blisko

Potężne opóźnienia po płatnościach. Prawie połowa spółek długo czeka na pieniądze

  • Dom
  • Z kraju
  • Potężne opóźnienia po płatnościach. Prawie połowa spółek długo czeka na pieniądze
48 proc. firm dostaje wypłatę z ponad 60-dniowym opóźnieniem

W ciągu minionego półrocza 48 proc. przedsiębiorstw dostawało zapłatę za produkt, czy usługi z ponad 60-dniowym opóźnieniem - wynika z badania przeprowadzonego dla Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

W komunikacie BIG InfoMonitor zaznaczono, że w zależności od z badaniem przeprowadzonym przy pierwszym kwartale br., zaobserwowano nieznaczny wzrost (o 3 pkt. proc. ) odsetka firm skarżących się w tego typu problemy.

Opóźnienia w płatnościach

Ludzie z polski mają coraz więcej kart płatniczych

"Prowadzone od 2 lat analizy BIG InfoMonitor pokazują, że grupa firm oferujących usługi i towary z odroczonym terminem płatności, zmagających się z niesolidnymi kontrahentami, wciąż utrzymuje się między 40 a pięćdziesięciu proc. Niestety statystyk nie zmienia poprawa koniunktury gospodarczej" - napisano w raporcie.

Zgodnie z analizą firmy nie spodziewają się osobliwej poprawy w tej sprawie. Na pytanie o to, jak co do przeterminowanych płatności będzie wyglądała sytuacja za pół roku, zdecydowana duża liczba (61 proc. ) odpowiedziała, że nie zmieni się, albo się pogorszy (10 proc. ). Jedynie jakie możliwości piąty przedsiębiorca (21, czterech proc. ) zakłada, hdy liczba faktur płaconych wraz z co najmniej 60- dniowym opóźnieniem będzie mniejsza aniżeli obecnie.

Pakiet wierzycielski

Według BIG InfoMonitor, kompaniom czekającym często w nieskończoność na pieniądze, ma wesprzeć wchodząca w życie po listopadzie tego roku cząstka tzw. pakietu wierzycielskiego przewidująca możliwość wpisywania dłużnika do Rejestru BIG już według 30 dniach od terminu płatności, zamiast po 60 dniach.

Coraz to mniej firm ogłasza upadłość

W ramach regulacji pliku wierzycielskiego, od przyszłego roku mają też rozpocząć działanie dwa rejestry ograniczające ryzyko podjęcia współpracy z problematycznymi firmami. Pierwszy to rejestr należności publicznoprawnych, gdzie trafią informacje m. in. o firmach zalegających z regulowaniem podatków czy ceł, zaś drugi to rejestr podmiotów, wobec których doszło do nieskutecznych egzekucji sądowych albo administracyjnych. Informacje z obu rejestrów będą dostępne zbyt pośrednictwem Biur Informacji Gospodarki polski.

Nowe propozycje

Raport wspomina, że rząd pracuje również nad kolejnymi rozwiązaniami - podatkowymi - mobilizującymi dłużników do terminowego regulowania deklaracji. Wyjaśniono, że dziś pożyczający, nawet jeśli nie dostaje pieniędzy, musi - według wystawieniu faktury - pokryć koszta podatek. O ile odprowadzony VAT może sobie odebrać, jeśli kontrahent nie dokonał zapłaty w trakcie 150 dni, to już podatku dochodowego nie.

Yahoo ostrzega przed rosnącą falą ataków. Hakerzy zbili fortunę na okupie

Zgodnie wraz z projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców nieomal podatkowym i gospodarczym, jeżeli firma podczas 120 dób od terminu wyznaczonego w umowie lub na fakturze nie otrzyma płatności jak i również w tym czasie nie zaakceptować sprzeda tej wierzytelności, będzie miała możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o zaległą sumę. Dzięki czemu zapłaci mniejszy podatek dochodowy.

Natomiast niesolidny dłużnik nie będzie miał szansę wliczyć w koszty niezapłaconej faktury, dodatkowo będzie zobligowany zwiększyć swoją podstawę opodatkowania i tym samym zapłacić wyższy podatek dochodowy.

"Propozycja wydaje się być konkretna i warta baczności. Daje szanse na udoskonalenie sytuacji i co istotne, daje ulgę wielu spółkom oczekującym w nieskończoność na płatność od odbiorcy artykułów czy usługi" - ocenił, cytowany w raporcie, prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak. Dodał, że w podstawie biura ponad 99 proc. wpisanych dłużników nie zapłaciło swoim kontrahentom od przeszło 120 dni łącznej kwoty przekraczającej 3, 6 mld zł.

Z doświadczenia wynika ponadto, że 17 proc. firm nie płaci swoim kontrahentom, bowiem im też nie zapłacono, podczas gdy trzy miesiące nim odpowiadało tak 35 proc. badanych.

facebook tworzy system dronów, które będą dostarczać Internet  Informacje

Facebook tworzy system dronów, które będą dostarczać Internet Informacje

Facebook pracuje ponad systemem, który ma dostarczyć internet do odległych zakątków świata. W tym zamiarze chce stworzyć siatkę dronów i satelitów, które będą dostarczać Internet z powietrza. W ten sposób…...

Czytać
europosłowie przeciwko podatkowi od linków

Europosłowie przeciwko podatkowi od linków

Część europosłów potrzebuje odrzucenia planów Komisji Europejskiej, które zakładają zaostrzenie prawa autorskiego, wprowadzenia tzw. datku od linków. KE pragnie nim objąć m. in. serwisy informacyjne i społecznościowe, gdzie zamieszczane są odnośniki…...

Czytać