blisko

Repolonizacja w energetyce. Francuzi negocjują sprzedaż wszystkich spółek

  • Dom
  • Z kraju
  • Repolonizacja w energetyce. Francuzi negocjują sprzedaż wszystkich spółek
Energa, Enea, PGE i PGNiG Termika rozpoczynają negocjacje z EDF

Spółki Energa, Enea, PGE i PGNiG Termika podpisały porozumienie z EDF dotyczące prowadzenia negocjacji co do kupna aktywów EDF na terytorium polski. Chodzi o elektrownię, elektrociepłownie i sieci ciepłownicze przy dużych polskich miastach, m. in. Krakowie, Toruniu bądź Wrocławiu.

Zgodne wraz z porozumieniem (memorandum of understanding) transakcja obejmowałaby nabycie wszelkich akcji EDF w EDF Polska, która posiada przy szczególności cztery elektrociepłownie: W krakowie, Gdańsk, Gdynia i Toruń. Jest też właścicielem sieci dystrybucji ciepła w Toruniu i Elektrowni Rybnik. Porozumienie dotyczy też nabycia wszelkich akcji EDF w ZEC Kogeneracja, w sensie technicznym właścicielem czterech elektrociepłowni: Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie a także sieci dystrybucji ciepła przy Zielonej Górze, Siechnicach jak i również Zawidawiu.

Aktywa EDF

"Partnerzy biznesowi uzgodnili, że złożenie ewentualnej oferty wiążącej nastąpi po zakończeniu badania due diligence, które zostanie podstawą do podjęcia dalszych decyzji dotyczących transakcji" a mianowicie napisano w raporcie.

Pod koniec października team EDF poinformowała o wybraniu IFM Investors do wyłącznych negocjacji w sprawie sprzedaży mień kogeneracyjnych w naszym kraju. Równolegle EDF rozpoczął negocjacje na wyłączność z firmą EPH przy sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik.

Polska nie odchodzi z przejęcia elektrowni od czasu Francuzów. Minister wyjaśnia

Do sfinalizowania obu procesów sprzedaży potrzebne były decyzje odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w naszym zgoda rządu polskiego na podział polskiej spółki EDF. EDF Polska zostało albowiem wpisane wcześniej w naszym roku na listę spółek strategicznych. Tymczasem rząd odrzucić zgodził się na podział EDF Polska. W efekcie 18 stycznia rozwiązano umowę na wyłączność negocjacji między EDF an IFM Investors w sprawie sprzedaży aktywów kogeneracyjnych grupy EDF.

Polska oferta

Wstępną, niewiążącą ofertę dzięki zakup aktywów EDF w naszym kraju złożyły również w połowie września wspólnie PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika. W grudniu zeszłego roku minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że Ministerstwo Siły myśli o poszerzeniu konsorcjum do oferty na kupno aktywów EDF.

audi A3 z nadmierną emisją tlenków azotu

Audi A3 z nadmierną emisją tlenków azotu

W trakcie testów laboratoryjnych robionych przez Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) Audi A3 spośród silnikiem Diesla emitował zbędne ilości szkodliwych substancji - informuje agencja Reutera. A3 jest najlepiej sprzedającym się modelem Audi.…...

Czytać
australijczycy zaleją Chiny? Po dziesięciu latach negocjacji otwierają szeroko granice  Informacje

Australijczycy zaleją Chiny? Po dziesięciu latach negocjacji otwierają szeroko granice Informacje

Chińska inicjatywa ożywia wątpliwości. Lagarde wezwała do odwiedzenia ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...

Czytać