

Bitcoin znów wstaje i to w zastraszającym tempie. W środę w porze wieczoru czasu polskiego ta popularna kryptowaluta osiągnęła poziom 13 tys. dol., a w czwartek przekroczyła dwie następujące…...

Czytać
bMW 430i Gran Coupe - test, cena

BMW 430i Gran Coupe - test, cena

W motoryzacji panuje permanentna styl na SUV-y, ale przecież nie każdy kocha samochody na szczudłach. Niektórzy preferują być bliżej asfaltu, lecz nie rezygnować z nieco praktyczności. Dlatego powstały samochody, które próbują połączyć…...

Czytać