blisko

Będą kolejne rozmowy gazowe pomiędzy Rosją an Ukrainą

  • Dom
  • Ze swiata
  • Będą kolejne rozmowy gazowe pomiędzy Rosją an Ukrainą
Będą kolejne rozmowy gazowe pomiędzy Rosją an Ukrainą  Ze świata

Pod koniec września ma możliwość się odbyć kolejna tura trójstronnych rozmów gazowych pośród Rosją an Ukrainą z udziałem KE - zapowiedział w czwartek unijny komisarz ds. klimatu i siły Miguel Canete.

- Jest jasne, że minione trójstronne spotkanie na poziomie ministerialnym, które obyło się w Wiedniu, nie przywiodło żadnego postępu - podkreślił Canete wskazując, że przy czasie czerwcowego spotkania przy stolicy Austrii nie stało się woli politycznej po obu stronach do wypracowania porozumienia.

Konieczny postęp

To będzie najgorszy dwanaście miesięcy dla Gazpromu. Dobije rosyjską gospodarkę?

Komisarz przekonywał, iż postęp jest konieczny spośród kilku powodów, ale po pierwsze chodzi o wówczas, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw dla Ukrainy i UE na nadchodzącą zimę. - Pomimo że sytuacja jest trochę lepsza niż po poprzednim roku, dzięki rewersowym przepływom gazu z zachodniej Europy na Ukrainę, kraj ten wciąż musi wypełnić swoje magazyny do stopnia przynajmniej 19 mld metrów sześciennych - przypomniał komisarz.

Poinformował, że obecny poziom wypełnienia magazynów sachs na Ukrainie wynosi trzynaście, 4 mld metrów kubicznych. Na wstępie lipca znajdowało się w nich 12 mld metrów sześciennych surowca. Bez dostaw z Rosji Ukraińcom nie uda się nazbierać odpowiednich ilości błękitnego powietrza na zimę, co ma możliwość zagrozić dostawom do wybranych krajów UE.

Canete powiedział, że KE wysłała do Kijowa i Moskwy dokumenty wskazujące na zmartwienia, które powinny być uzgodnione w rozmowach. Wśród tych propozycji wymienił kwestie formuły cenowej, minimalnych wolumenów zakupów, rabaty dla Ukrainy oraz zabezpieczeń finansowych na płatności zbytnio zakupiony surowiec.

- Ten dokument będzie dyskutowany na dwustronnych spotkaniach (między KE, a ministrami energetyki z Rosji i Ukrainy - red). Pierwsze spośród nich odbędzie się dwudziestu siedmiu sierpnia z ukraińskim ministrem i - jeśli będzie to możliwe - kolejne na początku września wraz z rosyjskim ministrem - podkreślił Canete.

Naftohaz wstrzymuje zakupy gazu wraz z Rosji

Jak dodał, jeśli stanowiska ministrów będą zbieżne, prawdopodobnie pod koniec września zorganizowane zostanie trójstronne zgromadzenie z udziałem obu ministrów i KE.

Ukraina nie da rady bez rosyjskiego gazu

Ukraina nie obejdzie się bez gazu z Rosji podczas mrozów, metrów. in. ze względu dzięki brak możliwości odpowiednio szybkiego przepompowywania surowca z magazynów do sieci.

Po fiasku wiedeńskich rozmów ukraiński Naftohaz ogłosił, że wstrzymuje zakupy gazu z Rosji. Koncern zapewnił, że będzie przestrzegał umów o tranzycie rosyjskiego gazu do nabywców w UE. Import z Rosji pokrywa około jednej trzeciej unijnego zapotrzebowania w gaz; około połowy naszej ilości trafia tranzytem za pośrednictwem Ukrainę.

Ukraina jak i również uczestnicząca w negocjacjach z Rosją Komisja Europejska chciały, by nowe warunki dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę i jego tranzytu do odwiedzenia UE obejmowały okres co najmniej do końca głównego kwartału przyszłego roku. Rosjanie chcieli, by porozumienie mówiło tylko o trzecim trymestrze bieżącego roku. Proponowali też Ukrainie cenę na trzeci kwartał w wysokości 247, 18 USD za tysiąc metrów sześciennych.

58 procent Polaków popiera zakaz handlu w niedziele

58 procent Polaków popiera zakaz handlu w niedziele

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy Polska gospodarka pod spodem lupą amerykańskiej agencji. Wydaje się być decyzja "Szansa dla rodzimych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Raport…...

Czytać
500 plus z poprawkami. Przetestuj, co zmienił Sejm

500 plus z poprawkami. Przetestuj, co zmienił Sejm

300 plus po nowej odsłonie. "Większa pełne przekonanie co do jego nieprzerwanego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Zostanie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią…...

Czytać