blisko

Temat: Ropa naftowa

ExxonMobil wycofa się ze wspólnych projektów z Rosnieftem  Ze świata

  • "Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie wartości paliw
  • Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu przy Polsce spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje kolejne poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

Amerykański koncern ExxonMobil w 2018 r. rozpocznie wycofywanie się ze wspólnych projektów wydobywczych z rosyjskim Rosnieftem. Powodem jest zaostrzenie amerykańskich sankcji wobec Rosji. Firma poinformowała o naszym w rocznym sprawozdaniu gwoli amerykańskiego regulatora rynku dokumentów wartościowych. Decyzja pociąga za sobą straty w szacowanej wysokości 200 mln dolarów - dodał ExxonMobil.

W latach 2013 i 2014 ExxonMobil i kontrolowany przez państwo Rosnieft utworzyły szereg wspólnych projektów, posiadających na celu poszukiwania i wydobycie ropy naftowej. Obie firmy współpracowały przy badaniach ropy na koncesjach Rosnieftu na morzach Karskim, Łaptiewów, Czukockim i Czarnym.

Według informacji ExxonMobil wreszcie 2017 roku koncesje owe obejmowały prawie 260 milionów kilometrów kwadratowych. Dodatkowo, przy 2013 roku obie spółki utworzyły joint venture na rzecz rozwoju wydobycia ropy z łupków w zachodniej frakcji Syberii.

Plany dzięki lata

Rosyjski koncern uzyskał dostęp do wenezuelskich złóż ropy

Współpracę zaplanowano w wiele lat. Arktyczne koncesje mają ważność do latek 40. XXI wieku, faza poszukiwawcza miała trwać do odwiedzenia 2020-2023 roku, an odnalezienie - w razie natrafienia na złoża ropy - miało się zacząć 10-20 lat po ich odkryciu. Czarnomorska koncesja przewiduje poszukiwania do 2020 roku i wydanie zezwolenia na wydobycie po odkryciu surowców.

ExxonMobil, w raporcie zbytnio 2017 rok, skierowanym do SEC (Securities and Exchange Commission) - amerykańskiego regulatora rynku papierów wartościowych a mianowicie przypomniał, że w 2014 roku Unia i USA nałożyły sankcje na ruski sektor energetyczny, a przy drugiej połowie 2017 roku USA zaostrzyły sankcje w stosunku do Rosji.

Korporacja i jej filie będą przestrzegać uprawnienia i regulacji, dlatego pod spodem koniec 2017 roku przedsiębiorstwo zdecydowała się wycofać wraz z tych wspólnych przedsięwzięć a mianowicie napisała amerykańska firma przy raporcie dla SEC. Wskazała tam również, że w 2018 roku rozpocznie oficjalny proces wycofywania się z projektów z Rosnieftem. Rozstrzygnięcie pociąga za sobą opłaty w szacowanej wysokości 200 mln dolarów - dodał amerykański koncern.

Sankcje za udział w konflikcie na Ukrainie

Sankcje względem Rosji zostały nałożone za pośrednictwem Zachód w roku 2014 za udział w zbrojnym konflikcie na wschodzie Ukrainy i aneksję Krymu. Sankcje te były wielokrotnie przedłużane oraz rozszerzane na następujące osoby i podmioty.

W lipcu 2017 roku amerykański departament skarbu nałożył na ExxonMobil 2 mln dolarów kary za złamanie sankcji wobec Rosnieftu, określając zachowanie amerykańskiej firmy jak "skrajne lekceważenie" restrykcji, które "w znaczący sposób" osłabiło program sankcji.

W czasie zawierania kwestionowanych umów z Rosnieftem w 2014 roku prezesem ExxonMobil był Rex Tillerson - bieżący sekretarz stanu. W 2013 roku Tillerson został odznaczony przez prezydenta Rosji Władimira Putina Orderem Przyjaźni.

co stanie się z Polakami po Brexicie?  Pieniądze

Co stanie się z Polakami po Brexicie? Pieniądze

Czy w związku spośród Brexitem Polacy pracujący przy Wielkiej Brytanii wrócą do odwiedzenia Polski? A może przeniosą się do Niemiec? Eksperci goszczący w TVN24 BiS nie mają wątpliwości, że na razie…...

Czytać
co nas czeka w nowym tygodniu?

Co nas czeka w nowym tygodniu?

"Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "To rekord! ". Ambasador USA o handlu z Polską Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę Chińska gospodarka wyhamowała. Najgorsze…...

Czytać