blisko

Doradcy Trumpa chcą jeszcze wyższych ceł na chińskie artykuły. "Prezydent będzie stosował presję"

  • Dom
  • Ze swiata
  • Doradcy Trumpa chcą jeszcze wyższych ceł na chińskie artykuły. "Prezydent będzie stosował presję"
Doradcy Trumpa chcą wyższych taryf na chińskie towary  Ze świata

Doradcy ekonomiczni prezydenta USA Donalda Trumpa domagają się podniesienia odwetowych taryf celnych na chińskie przedmioty wartości 200 miliardów dolarów z rozważanych obecnie 10 procent do 25 % - powiedziała w środę rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Rzeczniczka podkreśliła jednakże, że jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja w naszej sprawie.

"Prezydent będzie nadal stosował presję względem Chin. Nie będzie siedział spokojnie i pozwalał, by amerykański przemysł i amerykańscy pracownicy byli wykorzystywani" a mianowicie oświadczyła.

Trump szykuje się do negocjacji. "Prezydent chce, by analiza ceł na samochody była kontynuowana"

Ostry kurs względem Pekinu

Objęcie wyższymi, 25-proc. taryfami chińskich produktów, w poniższym dóbr konsumpcyjnych eksportowanych do odwiedzenia USA, zdaniem zwolenników dotkliwego kursu wobec Pekinu zmusi władze chińskie do wszczęcia negocjacji handlowych z Waszyngtonem.

"Kiedy raz się wejdzie na ścieżkę stosowania taryf w celu wywarcia nacisku na Chińczyków, trzeba powiedzieć 25 proc., zaś nie 10 proc. " - uważa cytowany po środę na łamach dziennika "The Wall Street Journal" ekspert konserwatywnego ośrodka politologicznego American Enterprise Institute jak i również częsty doradca handlowy Białego Domu Derek Scissors.

Wprowadzenie 25-proc. taryf celnych na eksportowane do Stanów Zjednoczonych produkty chińskie ceny 200 mld dolarów w mniemaniu zwolenników takiej eskalacji konfliktu handlowego pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata jest zasadne m. in. poważnym spadkiem chińskiej waluty (juana) w relacji do dolara przy ostatnich tygodniach.

Juan traci

Juan od początku czerwca stracił na wartości do dolara 6 procent, co powoduje, że chińskie dobra eksportowane do Stanów Zjednoczonych są tańsze i naszym samym bardziej konkurencyjne w porównaniu z identycznymi towarami amerykańskimi czy importowanymi poprzez USA z innych państw.

Władze w Pekinie wielokrotnie były oskarżane na temat manipulowanie kursem swojej waluty w celu nieuczciwego wspomagania chińskiego eksportu.

Do tej pory USA objęły karnymi taryfami stal i aluminium oraz inne chińskie towary eksportowe o ceny 34 mld dol.

Kolejny krok

Wprowadzenie lepszych ceł ma być pozostałym krokiem Waszyngtonu mającym przymusić Pekin do zaprzestania nieuczciwych - zdaniem administracji Trumpa - praktyk stosowanych przy handlu ze Stanami Zjednoczonymi i do rozpoczęcia negocjacji.

Jeśli Chiny odrzucić ustąpią, decyzja taka może być wprowadzona w życie na koniec sierpnia.

Trump nie zaakceptować wyklucza, że jeśli spór handlowy z Chinami odrzucić zakończy się pomyślnym gwoli Waszyngtonu rozwiązaniem, USA nałożą wyższe cła na wszelkie chińskie towary. W ubiegłym roku eksport Chin do USA osiągnął wartość 505, 6 mld dolarów.

co nas czeka w nowym tygodniu?

Co nas czeka w nowym tygodniu?

"Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "To rekord! ". Ambasador USA o handlu z Polską Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę Chińska gospodarka wyhamowała. Najgorsze…...

Czytać
co stanie się z Polakami po Brexicie?  Pieniądze

Co stanie się z Polakami po Brexicie? Pieniądze

Czy w związku spośród Brexitem Polacy pracujący przy Wielkiej Brytanii wrócą do odwiedzenia Polski? A może przeniosą się do Niemiec? Eksperci goszczący w TVN24 BiS nie mają wątpliwości, że na razie…...

Czytać