blisko

Temat: Gospodarka wg PiS

500 plus z poprawkami. Przetestuj, co zmienił Sejm

  • 300 plus po nowej odsłonie. "Większa pełne przekonanie co do jego nieprzerwanego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Zostanie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią znacząco stosowane przez nas siły zbrojne"
  • Podatki, taryfy, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale spośród warunkami

500 złotych na każde dziecko niezależnie od dochodu, zasada "złotówka za złotówkę" stosowana obok świadczeniach wychowawczych od 2017 roku. To tylko poniektóre z poprawek zgłoszonych dzisiaj w Sejmie, podczas drugiego czytania projektu ustawy wprowadzającej program 500 plus. Nie wszystkie z nich odebrały jednak uznanie w gałach komisji rodziny i strategii społecznej.

Przychylność posłów zyskały tylko poprawki zgłoszone przez członków Prawa i Sprawiedliwości. Choć należy podkreślić, że nie są ów kredyty rewolucyjne.

Jakie modyfikacje?

Wiceminister pracy o 500 zł na dziecko: w piątek wzór ma być już w Senacie

Po zmianach realne będzie składanie wniosku zbyt pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego przez ZUS i układu bankowości elektronicznej.

Wcześniej resort pracy zakładał, że komentarze będzie można składać przez internet. Świadczenie wychowawcze, tak jak na przykład wszystkie świadczenia rodzinne, będzie wypłacane w sposób odpowiedni dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na profil lub przekazem pocztowym. Odrzucić będzie zatem wymagane własne stawienie się w urzędzie.

Zdecydowano również, że świadczenie nie będzie dzielone, gdy dziecko się urodzi lub skończy 18 lat w ciągu danego miesiąca.

Według innej spośród zaakceptowanych poprawek w sytuacji pieczy naprzemiennej dziecko zalicza się do odwiedzenia rodzin obojga rodziców. Wprowadzono też zapis, że Rada Ministrów będzie uprawniona do podnoszenia zarówno wysokości świadczenia, jak i uprawniających do odwiedzenia nich kryteriów.

Pojawiła się również poprawka ułatwiająca przyznawanie świadczeń samotnym rodzicom; dzięki niej - jak tłumaczył wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk - takie ludzie płynnie otrzymają świadczenie, wyjąwszy konieczności pozywania drugiego tatę o alimenty.

Inna poprawka zgłoszona przez PiS ma na celu przystąpienie programem wszystkich dzieci z rodzinnej pieczy zastępczej, ponieważ - jak wskazała przedtem Magdalena Kochan (PO), rząd w swoim projekcie uwzględnił rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze, ale zapomniał o placówkach typu rodzinnego. Kolejna poprawka zwalnia wraz z odsetek osoby, którym wypłacono świadczenie, choć im się ono nie należało, ale nie z ich winy; w takiej sytuacji będą musiały gryzie zwrócić, ale bez część.

Te dwie wszystkie poprawki były tożsame były z propozycjami PO.

Opozycja bez poparcia

Przepadły propozycje opozycji, która potrzebowała wprowadzenia m. in. świadczenia na każde dziecko, wyjąwszy kryterium dochodowego, wprowadzenia tuż przy wypłacaniu świadczeń zasady "złotówka za złotówkę" dla ludzi nieznacznie przekraczających kryteria, umożliwienia wypłaty świadczenia, gdy leciwe dziecko ukończy 18 lat.

Wnioski dotyczyły też likwidacji kryteriów dochodowych na rzecz samotnych rodziców wychowujących konkretne dziecko, wprowadzenia górnego kryterium dochodowego rzędu 2, pięć tys. zł na osobę w rodzinie oraz prowadzenia postępowania co do świadczeń poprzez ZUS.

Prace w Senacie

W związku wraz z zgłoszeniem poprawek projekt ponownie został skierowany do komisji, która zebrała się przy środę popołudniu.

Komisja pozytywnie zaopiniowała poprawki zgłoszone przez PiS. Komisja odrzuciła zaś wszystkie poprawki opozycji.

100 Największych Polskich Firm Własnych - Forbes 2017

100 Największych Polskich Firm Własnych - Forbes 2017

Cyfrowy Polsat przed gigantem odzieżowym LPP. To wyniki drugiego rankingu polskiej edycji "Forbesa". 100 Największych Naszych Firm Prywatnych to spis największych spółek będących przy prywatnych w naszym państwa. Ich wartość…...

Czytać
12 listopada wolny od pracy. Senatorowie krytycznie o planie ustawy

12 listopada wolny od pracy. Senatorowie krytycznie o planie ustawy

Zakupy, podróż, wizytacja w przychodni. Kto świętuje w poniedziałek? Zakupy 12 listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce Przychodnie, szpitale, apteki, uczelni. Kto świętuje w poniedziałek? 12 listopada nieskrępowany…...

Czytać