blisko

Problemy budowlanki. Długi gałęzi rosną

  • Dom
  • Z kraju
  • Problemy budowlanki. Długi gałęzi rosną
BIK: Długi firm budowlanych przekroczyły 4, 7 miliarda złotych

Zadłużenie filii budowlanej na koniec czerwca wzrosło o 246 miliona złotych i przekroczyło czterech, 7 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor, BIK i Naszego Związku Pracodawców Budownictwa.

Jak wskazali autorzy raportu "Sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlanych. Niestabilna kondycja branży na szczycie koniunktury", problem wraz z terminowym regulowaniem zobowiązań posiada 40 tys. 913 przedsiębiorstw, czyli 5, 9 proc. z puli firm zajmujących się działalnością budowlaną jak i również znajdujących się w bazach KRS oraz CEIDG. Dłużników jest o ponad 5, 5 tys. więcej niż na koniec 2017 r. - wyliczono.

Olbrzymie zadłużenie

Sektor budowlany dzierży problemy zarówno z utrzymaniem płynności finansowej, jak jak i również obsługą zobowiązań - oceniono. - Przeterminowane zaległości firm budowlanych (opóźnione o min. 30 dni na sumę przynajmniej 500 zł), także w stosunku do sektora finansowego, jak na przykład i partnerów biznesowych wynosiły na koniec czerwca 2018 r. 4, 72 mld zł. To o 246 mln zł więcej niż na koniec 2017 r. - czytamy.

Zatory w płatnościach zmorą naszych firm. Nowy raport

Według prezesa BIG InfoMonitor Sławomira Grzelczaka udział dłużników-firm budowlanych jest nieznacznie poniżej średniej dla całej produkcji, gdzie odsetek zadłużonych firm sięga 6, 1 proc.

- Sytuacja budownictwa jest lepsza niż transportu, górnictwa czy gospodarki odpadami oraz hotelarstwa i gastronomii, ale też gorsza mnóstwo innych - powiedział Grzelczak. Dodał, że znacząca rola budownictwa w gospodarce i duża liczba firm absorbujących się tą działalnością powodują, że liczba niesolidnych płatników dotyczy ogromnej rzeszy przedsiębiorstw.

Mniejsze podmioty

Do zwiększenia kwoty nieterminowych płatności firm budowlanych przyczyniły się głównie mniejsze podmioty. a mianowicie Zaległości firm prowadzonych za pośrednictwem osoby fizyczne oraz korporacji cywilnych zwiększyło się albowiem o 11, 9 proc., zaś większych firm – spółek handlowych – na temat 2, 8 proc. - czytamy. Chodzi m. in. o niespłacone w okresie kredyty, faktury wystawione z tytułu wyświadczonych usług bądź też za zakupiony artykuł, zobowiązania telekomunikacyjne oraz powstające z najmu i dzierżawy czy leasingu.

Największy odsetek niesolidnych płatników (8, 4 proc. ) egzystują firmy zajmujące się robotami inżynieryjnymi, budujące autostrady, miły, ulice, torowiska, mosty, wiadukty, rurociągi - czyli infrastrukturę, która najczęściej jest realizowana w ramach kontraktów ogólnych. Jednak rekord zadłużenia (165, 8 mln zł) należy do przedsiębiorstwa z województwa łódzkiego, specjalizującego się we wznoszeniu budynków.

Dominacja Mazowsza

Tysiące obszarów pracy i rosnące wynagrodzenia. Ta branża odczuwa najbardziej liczną presję

Pod w stosunku do niesolidnych dłużników z sektora budownictwo i kwoty przeterminowanych długów dominuje Mazowsze. Niemalże 6 tys. firm z województwa mazowieckiego jest zadłużonych na 873, 9 mln zł. Średnio jest to przeszło 147, 1 tys. zł, czyli o jedną czwartą więcej niż wynosi średnie zadłużenie firm budowlanych przy Polsce (115, 4 tys. zł).

Oznaki zawikłanej sytuacji

Według autorów raportu jedną z oznak trudnej sytuacji finansowej branży wydaje się wyraźny wzrost liczby upadłości i postępowań restrukturyzacyjnych firm budowlanych. A także zaostrzanie polityki kredytowej i polityki oceny ryzyka przez banki i towarzystwa ubezpieczeniowe. Przy I półroczu liczba upadłości była najwyższa od czterech lat - wskazano.

- O ile spośród inwestorami prywatnymi udaje się ustalić scenariusz działania w nowych wymagających warunkach, to z inwestorem publicznym nieodzowny jest w tej sprawy dialog. Branża budowlana wraz wraz ze stroną rządową i instytucjami finansowymi powinny wspólnie zastanowić się nad wypracowaniem właściwych rozwiązań, tak aby powiodło się uniknąć załamania rynku budowlanego podobnego do tego z końca 2012 r. – ocenił cytowany w raporcie dr Damian Kaźmierczak, podstawowy Ekonomista Polskiego Związku Szefów Budownictwa.

Jedna z firm

Duże nieszczęścia firm z rekrutacją i utrzymaniem pracowników

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i zamianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

W Polsce nie istnieje centralnego rejestru dłużników.

BIG InfoMonitor jest jedną z prywatnych firm, która, działając po oparciu o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje jak i również udostępnia informacje gospodarcze na temat przeterminowanym zadłużeniu osób jak i również firm. Oprócz niego na rynku funkcjonują jeszcze Lokalny Rejestr Długów, ERIF Gabinet Informacji Gospodarczej, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

beata Szydło o deklaracji rzymskiej

Beata Szydło o deklaracji rzymskiej

Polska w żadnym wypadku nie zgodzi się dzięki Europę kilku prędkości, bowiem to będzie prowadzić UE do rozpadu - oświadczyła w piątek w Brukseli premier Beata Szydło. W piątek przywódcy…...

Czytać
bertrand Piccard o locie samolotem solarnym dookoła świata - Impact’17

Bertrand Piccard o locie samolotem solarnym dookoła świata - Impact’17

Bertrand Piccard w 2016 roku, wraz z Andr? Borschbergiem, okrążył Ziemię samolotem bez paliwa. Został tym samym współczesnym pionierem. Napędzany energią słoneczną Solar Impulse 2 wylądował 26 lipca 2016 roku przy…...

Czytać