blisko

Temat: Cyberbezpieczeństwo

Google chroni już ponad miliard internautów

  • Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie"
  • Kradzież na RODO. Obserwacja na nowy sposób naciągaczy
  • Uwaga na fałszywe "bony" do Biedronki. Oszuści wyłudzają dane
  • Brytyjski dziennik: Kaspersky kontrolowany przez rosyjskie służby
  • Brytyjski rząd bez rosyjskiego antywirusa. "Nieważne, co robisz, nie wpadaj w panikę"

Google poinformował po czwartek na blogu, hdy jego usługa "bezpieczne przeglądanie" chroni już ok. jednej, 1 miliarda internautów poprzednio stronami, które zawierają niepożądane bądź niebezpieczne oprogramowanie.

Opublikowanie tej informacji zbiegło się z 26. rocznicą dnia, w którym Tim Berners-Lee przedstawił swą strategię "ogólnoświatowej sieci" WWW.

Phishing, pharming, kradzież tożsamości. Jak jesteśmy oszukiwani po sieci?

Jak działa?

"Niepożądane oprogramowanie" Google definiuje jako potajemnie mocowane na stronach internetowych aplikacje, które mogą zmieniać zestawienia przeglądarki internetowej bez potwierdzenia użytkownika. Skutkiem takich odmian może być zalew ogłoszeń promocyjnych, przekierowanie użytkownika do innych wyszukiwarek internetowych albo do odwiedzenia stron, których wcale nie zamierzał odwiedzać.

Przekazywane przez Google'an informacje o takich stronach chronią także użytkowników takich przeglądarek jakim sposobem Safari Apple'a czy Firefox fundacji Mozilla. Internet Explorer firmy Microsoft nie korzysta z "bezpiecznego przeglądania" Google'a, polegając na własnym systemie ostrzegania - SmartScreen Filter.

Ważna ochrona

Google rozwija swój system ostrzegania od lat, by chronić użytkowników internetu nie wyłącznie przed niepożądanym oprogramowaniem, jednak także przed stronami zawierającymi oprogramowanie złośliwe - wirusy, programy służące do wykradania danych osobowych, kradzieży tożsamości, atakowania innych komputerów.

Google wskazuje, że usługa „bezpieczne przeglądanie”, która wydaje się być bezpłatna, informuje też webmasterów o tym, że pierwotnego strona została przejęta przez hakerów, szczegółowo opisuje czynności, które należy wykonać, aby rozwiązać problem, oraz hhg fragmenty kodu, który został dodany na zaatakowanej stronie www.

Zagrożenia

Gdy system bezpiecznego przeglądania wykryje zagrożenie, wyświetla czerwony znak ostrzegawczy, radząc użytkownikowi, by trzymał się z daleka od momentu niebezpiecznej strony. Ponadto zagrożone strony spadają na odległe miejsca w wynikach wyszukiwania, z racji czego spada prawdopodobieństwo natknięcia się na nie za pośrednictwem internautów.

Google ujawnił w czwartek, że jego system bezpiecznego przeglądania generuje około 5 milionów ostrzeżeń dziennie; nikt nie posiada złudzeń, że liczba ta będzie rosła. Obecnie Yahoo wykrywa co miesiąc ponad 50 tysięcy stron ze podstępnym oprogramowaniem i ponad 90 tysięcy stron wyłudzających informacje (phishing).

getin Noble Bank «się kurczy, bo udziela za niedużo kredytów»

Getin Noble Bank «się kurczy, bo udziela za niedużo kredytów»

Strata netto ekipy Getin Noble Banku w pierwszym kwartale 2018 roku kalendarzowego wyniosła 47, 7 mln zł, podczas gdy rok kalendarzowy wcześniej strata wynosiła 96, 5 mln zł - podał…...

Czytać
goldenLine: Jacy pracownicy byli wyszukiwani w II kwartale 2017 roku

GoldenLine: Jacy pracownicy byli wyszukiwani w II kwartale 2017 roku

Nawet milion podwładnych może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę w zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy…...

Czytać