blisko

Temat: Frankowicze i "kurs sprawiedliwy"

  • Dom
  • Z kraju
  • Temat: Frankowicze i "kurs sprawiedliwy"
Frankowicze chcą komisji śledczej co do kredytów walutowych

  • Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czasu czterech lat
  • Prawie 4 lata bez ustawy w sprawie frankowiczów. "Chciałbym, by po październiku to przeszło"
  • Trzy lata od "czarnego czwartku". Frankowicze wciąż czekają dzięki ustawę
  • Stowarzyszenie frankowiczów zawiadamia prokuraturę w sprawie byłego szefa KNF
  • Polityk PiS rozwiewa nadzieje frankowiczów. Kursy banków wystrzeliły

"Stop Bankowemu Bezprawiu" chciałoby powołania w Sejmie komisji śledczej, która zajęłaby się tematem kredytów frankowych. Przedstawiciele stowarzyszenia grupującego frankowiczów ogłosili po środę w parlamencie, hdy zamierzają zbierać w naszej sprawie podpisy wśród posłów.

Na razie u dołu wnioskiem podpisało się 2 posłów klubu Kukiz'15.

- Państwo polskie zdarza, że tematu nie posiada i jakimkolwiek sposobem usiłuje zamieść sprawę tych kredytów poniżej dywan - mówiła Barbara Husiew ze stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" na konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie.

Polityk PiS rozwiewa nadzieje frankowiczów. Warsztaty banków wystrzeliły

- Rozmawiamy posłom z obecnego Sejmu: sprawdzam, chcielibyśmy znaleźć 46 posłów, niezależnie od barwy polityczne, które zechcą poprzeć nasz wniosek, by taka komisja powstała - dodała.

Zadania komisji

SBB, jak poinformowali przedstawiciele stowarzyszenia dzięki konferencji prasowej, chciałoby, aby komisja śledcza "ustaliła powody niemocy naszego państwa" po sprawach kredytów frankowych, zaś także odpowiedziała na zapytanie, "dlaczego umowy karalne istnieją cały czas wykonywane".

SBB chce także, żeby komisja wyjaśniła, "dlaczego zawiodły instytucje państwa, zajmujące się nadzorem rynków finansowych", jakkolwiek "osobom odpowiedzialnym za łamanie prawa nie postawiono dotąd zarzutów prokuratorskich".

Przedstawiciele stowarzyszenia zamierzają zbierać podpisy pod wnioskiem podczas trwającego posiedzenia Sejmu. Na razie pod inicjatywą podpisało się dwóch posłów klubu Kukiz'15 - Andrzej Maciejewski oraz Stefan Romecki - obaj uczestniczyli w środowej konferencji.

- Liczymy, że 44 posłów jeszcze się znajdzie, żebyśmy mogli dojrzewać naszego prawa i sprawiedliwości - mówiła Husiew.

Andrzej Maciejewski powiedział, że komisja śledcza jego w mniemaniu jest potrzebna. - Rozmawiamy o aferze frankowej, po ramach której pieniądze podatników gdzieś uciekły, a budżet państwa stracił - zaznaczył.

Projekt prezydenta

W piątek w Sejmie ukartowane jest pierwsze czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

Pomoc dla frankowiczów. Prezydencki projekt trafił do Sejmu

Prezydent skierował projekt noweli pochodzącej z 2015 r. ustawy w dniu 6 sierpnia br. Projekt tworzy nowe, większe możliwości uzyskania takiego wsparcia.

Prezydent zaproponował między innymi dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Teraz będzie to sytuacja, wówczas gdy koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów (dotąd było 60 proc. ) - realnie to ok. 1-wszą tys. zł na osobę w rodzinie. Ponadto zwiększona zostanie wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1, pięć tys. do 2 tys. złotych, wydłużony okres ewentualnego wsparcia z 18 do 36 miesięcy oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu wsparcia spośród 8 do 12 lat.

Możliwe będzie także umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia, szczególnie po sytuacji regularnego spłacania rat kredytowych.

Projekt wprowadza także procedurę odwoławczą w sytuacji złego rozpatrzenia wniosku przez bank-kredytodawcę.

W podkomisji sejmowej toczą się ponadto czynności nad trzema innymi rzeczami ustaw dotyczącymi "frankowiczów", po tym nad projektem prezydenckim, zakładającym zwrot frankowiczom części spreadów. Pierwsze czytanie tych projektów odbyło się po październiku ubiegłego roku.

elektryczne samochody będą głośniejsze

Elektryczne samochody będą głośniejsze

Amerykańska agencja bezpieczeństwa drogowego (ang. National Highway Traffic Safety Administration, NHTSA) przegłosowała oczywiście nową regulację, zgodnie spośród którą od września 2019 roku wszystkie elektryczne jak i również hybrydowe pojazdy będą głośniejsze. Obowiązek…...

Czytać
eksport Polski do Singapuru. Wywiad z Zenonem Kosiniakiem-Kamyszem

Eksport Polski do Singapuru. Wywiad z Zenonem Kosiniakiem-Kamyszem

Singapur to państwo-miasto w południowo-wschodniej Azji zamieszkałe przez pięć mln obywateli. Choć od Polski dzieli je 9, 5 tys. km, zaś bezpośrednie połączenie lotnicze włączono dopiero w maju 2018 roku, oba…...

Czytać