blisko

Temat: Frank szwajcarski

Ile banki zarabiały na kredytach we frankach? «Miliardy złotych»

  • Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Coraz mniej kredytów we frankach
  • Przegląd prasy. Frankowiczom niełatwo wygrać z bankami
  • Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne
  • Pomoc dla frankowiczów. Rząd pozytywnie o prezydenckiej ustawie

Banki wycofały się już z kredytów we franku szwajcarskim. Sprawdzamy, ile instytucje finansowe mogły zarobić na kredytach we franku szwajcarskim an jak dużo w tych udzielonych po złotówce.

- Sposoby na zarabianie na kredytach udzielanych we franku szwajcarskim były dwa. Spread, to znaczy różnica między kursem zbyt jaki obcą walutę sprzedawał bank a tą u dołu jaką można było franki zakupić w branży. Były także wyższe marże. Mediana gwoli kredytów walutowych 0, 99 proc. Natomiast w przypadku kredytów we franku było to 1, 26 proc. - tłumaczy Jacek Sadowski główny analityk Expandera.

Kredyty na 100 mld złotych

"Kurs franka spadnie poniżej 4 złotych w ciągu trzech tygodni"

Do wycofania kredytów znalazła się przyczynić rekomendacja KNF i ustawa antyspreadowa.

Według wyliczeń dr Tomasza Internat z OPTI TFI przy latach 2004-2011 wolumen sięgnął 100-110 mld złotych przeliczając na złotówki. Obecnie po związku ze zmieniającym się kursem łączna wartość zaciągniętych kredytów wynosi ponad 150 mld zł. Przychód szacowany jest na poziomie 14-15 mld złotych brutto. Marża odsetkowa od tych kredytów sięgnęła 10 mld złotych. Prowizje to kwota około 1-wszą mld – 1, trzech mld złotych. Do tego należy doliczyć 2 miliardy złotych przychodów od dodatkowych usług i produktów (ubezpieczenia, produkty inwestycyjne).

Jeżeli mowa o kredytach po złotówkach to banki przy okresie od 2004 r. do 2014 roku zanotowały przychód około 20 mld złotych z tytułu śni odsetkowej. Należy w to wliczyć 2-3 mld złotych kosztów od usług dodatkowych. 4 mld złotych sięgnęły koszty ryzyka a 9 mld koszty operacyjne. Razem wolumen udzielonych kredytów sięgnął kwoty 200 mld zł.

atak hakerski na Komisję Europejską

Atak hakerski na Komisję Europejską

W czwartek, 24 listopada, hakerzy zaatakowali serwery Komisji Europejskiej. Unijny urząd dzięki kilka godzin został odcięty od internetu. Jak jednak poinformowała później KE, nie doszło do wycieku informacji…...

Czytać
audi A3 z nadmierną emisją tlenków azotu

Audi A3 z nadmierną emisją tlenków azotu

W trakcie testów laboratoryjnych robionych przez Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) Audi A3 spośród silnikiem Diesla emitował zbędne ilości szkodliwych substancji - informuje agencja Reutera. A3 jest najlepiej sprzedającym się modelem Audi.…...

Czytać